Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
kuzey kore
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Güvenlik Konseyi'nde katıldığı bir toplantıdan sonra konuşurken. (Kaynak: Reuters/Lucas Jackson)

Kuzey Kore: Pompeo’nun Açıklamaları ABD ile Görüşmeleri Zora Sokuyor

Muhabirler: Heekyong Yang, Joyce Lee ve Diane Bartz

KCNA ajansı, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Choe Son Hui’nin bir sözünü alıntıladı. “Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ‘Kuzey Kore’nin hain yaklaşımı’ hakkında yakın zamanda yaptığı bir açıklama, ABD ile olan görüşmeleri zora sokacak.”

Pompeo, Salı günü Indiana eyaletinde katıldığı Amerikan Ulusal Lejyon Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şunu söyledi: “Kore’nin hain yaklaşımının göz ardı edilemez olduğunu düşündük.”

Haber ajansının aktardığına göre Choe, Pompeo’nun görüşlerinin mantıkdışı ve kışkırtıcı olduğunu söyledi.

Choe şöyle dile getirdi: “Pompeo laflarıyla çok ileriye gitti. Ve ABD – Kuzey Kore arasında açılması beklenen iş müzakerelerini zora soktu.”

Choe, ayrıca Kuzey Kore’nin ABD ile yapılacak görüşmelerden beklentilerinin yavaş yavaş tükendiğini ve ülkenin bütün önlemlerini yeniden elden geçirmeye zorlandığını söyledi.

“ABD sonra daha büyük pişmanlıklara kapılmak istemiyorsa sabrımızı bizi kızdıracak tarzdan açıklamalarla sınamaktan vazgeçse iyi olur.”

Kuzey Kore yakın zamanda Pompeo üzerine yaptığı eleştirileri sertleştirdi, ona “inatçı toksin” takma ismini taktı ve görüşmeleri yeniden başlatmaya yönelik girişimlere olan inancı sarstı.

Washington’da Dışişleri Bakanlığı’ndan adını vermeyen bir yetkili, Cumartesi günü ABD’nin görüşmeleri gerçekleştirmekten yana hala istekli olduğunu aktardı.

“Daha önce de belirttiğimiz gibi, Kuzey Kore’deki meslektaşlarımızdan haber gelir gelmez müzakerelere katılmaya hazırız.”

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasında Şubat ayında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenlenen ikinci başarısız zirve yüzünden Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarının kaldırılmasını hedefleyen müzakereler askıya alındı.

Trump ve Kim Haziran ayında Kore sınırlarında tekrar bir araya geldi. İş konusundaki müzakereleri yeniden açmaya karar verdiler ama böyle bir şey gerçekleşmedi.

Vietnam zirvesinden bu yana Kuzey Kore, Kim ve Trump’un arasındaki dostluğu överken bir yandan da Pompeo’nun daha olgun biriyle değiştirilmesini istemişti.

Kuzey Kore geçen haftalarda ABD – Güney Kore birleşik askeri tatbikatları ve yeni silah alımlarını protesto amaçlı bir dizi kısa menzilli füze denemesi yapmıştı. Bu durum, görüşmelerin yeniden başlamasını güçleştirmişti.

 


Kaynakça

https://www.reuters.com/article/us-northkorea-pompeo/north-korea-says-pompeos-remarks-make-talks-with-u-s-more-difficult-idUSKCN1VL02X