Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Lira Sterlin Karşısında En Düşük Seviyede, Türk Turizmi İyileşiyor

Lira Sterlin Karşısında En Düşük Seviyede, Türk Turizmi İyileşiyor

İngilizce aslından çeviren: Özen Ayşe ÖZBASA

Lira Sterlin Karşısında En Düşük Seviyede, Türk Turizmi İyileşiyor

İngiliz tatilciler lira, sterline karşı tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştığından Türkiye’ye geri dönüyor.

Geçtiğimiz 12 ayda Türk lirasi 1 sterlin karşısında 8.22 Türk lirasına denk gelerek %35 değer kaybetti. Bu durum, yerel para biriminin sterline karşı güçsüz kalmasından ötürü İngiltere’deki gezginler için mükemmel bir haber.

Forward Keys ve GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere’den Türkiye’ye doğrudan uçuşlardaki koltuklar da 2015’teki oranına, yani yüzde 94’lere kadar geri döndü.

Tur düzenleyen bir firma yetkilisi Thomas Cook, 2018 yılında Türkiye’ye yapılan rezervasyonlarda yıllık bazda yüzde 63’lük bir artış olduğunu bildirdi. PA raporlarına göre, Antalya, İngiliz müşterilere en çok hizmet veren Mallorca, Palma’yı geride bıraktı.

  1. 2015 yılında Türkiye yaklaşık 42 milyon yabancı ziyaretçiyi çekerek, dünyanın en çok ziyaret edilen 6. ülkesi olmuştu.  Ancak bu sayı, 2016 yılında bir dizi terörist saldırı ve Temmuz’da gerçekleşen bir darbe girişimi nedeniyle 25 milyona düştü.

Suriye sınırına ve Diyarbakır şehrine yakın bölgeler dışında, İngiltere Dışişleri Bakanlığı (FCO) artık Türkiye’yi İstanbul dahil olmak üzere yeşil (seyahet için güvenli) olarak işaretledi.

Peki niçin bu sene Türkiye’yi ziyaret etmelisiniz?

2015 yılında bir Rus savaş uçağının düşürülmesine rağmen Ruslar da Türkiye’nin turizm sektörüne beklenmedik bir destek sağladılar.

Son zamanlarda yayınlanan bir rapora göre 6 milyon Rus’un ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor ve bu nedenle 2018 rekor bir yıl olacak.

Debenhams Personal Finance, sekiz İngiliz’den birinin tatil duraklarını döviz kuruna göre seçtiğini ortaya koyan araştırmalar yürütmüştür.

Debenhams Personal Finance sözcüsü Akhil Shah:  “Yurtdışı tatili için rezervasyon yapan kişiler için döviz kurlarının ne kadar önemli bir rol oynadığını görüyoruz.

“İnsanlar genellikle bir hafta sonra ne kadar harcama yaptıkları konusunda rahat davranırlar, bu yüzden de döviz kurlarını göz önünde bulundurmak oldukça önemli.  Seyahat harcamalarından en iyi şekilde yararlanmak, özellikle birçok kişinin uzun hafta sonundan en iyi şekilde faydalanacağı Bank Holiday’in (resmi tatil) hemen öncesinde, maliyetleri düşürmek için harika bir yol olabilir. ” dedi.

Sterlin, liraya karşı değer kazanmış olsa da, diğer para birimlerine karşı değerini bu kadar arttırmamıştır.

Pazartesi günü sterlin, dolar karşısında 11 ayın en düşük seviyesine gerilemiştir (1 sterlin=1.294 Amerikan doları). Aynı şekilde avroya karşı da değer kaybına uğramıştır (1 sterlin=1.119 avro).

Kaynak: https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/turkey-travel-currency-pound-lira-exchange-thomas-cook-a8482256.html

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe ÖZBASA / TESA Çeviri Birimi Yardımcı Direktörü

Bilkent Üniversitesi

Mütercim Tercümanlık

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir