Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Kuzey Kore: Kim Jong-un ile Görüşmek Çok Zor Hale Geldi

Kuzey Kore: Kim Jong-un ile Görüşmek Çok Zor Hale Geldi

Fransızca aslından çeviren: Gülsün Yılmaz

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un karşı Pyongyang’ta Çarşamba günü Donald Trump’a karşı gelecek.
Foto: Kim Won-Jin, AFP

Araştırmacı Andrea Berger için, Pyongyang’a doğru, uluslararası komünitenin gerçek gönüllülüğünün eksikliği yüzünden cezaların eksikliğinden dolayı acı çekecekler.

Uluslarası politikalar ve nükleerin artması konusunda uzman olan Andrea Berger Londra’da l’Institut Middlebury des études internationales’da araştırmacıdır. İlkbaharda, uzun bir rapor olan A House Without Foundations, Kuzey Kore’ye karşı olan cezaların onbir yıldaki stratejisini anlattığı bu raporda, her şeyden bahsedecek.

Siz bu raporda Kuzey Kore’ye karşı ceza rejimlerinin bir süzgeç gibi olduğundan bahsettiniz. 2371 Cumartesi Birleşmiş Milletler’in oylamasından sonra aynı şeyi der misiniz ?

Yeni dağılma, Kuzey Kore’ye karşı uygulanan cezaların konmasında olan hiçbir şeyi değiştirmedi. Tahmin edilebilirse gerçekliğini göstermek için birçok zaman gerekecektir.
Neden 2006’dan beri birçok ceza sonuca varmadı ?
Kore nükleerin eşiğidir. 2006’da, balistik basma kapasitesinin ve nükleer ordu olmadan devletin statü haline gelmesi görülür bir durum değildi. Kim Jong-il altına nükleer aktivitelerinin sınırlanması ve silahlanmanın kontrolünün uyumu görüşüldü ve ayrıcalıklarda hazır olduğunu gösterdi. Kim Jong-un ile hepsi değişti. Rejim, balistik ve nükleer kapasitelerinin gücünü arttırdı. Kim Jong-un için, bu onun meşruluğunun güç arttırmasının ortalamasıdır. Onunla buluşmak ciddi anlamda zor hale geldi. Pyongyang’da bombaların düşmesinden vazgeçilmesini sormak bugün gerçekçi olur mu ? Hayır.
Neden uluslararası komünite oylanan cezaların uygulanmasında başarısız oldu ?
Öncelikle, işi koymak karışıktı. Dahası, bu cezalar uluslarası komünite için hiçbir zaman ayrıcalık olmadı. On yıl boyunca bu soru gezegendeki ülkelerin büyük bir kısmı için radarda olmadı.
Burada Rusya ile Çin arasında büyük bir şüphecilik var…

Bunlar yabancı politika enstrümanları gibi cezaların uygulanabilirliği üzerinden hala şüphecidir. Dahası, ABD ve müttefikleri rejim değişikliği gibi dürüst bulmadıkları (kendi gözlerinde dürüst olmayan), amaçlarına hizmet eden yaptırımları sürdürmeyi değerlendiriyorlar.
Çin Kuzey Kore üzerinden yalnızca kesinlikle bir baskı yapıyor mu ?
Hepsi sabit olan objektiflere bağlıdır. Eğer Kuzey Kore üzerinden nükleer programının fiyat-kar raporunun kullanılmasının baskısını yapmaya benzerse ben düşünüyorum ki Çin uzaktaki en önemli aktör olacaktır. Eğer cezaları ya da diğer bütün politikaları bugün rapora göre değişirse onun sorması gerekir. Ama cezalar diğer amaçlar haline gelebilir. Eğer hırs, dünyaya karşı ordu ve teknoloji satmasının Kuzey Korelilere engel olması için kullanılabilir, devletler kuzey kore taşımacılığının ve hizmetlerinin reddedilmesi ve yasadışı ticarete katılan finansal kaynakların olmasının kontrolüyle karışabilir.
Çünkü Kuzey Kore ordusunu satmaya ve yabancılarla bankacılık işlemlerini kovalamaya devam eder ?
Evet, Ortadoğu’da, Afrika’da ve Güneydoğu Asya’daki askerler ve bazıları onla işbirliği yapmaktan caydırılırsa işlemler hala aynı kalmış olacak. Bankalar ürün ve hizmetlerin geniş biçimde kataloğuna sahiptir, tüm silahlanma sistemleri var- benzer ya da benzemez tank gibi- yeri olan üretilen benzeyen ve onarılan orduların eşyaları [en Namibie, par exemple, ndlr]. O, birçok ülkede hala hizmet etmekte olan Çin ve SSCB tarafından soğuk savaş ürünlerinin askeri ekipmanlarının değişen eşyalarını tedarik edilmesine uygundu. Ekipmanın yenilenmesi, teknisyenlerin oluşturulması, bakanlıkların oluşturulması ve korunması ve stratejilerin oluşturulması için hizmet ve para yardımı sunulur. Uganda’da, mesela, koreliler av pilotu olmuştur. Vietnam’dam askeri güçlerin bir kısmı haline gelir. Ve yabancı delegeler güvenlik formasyonlarını takip etmek için Kore’ye giderler.
Öyleyse burada hala kullanmak için levye var ?
Hepsi tamam. Kuzey Kore ile ticaret yapmaya engel olmak ve kuzey kore sisteminin büyük kısmı özelleşmeye uygundur, bu demektir ki ordu ve silahlanmanın çevresi beklenmeyen finansal yardımdır. Eğer biz cezalardaki politikanın amaçlarından bahsedersek bu şirketler özel hale dönecektir.

Kuzey Kore’yi hangi şartlarda İran ile görüşmeleri etkiler ?
İran’a karşı cezalar yeterince açıktır. Ekonominin büyümesinin yavaşlaması için İran sistemi üzerinden ürünlerin ihracatı düşürülür ve baskı yapılır. Washington’daki karar verenler sonbahardan beri (eylülde 5.nükleer denemeden sonra) Kuzey Kore’ye karşı aynı cinste cezanın yayınmasıdır ve kriz derslerinin çıkartılmasıdır, burada gerçek bir efor var, bunu ABD, gelirleri belirleyen aynı şekildeki gelirler ve bireyleri azaltmak için sarf ediyor.

Kaynak: http://www.liberation.fr/planete/2017/08/09/coree-du-nord-il-est-devenu-tres-difficile-de-negocier-avec-kim-jong-un_1589153

 

Çevirmen Hakkında 
Birgül Gülsün Yılmaz
Galatasaray Üniversitesi – İktisat Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir