Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Loreena McKennitt
T24'ten alınmıştır.

Loreena McKennitt Kimdir?- Lost Souls Turnesi

Bu liste kapsamında, yılların değerli sanatçısı Loreena McKennitt’i, hala devam etmekte olduğu “Lost Souls’”turnesi kapsamında, yazarın da gözlem, duygu ve düşünceleriyle ele alacağız. Onu Ankara’da dinleme fırsatı bulan şanslı kişiler olarak büyülü dakikaların izinde sizlere sanatçının sanat geçmişini yansıtmaya çalışacağız.

1. LOREENA MCKENNİT

İndigodergisi’nden alınmıştır.

Asıl adı Loreena Isabel Irene McKennitt olan sanatçı, 1957 yılında doğmuş İrlanda asıllı bir Kanadalıdır. Kanada’da Manitoba adlı bir taşra kentinde büyümüştür. Annesi hemşire, babası ise canlı hayvan taciridir. Kendisinin dediğine göre özgür ve basit bir taşra çocukluğu geçirmiştir. Başlarda veteriner olmaya özenen Loreena, daha sonraları müziğin bir anlamda kendisini seçtiğini söylemektedir. Ancak yine de dışadönük bir insan olmayışının yaptığı müziğe uygun olmadığını da düşünmektedir. Bu düşüncesi hala devam etse de bize göre oldukça yanılmaktadır.

2. MÜZİK SERÜVENİ

Evrensel.net’ten alınmıştır.

1970’lerin sonuna doğru büyülü Kelt müziğiyle tanışan McKennit, belki de özünü bulduğundan bu kültüre hayran kalmıştır. Kendisini bir ‘gezgin müzisyen’ olarak tanımlamasının ardındaki hikaye de böylece başlamıştır.

1978 yılında Dumaurier yetenek taramasını kazanması aynı yıl UNESCO’da ülkesini Paris’te ve 1985’te Japonya’daki EXPO’da temsil etmesine sebep olmuştur. 1980’lerde çeşitli organizasyon ve etkinliklerde oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer almıştır.

1985’te ilk albümü Elemental’i yayınlamış, ardından gelen 1987 ve 1989’daki albümlerinde başarısı hızlı bir şekilde artmıştır. 1991’deki albümü ise onu bütün dünyaya tanıtan niteliktedir. Hatta bu albümü ile altın ve platin ödülleri listesinde yer almıştır.

Her zaman bir taşra çocuğu olan ve taşranın yöresel müziklerinin yanı sıra kilise müzikleri ve noel şarkılarıyla da büyüyen sanatçı, müziklerinde de ister istemez bunlara yer vermektedir.

3. MÜZİĞİNDEKİ DOĞU BATI SENTEZİ

Etkinliknrd’den alınmıştır.

İlk albümlerinde daha evvelden de bahsettiğimiz üzere Kelt müziklerine yoğunluk vermiş olsa da The Mask and Mirror albümü ile 15. yüzyıl İspanya’sı bakış açısıyla o dönemdeki Yahudilik, İslamiyet ve Hıristiyanlık birlikteliğinden ve din-kültür alışverişinden de etkilenerek bu birliktelikle bazı cevaplar bulmaya çalışmıştır. Bu onun deyimiyle bir ‘müzikal, kutsal seyahat’tir.

The Book of Secret albümünde ise artık tam bir Doğu’ya yöneliş gözlenmektedir. Bununla birlikte kendi Kelt geçmişinden de kopamamaktadır.

4. BİZLERİ DE İLGİLENDİREN BİR BESTE ‘ÜSKÜDAR’A GİDER İKEN’

Felsefetasi.org’dan alınmıştır.

Doğu Batı sentezi başlığının devamı niteliğinde olarak bahsetmemiz gereken bir diğer mevzu ise Anadolu topraklarına ve tarihindeki müziklere de yer verdiğidir. An Ancient Muse adlı albümünde yer verdiği, bizim bildiğimiz anlamda ‘Üsküdar’a Gider İken’ ya da ‘Katibim’ olan parçaya ‘Sabbath’ adı altında yer vermiştir.

Bir başka eseri olan Caravanserai parçası da yine tamamen Osmanlı topraklarından çıkmış bir müzik ve kültürü çağrıştırmaktadır. Sanatçı, tam biz gezgin olduğu için birçok kültürü şarkılarında toplarken Doğu’nun esintilerinden de oldukça etkilenmiş görünmektedir.

Tabi bununla da kalmamış, biz de kendisinden bir şarkı alarak söz yazmışızdır. Adeta iade-i ziyaret tadında olan bu şarkımızı Nilüfer seslendirmiştir. İade-i ziyaret diyoruz, çünkü hep bahsettiğimiz bir seyahat ve konuk olma hali mevcuttur sanatçıda. Nilüfer’in seslendirdiği ‘Caddelerde Rüzgar’ parçasının bestesinin Loreena McKennit’in ‘Tango to Evora’ parçasına ait olduğunu biliyor muydunuz?

5. LOST SOULS TURU

Visiontv.ca’dan alınmıştır.

Son albümü olan Lost Souls’un ışığında çıktığı dünya turunda Türkiye’den de üç şehir bulunmaktadır: İstanbul, Ankara, İzmir. Daha önce İstanbul’a seyahatleri sırasında ve konsere gelen sanatçı, Ankara ve İzmir’e ilk defa gelerek hayranlarına büyük sevinç yaşatmıştır. Konserlerinde sadece Lost Souls albümünden değil geçmişten bilinen birçok şarkısını da seslendirmiştir.

Konserde belki de en muazzam şey, müzikleri yapan her bir sanatçının en az iki enstrüman çalmasıdır diyebiliriz. Zira Loreena McKennitt de arp, piyano, akordeon ve klavye çalmıştır. Gitaristi, gitarının yanı sıra ud ve tamburla kendisine eşlik etmiştir. Back vokal sanatçısı hem çello hem flüt çalarak sesinin yanında iki ayrı enstrümanla da sanatçıya eşlik etmiştir. Ayrıca bascı, kemancı ve baterist-perküsyoncunun da bulunduğu bu konseri hayal etmeyi okuyucularımızın yüreklerine bırakıyoruz. Hem sahneyi dolduran hem kulakların pasını silen, senelerin etkisiyle bedeni biraz yaşlanmış olsa da zamanın sesine dokunmadığını bize kanıtlayan Loreena McKennit’i Ankara’da dinleme şansı yakaladığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Konser bittikten sonra sahne arkasına giden sanatçıyı iki defa alkışlarla geri çağıran seyircisini de kırmamış ve iki şarkısını da programa ekleyerek bizlere kat be kat güzellikte vakitler yaşatmıştır.

Yazarın Favorisi:

Mistik bir seyyahın sesini ve sözünü tüm dünyaya senelerce veren bu muhteşem sanatçı önünde saygıyla eğiliyor ve daha uzun süreler o hiç eskimeyen sesiyle bizlere yeni-eski şarkılar vermesini diliyoruz. Tarihi, kültürü, dini, barışı, birlikteliği, özü ve daha nicesini kanımızda hissettirdiği için kendisine müteşekkiriz.

 


Kaynakça

Loreena Mckennit, https://loreenamckennitt.com/about/ (ET: 13.07.2019)

Loreena Mckennit, İKSV, https://www.iksv.org/tr/iksv-etkinlikleri/loreena-mckennitt (ET:13.07.2019)

Kim Kimdir?, Loreena Mckennitt, http://www.kimkimdir.gen.tr/kimkimdir.php?id=6178 (ET: 13.07.2019)

Haberturk, Kelt Müziği Efsanesi Loreena Mckennit Türkiye’de, 2019, https://www.haberturk.com/kelt-muzigi-efsanesi-loreena-mckennitt-turkiye-de-2446492 (ET: 13.07.2019)

NTV, Loreena Mckennitt Türkiye’de 3 Konser Verecek, https://www.ntv.com.tr/sanat/loreena-mckennitt-turkiyede-3-konser-verecek,4wSb2ossZEaobDjRHen_LQ  (ET: 15.07.2019)

T24, Loreena McKennitt: Nilüfer Sayesinde Türkiye’dekiler Müziğimden Haberdar Oldu, https://t24.com.tr/haber/loreena-mc-kennitt-nilufer-sayesinde-turkiye-dekiler-muzigimden-haberdar-oldu,827724 (ET: 15.07.2019)

Uzay Gökerman, İndigodergi, Loreena Mckennitt ve Taşıdığı Oryantalizm, 2015, https://indigodergisi.com/2015/09/elemental-parallel-dreams-to-drive-the-cold-winter-away-loreena-mckennittin-tasidigi-oryantalizm/ (ET: 15.07.2019)