Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Kuzey Afganistan’daki Çatışmada Düzinelerce İnsan Öldü

Kuzey Afganistan’daki Çatışmada Düzinelerce İnsan Öldü

Güvenlik güçleri ile Taliban militanları kuzey Afganistan’ın kilit noktasında çatıştılar. Yetkililer bir düzine ölümle birlikte direniş dolayısıyla Sarapol şehrinin tehdit altında olduğunu bildirdi.

Eyalet vali sözcüsü Zabihullah Amani’ye göre militanlar Sarapol eyalet merkezini 2 gündür kuşatmış ve son 24 saatte güvenlik güçlerinin en az 17 üyesi öldürmüştür.

Amani bu durumun geçici olduğunu ve yaralıların ise gerçek rakamının daha yüksek olabileceğini söyledi.

Kuzey’deki artan kırılgan durum bu ay tayin olan Afganistan’daki koalisyon güçleri ve Birleşik Devletlerin yeni kumandanı Scott Miller’a bir meydan okuma sunuyor.

Birleşik Devlet yetkilileri, Taliban’la görüşme konusunda ısrar ile kısa bir süre önce atanmış büyükelçi Zalmay Khalizad’ın özel temsilci olarak barış süreci yürütme denemesi için baskı yaptı.

Geçen ay Taliban güçlerinin kısaca stratejik Gazne şehrinde Güney Afganistan ile Kabil arasındaki ana demiryoluna yayılması ve son zamanlarda olay yerindeki devam eden ağır çatışmalar barış görüşmeleri için umutlara gölge düşürdü.

Taliban’ın baş sözcüsü Zabihullah Mujahid, militanların Sarapol şehir merkezinden 5 kilometre civarındaki kontrol bölgelerine yayıldıklarını ve büyük miktarlarda silah ve ekipman ele geçirdiklerini açıkladı.

Amani Taliban güçlerinin başka bir grubunun şehir merkezinin doğusuna 3-4 kilometre civarında, Sheram alanında toplanmış görünüyorken şehrin 20 kilometre yakınındaki noktada Covcan eyaleti civarındaki ana demiryolunun militanların idaresi altında olduğunu söyledi.

Amani,  civar eyaletlerdeki takviye yerel güçlere gönderilmiş en az 39 Taliban militanının Afgan hava kuvvetinin hava saldırıları ile geri püskürtülerek öldürüldüğünü söyledi.

2014’deki uluslararası güçlerin savaş operasyonlarının sona ermesinden beri kötü şekilde yayılan Afgan güvenlik güçleri yaralıların %10’u kadarını zayiat verdi. Bununla birlikte direnişçiler kırsal alanların büyük çoğunluğunu kontrol etmekte.

Türkmenistan’ın kuzeybatı sınırında Covcan eyaletinde güvenlik gücünün en az 8 üyesi Kham Ab bölgesinde öldürüldü ve 13 de yaralı var.

Samargan eyaletinde en az 14 polis ve sivil Dara Suf-e Payin bölgesinde çatışmada öldürüldü.

Yerel eyalet konsül üyesi Amruddin Wali geceleyin Dashte Archi bölgesindeki güvenlik kontrol noktasındaki saldırıda 15 polisin öldürüldüğünü ve 10 başka yaralının olduğunu söyledi.

Kaynak: https://in.reuters.com/article/afghanistan-taliban/dozens-killed-in-heavy-fighting-in-northern-afghanistan-idINKCN1LQ1US

Çevirmen Hakkında

Reyhan Öylek / TESA  İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir