Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Kuzey Kutbu Bölgesi’nde Gizli Bir Nazi Üssü Rus Bilim AdamlarıTarafından Keşfedildi

Kuzey Kutbu Bölgesi’nde Gizli Bir Nazi Üssü Rus Bilim AdamlarıTarafından Keşfedildi

Bilim adamları gizli sığınakların, paslanmış kurşunların ve diğer eski kalıntıların 2. Dünya Savaşı’ndan kalma olduğunu raporladı.

Alexandra Land üzerinde bir sınır muhafızı 2. Dünya savaşı sırasındaki hayati meteorolojik raporları sağlıyor.

Alexandra Land üzerinde bir sınır muhafızı 2. Dünya savaşı sırasındaki hayati meteorolojik raporları sağlıyor. Kuzey Kutbu’ndaki gizli Nazi Üssü Rus bilim adamları tarafından keşfedildi.

Bu yer Alexandra Land üzerine yerleştirilmiş North Pole 0150’den 1000 km uzaklıkta 1942 yılında Adolf Hitler’in Rusya’yı işgalinden sonra inşa edilmiş.

Kod adı Almanlar tarafından ”Schatzgraber” veya ”Treasure Hunter” diye verilmiş ve genellikle taktiksel hava durumları için kullanılmış.

Orada konuşlanan bilim adamları kutup ayısı eti yüzünden zehirlendikten sonra 1944 yılında Alman U-Boat’ları tarafından kurtarılmış ve ada terk edilmiştir.

Bu üs 72 yıl sonra toplu ve iyi korunmuş dokümanları ve 500’den fazla nesnesiyle yeniden keşfedildi. Daily Mail bunu raporladı.

2. Dünya Savaşı’ndan kalan sığınak kalıntıları, paslanmış kurşunlar ve birçok eski eşya burada keşfedildi. Birçoğu soğuk havaya rağmen iyi korumuş ve sağlam durumdalardı.

Ada, 2. Dünya Savaşı döneminde hayati bir öneme sahipti; zorunlu olarak üretilen meteoroloji raporları, birliklerin hareketi, denizaltılar ve gemiler içindi.

Üsse verilen ad bunun bir başka gizli operasyon olduğu yönündeki inanca öncülükediyor. Bazı uzmanlar ise alanın bazı eski kalıntıların takibi için kullanılabilinmiş olacağı tahmininde bulunuyor.

Alexandra Land birkaç yıl içinde iddialı hale geldi ama burası şu anda Rusya Federasyonu’nun bir parçası. Rusya günümüzde buraya kendi daimi askeri üssünü kurma düşüncesinde.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/europe/secret-nazi-military-base-russian-scientists-alexandra-land-a7373401.html


Çeviren Hakkında
 

Atilla Arda Beşen
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir