Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / KUŞATMA ALTINDAKİ DİLLER

KUŞATMA ALTINDAKİ DİLLER

Aramaic, İsa’nın konuştuğu dil, son rapora göre soyu tükenmiş olabilir. Yaklaşık 3000 yıldır varlığını sürdüren ve tüm Ortadoğu’da yaygın olarak kullanılan bu kadim dil hızla ölüyor. Ve sadece yok olan Aramice değil. Uzmanlar bugünün dillerinin %50’sinin, %90 oranında yüzyılın sonunda kaybolacağını tahmin etmektedir.

Smithsonian dergisinin son raporuna göre, bir zamanlar ticaret ve hükümet için kullanılan Aramaic, büyük olasılıkla bir ya da iki jenerasyon içinde kaybolacak. Modern Aramice’nin önemli bir bilim adamı, Cambridge Üniversitesi dilbilimci Geoffrey Khan, son yerli konuşanlar ölmeden önce tüm Aramice lehçelerini belgelemek için çalışıyor. İşinin bir parçası olarak, Süryanilerin önemli bir nüfusuna ev sahipliği yapan Chicago’nun kuzey banliyölerinde, Ortadoğu’da ülkelerinden, zulüm ve savaştan kaçan Aramice konuşan Hristiyanlarla konularını röportaj yaptı.

M.Ö 8.yüzyılda Ortadoğu’da bir imparatorluk kurduklarında, Süryaniler Aramice’yi benimsedi.(Kökenleri Aramiler olarak bilinen çöl göçebeleridir). Hatta Asurlular fethedildikten sonra bile dil bu bölgede yüzyıllarca büyüdü. (Mel Gibson’un ünlü 2004 yapımı ‘İsa’nın Tutkusu’ adlı filmindeki ‘İsa’nın hayatının son 12 saati’ diyaloğu Aramice ve Latince oldu.)

Aramice, 7.yüzyıla kadar Ortadoğu’da ortak dil olarak kaldı, ta ki Arabistan’dan gelen Müslüman kuvvetleri tarafından işgal edilip Arapça olarak değiştirilene kadar. Sonra Aramice, Türkiye, Irak, İran ve Suriye’nın uzak dağlık alanlarında gayrimüslimler tarafından konuşuluyordu. Son yüzyıl içinde, Aramice konuşanlar köylerinden başka şehir ve ülkelere kaçtı, (Khan’ın, Chicago bölgesinde Süryanilerle görüşmesi) böylece dil yeni jenerasyonlara aktarılamadı.

Bugün, gezegenin etrafında dağınık olarak 500.000 Aramice konuşan olabilir. Ancak bu rakam aldatıcıdır. Araştırmacılar, Neo-Aramaic diye bilinen ana dilin 100’den fazla lehçesi olduğuna inanıyor ama bazıları şimdiden tükendi bile. Diğer lehçeleri konuşanlar yaşıyor, fakat Aramice sadece sözlü olarak – yazılı olarak değil- kullanılıyor.

Aramice nesli tükenmekte olan uzak bir dildir. Giderek dünyaya bağlı hale gelen kullanımda 7000 dilin yaklaşık %50 ile %90 arasında yüzyılın sonunda gidebilir ve Dilbilimciler bundan korkuyor. Mevcut durumda gezegendeki insanların %90’ı sadece kendi dillerinin %6’sı ile iletişim kuruyor.

Fotoğraftaki yer ise Suriye’de Maalula köyü ve burası halen Aramice’yi yaygın bir dil olarak kullanan köylerden birisidir.

KAYNAK: http://www.history.com/news/languages-under-siege

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir