abd
Kaynak: Susan Walsh/AP

Kushner, ABD Barış Planına Destek Bulmak İçin Ortadoğu’ya Gidiyor

ABD heyeti, seyahate Fas ile başladı ve ilerleyen günlerde Ürdün ve Kudüs’e gitmeye hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner, Ortadoğu’ya giden bir delegasyona liderlik ediyor ve bölge için uzun vadede planlanan barış planına yeni destekler arıyor.

Beyaz Saray Salı günü Kushner’a, Trump’ın uluslararası müzakerelerde görevlendirdiği özel temsilcisi Jason Greenblatt ve ABD’nin İran temsilcisi Brian Hook’un eşlik edeceğini açıkladı.

Heyet, gezisine Fas başkenti Rabat’ta başladı ve haftanın ilerleyen günlerinde heyetin Umman, Ürdün ve Kudüs’e hareket etmesi planlandı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Reuters Haber Ajansı’na, bu haftaki gezinin bir nedeninin Kushner’in Trump’un uzun zamandır beklenen İsrail-Filistin barış planının ilk bölümünü açıklamak istediği 25-26 Haziran tarihlerinde ABD başkanlığında Bahreyn Manama’da düzenlenecek olan konferansa desteğin arttırılmasının olduğunu söyledi.

Trump tarafından “yüzyılın anlaşması” olarak lanse edilen teklif, çatışmanın merkezinde yer alan başlıca siyasi meselelerle uğraşmadan önce, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ne bağışçı Arap ülkeleri tarafından yatırım yapılmasını teşvik edecek.

Filistinliler planı zaten aşırı derecede İsrail lehine olduğunu öne sürerek geri çevirirken, Manama toplantısına katılmayı da reddetti. Filistinli liderler konferans hakkında kendilerine danışılmadığını ve çatışmaya getirilecek herhangi bir çözümün siyasi nitelikte olması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri katılacaklarını açıklarken, Rusya ve Çin heyet göndermeyeceklerini söylediler.

Katılımcıların Avrupa, Ortadoğu ve Asya’dan gelen 300 ila 400 temsilci ve işletme yöneticisi ile bazı Filistinli yatırımcılardan oluşması bekleniyor.

Washington’ın barış planının siyasi yönlerini içeren kesin bir programı hala bulunmuyor.

Ortadoğu’da tasarının baş mimarı Kushner’a sağ kolu olarak uzun zamandır Trump’ın avukatlığını yapan Greenblatt destek veriyor.

Washington DC’den rapor eden Al Jazeera muhabiri Mike Hanna, Kushner’in Bahreyn’deki konferansa destek almaya çalıştığını söyledi.

“Bu gezinin, önümüzdeki ay Bahreyn için planlanan konferansa bağlantılı olduğu ve Jared Kushner’in İsrail-Filistin barışının ekonomik yönünün ele alınması gerektiğini söylediği anlaşılıyor. Ayrıca ekonomik adımların siyasi adımlardan önce ele alınması konusunda ısrar ediyor.”

“Ürdün kralı Bahreyn’deki o konferansa katılıp katılmayacağını net bir şekilde belirtmedi. Aynı şekilde, Fas da katılıp katılmayacağını açıkça belirtmedi. Jared Kushner’ın Ürdün ve Fas’ı bu konferansta yer almaya ikna etmesi çok önemli aksi takdirde sahip olabileceği her türlü güvenilirliği kaybedebilir.”

Suudi Arabistan’a Silah Satışı

Kushner’ın gezisi, Trump’ın Suudi Arabistan ve diğer Arap müttefiklerine 8,1 milyar dolarlık silah satışına kongreden izin almasının hemen ardından gerçekleşti. Silah satışı, Suudi yazar Cemal Kaşıkçı’nın 2018 Ekim’inde öldürülmesinin ve Suudi liderliğinde Yemen’de gerçekleştirilen insan haklarının ihlallerinin ardından askıya alınmıştı.

Ancak Trump yönetimi, “İran saldırganlığını caydırmak ve ortak savunma kapasitesini artırmak için” satışların gerekliliğini savundu.

Kushner, Suudilerle İran’a karşı kurulacak bir ittifakın, ABD’nin barış planına Arap desteği sağlamanın bir yolu olarak görüyor.

 


Kaynak: https://www.aljazeera.com/news/2019/05/kushner-heads-middle-east-seek-support-peace-plan-190528155844096.html