Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Kuzey Kore’nin Ticaret Ortakları Birbirlerine Bağlı ve Bu Onları Savunmasız Bırakabilir

Kuzey Kore’nin Ticaret Ortakları Birbirlerine Bağlı ve Bu Onları Savunmasız Bırakabilir

Çeviren: Yaren Hancı

Salı günkü rapora göre, Tokyo’nun sadece bir kaç önemli Çinli şirket ile ticaret yapması, Kuzey Kore’nin uluslararası yaptırımları atlatma ve yasadışı malları satın alma yeteneğini ciddi bir şekilde sekteye uğratabilir ve hatta bütün denizaşırı ticaret ağı bozulabilir.

Başkan Trump,  Kuzey Kore’nin hamisi ve açık ara en büyük ticari ortağı olan Çin’in, Kim JongUn’un yönetimi üzerindeki gücünü, onun nükleer ve füze programlarından vazgeçirmek için kullanmasını umduğunu tekrar tekrar söylüyor.

Washington merkezli araştırma grubu C4ADS tarafından hazırlanan yeni raporda, eğer isterse Kuzey Kore’nin dış dünya ile olan ticaret rotalarını kesebilmesi için Beijing’e bir çok yol sunuluyor. Ayrıca Amerika’da bir şirketin başkanlığını yürütürken ki bu banka hesapları açmayı ve sevkiyat alıp göndermeyi sağlar, Kuzey Kore ile ticaret yürüten bir Çin vatandaşı belirtiliyor.

C4ADS araştırmacıları raporda ” merkezileşerek, sınırlandırılarak ve sonuçta savunmasızlaşarak Kuzey Kore’nin denizaşırı ticari ağları, doğaları gereği, parçalanmaya hazır” diye yazmış ve bunu ”riskli ticaret” diye başlıklandırmışlardır.

Birbiri ardından gelen ABD hükümetleri, Kuzey Kore’yi davranışlarını değiştirmesi için ikna edemediler. George  W. Bush dönemindeki müzakereler ve Obama yönetiminin ”stratejik sabır”ı da başarısız oldu.

Buna karşılık Kimin yönetimindeki Kuzey Kore bu yıl hala kararlılıkla silah programlarını, iki nükleer denesini yürütmeyi ve bir düzine füzeatış testini durmadan devam ettiriyor. Kim, ABD’ye ulaşabilecek bir kıtalararası balistik füze (ICBM) istediğini açıkladı.

Kuzey Kore’nin RodongSinmur gazetesinin yaptığı haberde ” Trump, bu yılın başlarında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin ABD topraklarına ulaşabilecek bir nükleer silaha nihai erişiminin asla olmayacağını şiddetle belirtti” ve ” Ancak KDHC tarafından yürütülen stratejik silah denemeleri, ICBM denemesinin çok da uzakta olmadığını açıkça gösterdi.” diye belirtiliyor.

Trump görevini teslim aldığından beri Çin’i komşusu için gerekliolan her şeyi yapmaya zorladı ve Beijing, rejimin en büyük ihracat kaynağı olan kömür ithalatını durdurduğunu açıkladı.

C4ADS, daha yapılacak pek çok şeyin bulunduğunu yazdı.

Araştırmacılar, ”Bugüne kadar yapılan ekonomik baskılar Kuzaey Kore’yi nükleer silah araştırmalarını durdurmaya ikna etmede başarısız olsa da, bu işe yaramaz anlamına gelmiyor” diye belirtti.

Araştırmacılar, Firmaların çoğu birbiriyle iç içe geçmiş durumda olmasından dolayı kilit şirketleri hedeflemenin birçok ülkedeki  birçok ağı eş zamanlı olarak bozabilir diye belirtmişler.

Harvard Kennedy School’da uzman olan ve C4ADS’ye raporları içintavsiyeler veren John Park, ”Yüzeyde çalılar görebiliriz, aşağıdaysa fazlasıyla derin ve birbiri içerisine geçmiş kökler.” olarak belirmiş.

Bir örneği ele alırsak: Çin’in gümrük kayıtlarına göre Kuzey Kore’nin sınırına dayanan  bir Çin ticaret şirketi olan DandongDongyuanIndustrial, Haziran 2016’da Kuzey Kore’ye 790.000$ değerinde radyo seyir yardım ekipmanları ihraç etmiş. Bu ekipman kategorisi araçlarda kullanılan ve balistik füzeler için olan navigasyoncihazlarının da uygun olduğu kategoriyi içeriyor.

Bu sevkiyatta ne bulunduğu tam olarak bilinmiyor ancak Kuzey Kore sıklıkla yasal ticaret bulvarlarını yasadışı malları taşımak için kullanıyor.Bu da gerçek potansiyelin ticaret ağında olduğu anlamına geliyor.

C4ADS’nin raporuna göre DandongDonyuan, 2013 – 2016 arasında Kuzey Kore’ye 28.5 Milyon Dolar değerinde malzeme sevk etmiş.

Çinli işletme kayıt belgeleri, %97’lik hisseyle DanDongDonyuan’ın çoğunluk hissedarının Sun Sidong adında bir Çin vatandaşı olduğunu gösteriyor.

JinShun adlı bir yük gemisininkarmaşık mülkiyet izi, Çinli iş adamlarının Kuzey Kore’yle yürüttüğü anlaşmaların çok daha içiçe geçmiş halde olduğu fikrini uyandırıyor. Gemi 2014’te esas sahibinin Sun olduğu bir şirketin malıyken; iki yıl sonra ise gemi, ikamet adresi Sun Sidong ile aynı blokta bir daire olarak kayıtlı, Çinli Sun Sihong tarafından kontrol edilen bir şirkete ait. C4ADS, aralarındaki ilişkiyi tespit edemediklerini belirtti.

11 Ağustos 2016’da Suez Kanalı’nın yanında Mısırlı yetkililer tarafında yolu kesilen Jie Sun, 30000 roketle el bombaları ve alt bileşenler olmak üzere hepsi toplamda 132 ton olan silah ve bir yükün altında 2300 ton demir cevheri saklarken bulundu.

C4ADS’nin analiz ettiği nakliye verilerine göre gemi, Kuzey Kore’nin Nampo limanından ayrılmış ve yolu kesilmeden önce hiç liman ulaştırma  isteği çağrısı yapmamış.

BM Kuzey Kore bilirkişi heyeti bu yıl, yükün nereye gittiğiyle ilgili bir emare olmamasına rağmen, Kuzey Kore RPG’lerinin daha önce de Suriye ve Lübnan’da tespit edildiğini belirtti.

Rapora göre Sun Sidong ayrıca ABD kökenli bir şirketin başkanı olarak listelendi ve bu, dünya çapında firmalarla Kuzey Kore’ odaklanan bir Çin şirketiyle bariz bir bağ bulunmaksızın iş yapabilmesine olanak tanıdı.

Rapor, ” Temelde bu ona, ayrıyeten ABD bünyesinde ticari hizmetlere kaydolmayı, sevkiyat alıp göndermeyi, banka hesapları açmayı ya da istihdam vizesi başvurusu yapabilmeyi sağladı”  diye belirtiyor.

İşletme kayır verileri, Amerika’daki işletmenin adının Dangyon Enterprise USA olduğunu ve merkezinin Flushing, NY olduğunu gösteriyor.

Resmi belgeler hala tamamlanıyor.

Çinli işletme kayıt belgeleri, Danyong Donyuan’ın Kore sınırının Çin tarafında bulunan Dandong Zhicheng Metallic Metarial adlı bir şirketle bir e-posta adresini paylaştığını gösteriyor.

C4ADS’nin yeniden gözden geçirdiği belgelere göre, Dandong Zhicheng geçen sene Kuzey Kore’nin Çin’e olan toplam ihracatının %9.2’sini tek başına üstlenmiş. Bunun neredeyse tamamı (%97’si) Kuzey Kore kömürü olarak görünüyor ve yıllık olarak toplamda yaklaşık 250 milyon dolar yapıyor.

Rapor, paylaşılan e-posta adresinin mutlaka bir gizli anlaşmayı ya da yasadışı faaliyetin varlığını kanıtlamadığını belirtiyor.

” Bununla beraber, bu tutarlı bir şekilde aşikar olanı tekrar kanıtlıyor: sınırlı Kuzey Kore ticaret sistemi göründüğünden çok daha fazla birbirine bağlanmış ve bu onu, yasadışı aktörlerle bağlantıları yüzünden, hedeflenen yaptırımlar karşısında bir sistemik parçalanma için savunmasız bırakabilir.”

Şirketler yorum arayan e-postalara yanıt vermedi.

C4ADS araştırmacıları, bu şekildeki lojistik ”dar geçit”lere odaklanmanın Kuzey Kore’nin merkezileşmiş, yasadışı küresel finans sistemini çökertebileceğini belirttiler.
Örneğin, ABD Hazine Departmanı tarafından geçen yıl yaptırılan Dandong Hongxiang Industrial Development Co. – Kuzey Kore’nin dış dünyaya açılan ana ticaret geçidi gibi davranan sınır kenti üzerinden ani bir soğutma gönderen – Liaoning Hongxiang Grubu’nu oluşturan 18 şirketten bir tanesi. Bu öneriler bir şirketin Kuzey Kore’ye yardım etmemesi durumunda dolaylı bir etki potansiyeli olduğunu düşündürüyor ve belki de diğer birçok bağlantılı şirketi de rahatsız ediyor

C4ADS’de analiz yapan David Thompson, ” Verilerde bu ağların kapsamı ve yaşadığı sistemin kısıtlı doğası ve yasadışı faaliyetlerle kirlenmesi açısından gördüğümüz bilgilere dayanarak, yaptırım hareketlerine özgü değerler ver”  dedi.
Kaynakça: https://www.washingtonpost.com/world/asia_pacific/north-koreas-trading-partners-are-linked—and-that-could-make-them-vulnerable/2017/06/12/7d5b3d7c-4f67-11e7-a973-3dae94ed3eb7_story.html?utm_term=.11bf3be426b8

 

 

Çevirmen Hakkında

Yaren Hancı

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir