Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kuzey Kore füzesi
Kaynak: Jung Yeon-je / AFP

Kuzey Kore’nin Yeni Büyük Füzesi Washington’a Mesaj Gönderiyor

Pyongyang, iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin kuruluşunun 75. yıl dönümünü kutlayan askerî geçit töreninde pençelerini gösterdi ve yönetime verilen halk desteğini güçlendirmeye çalıştı.

Kuzey Kore, geçen Cumartesi günü Kore İşçi Partisi’nin kuruluşunun 75. yıl dönümü anısına düzenlenen geçit töreninde yeni bir kıtalar arası balistik füze sergiledi. Bu, Washington’a yönetimin ABD ile yıllar süren diplomatik ilişkilerin tekrar tekrar sağlanmasına rağmen uzun menzilli vuruş kapasitesini geliştirmeye kararlı olduğuna dair bir sinyaldir.

Sabahın erken saatlerinde düzenlenen askerî geçit töreninde yer alan yeni füzenin, dünyanın en büyük sıvı yakıtla çalışan ve taşınabilen ICBM’lerinden (kıtalar arası balistik füze) biri olduğu düşünülüyor. Ayrıca, potansiyel olarak ABD topraklarına kadar birden fazla nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip.

Eski CIA Kore temsilci yardımcısı, şu anda Heritage Kuruluşunda görev alan Bruce Klingner, duruma “Çok endişe verici.” dedi. Ayrıca, Kuzey Kore’nin yeni füzeler için daha fazla ve daha büyük roket fırlatıcısı yapma kapasitesinin olduğunu gösterdiğini belirtti.

“Bu endişe verici bir gelişme çünkü Kuzey Kore’nin daha fazla ICBM konuşlandırmasına imkan tanıyacak ve bu da ona daha büyük bir ilk veya ikinci vuruş misilleme niteliğinde nükleer bir güç verecektir.”

Füze, bir önceki model Hwasong-15’ten daha büyük ve fazla kapasiteye sahip olmasına rağmen, fırlatışta katı yakıtla çalışanlara göre daha zayıf durumda. Yine de füzenin piyasaya sürülmesi çift taraflı bir amaca hizmet ediyor.

Seul’daki ASAN Politika Çalışmaları Enstitüsü kıdemli üyesi Go Myong-hyun, “Bu, ABD Başkanı Trump için bir uyarıdır. Eğer Trump yeniden seçilirse Kuzey Kore’yle görüşmelere başlamalıdır. Aynı zamanda, Demokrat adayı Joe Biden için de Kuzey Kore’yi onun uluslararası politika önceliklerinin en üstüne yerleştirmesi gerektiğinin uyarısıdır.” dedi.

“Kim Jong Un, Trump’la kişisel ilişkilerine ve diplomasiye çok yatırım yapıyor. Bu yüzden, Trump’ın kazandığını görmek istiyor. Fakat, eğer Biden’ın kazanma şansının daha yüksek olduğu düşünülüyorsa, iddialarını muhafaza etmeleri gerekir. Bu da yeni ICBM’nin kullanıma sunulması demektir.” dedi.

Bu geçit töreni ayrıca, Kuzey Kore’nin yeni vücut zırhı ve savaş tankı dahil olmak üzere, geleneksel teçhizatlarındaki gelişimini de gösterdi.

Geçmiş yılların aksine, bu yılki geçit töreninde Kuzey Kore, füzeyi uydu görüntülerinin daha ez etkili olduğu ve muhtemelen başkentteki herhangi bir yabancının uyuyor olacağı bir zamanda, gece yarısı karanlığın altında tutarak, gözlerden ırak bir şekilde sergiledi. Cumartesi sabahı, Kuzey Kore’nin devlet yayın kuruluşunu izleyen gözlemciler, Kim’in büyükbabası ve ulusun kurucusu Kim İl Sung hakkında yeniden gösterilen belgeseller gördüler. Bu, editörlerin Kim’in konuşması sırasında ağlayan izleyiciler ve askerler gibi, geçit töreninin insani taraflarını vurgulamasını sağlayarak geçit törenini doğrudan yansıtmak yerine, yalnızca düzenlenmiş görüntülerini gösterme imkânı sundu.

Geçit töreni, denemeleri uygulayarak, yönetime uluslararası kırmızı çizgileri aşmadan yeni imkanlarını sergilemenin bir yolunu sundu. Kim konuşmasında, ABD’ye gönderme yapmaktan kaçındı ve genişleyen silah deposunun savunma amaçlı caydırıcılık anlamına geldiğini vurguladı.

ABD yönetiminin yeni füze sistemine ilk tepkisi susturuldu ve Trump’ın Kim ile yaptığı yüz yüze zirvelerin ardından nükleer silahlardan arınma konusunda gelecek müzakerelere açık kapı bıraktı. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Supple, “Bizler geçitle ilgili haberlerin farkındayız. Değerlendirmelerimiz devam ediyor ve bölgedeki müttefiklerimizle temas halindeyiz.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) yasaklanmış nükleer ve balistik füze programına öncelik vermeye devam ettiğini görmek üzücü.” dedi. Sözcü, “ABD’nin Başkan Trump ve Başkan Kim’in Singapur’da ortaya koyduğu görüntü tarafından yönlendirilmeye devam ediyor ve Kuzey Kore’yi nükleerden tamamen arındırmayı sağlamak için sürdürülebilir ve sağlam müzakerelere girişmeye çağırıyor.” diye ekledi.

Fakat, geçit yalnızca Washington’a yönelik değildi. Büyük güç gösterisinin amacı, pandeminin ülkeyi her zamankinden daha yalnızlaştırdığı, yaptırımların ağır olduğu, birkaç kasırganın köyleri vurduğu ve bununla birlikte gıda güvencesizliği ile ilgili korkuların arttığı bu zorlu yılın ardından, Pyongyang’daki yönetimin gücünü arttırmaktı.

Seul’daki Troy Üniversitesi öğretim görevlisi Daniel Pinkston, “Bu geçit törenlerinde, insanları, vatandaş örgütlerini, askeri birimleri ve daha fazlasını görüyorsunuz. Onlar için bu bir onur ve milliyetçilik duygusu kaynağı. Kırsal kesimdeki insanlar için bunlar çok önemli.” dedi.

Pinkston, “Bu iç sinyalin yönetimin iktidarda kalmak için aldığı önlemlerin bir parçası olduğunu düşünüyorum.” diye de ekledi.

Bu nedenle geçit töreni, ülkenin kuruluşundan ziyade İşçi Partisi’nin kuruluşunu ve üç nesillik Kim ailesinin başarılarını kutluyor. Kim’in ülke üzerindeki hakimiyeti ise, partinin devam eden denetimine kalıcı bir şekilde bağlıdır.

“Diğer komünist rejimler gibi rejimin doğasını temsil ediyor.” Go, bu nedenle partinin kuruluş kutlanmasının ülkenin kuruluşundan daha önemli olduğunu söyledi.

Yazar: Morten Soendergaard Larsen

Kaynak: Foreign Policy