Ana Sayfa / Haber Çevirileri / “Küçük Amerika” Kimsesiz Kaldı: İncirlik Nasıl Hayalet Kasabaya Döndü?

“Küçük Amerika” Kimsesiz Kaldı: İncirlik Nasıl Hayalet Kasabaya Döndü?

Rusça aslından çeviren: Elif Beygirci

Hava üssünün ismi olan İncirlik Beldesi, artık olağandışı bir biçimde terk edilmiş görünüyor. Üç binden fazla olmayan askere ve bu topraklara bakılarak söylenebilir ki sayı, öncekine göre çok daha az. Yabancı savaşçılardan kazanmaya alışık olan perakende satış mağazalarının işletme sahiplerinin durumu daha da kötüye gidiyor. Dükkanlar kapalı veya satılık; esnaf kirayı ödeyemiyor. Sputnik muhabiri, hayalet kasabayı ziyaret ederek yerli halkla konuştu.

İncirlik üssü 1950’lerde kurulmuştur. Üç yıl önce, başta Amerikan olmak üzere 20 binden fazla yabancı birliğe hizmet etmiş olan İncirlik’e “Küçük Amerika” bile deniyordu. Yerel, lüks dükkanlarda askeri hatıra eşyaları, halı, spor ve avcılık malzemeleri satan temkinli bir ticaret vardı. 8 Ağustos 2015’ten itibaren İncirlik’teki asker sayısı üç bine indirildi, çünkü askerler üsten çıkışı yasakladı.

Bu durum çevredeki ticareti de etkilemişti. Birçoğu ya iflas etti ya da işini yürütme imkanını kaybetti.

Sarıçam alanında gayrimenkul piyasası da durgun kaldı. Daha önce askeri üssün kapattığı evler, kiracı bulamayalı iki yıldır kiracı bulamıyor. Boş evlerin sayısı 400’e kadar çıkıyor. Şimdi bazı bölgelerde Suriyeli mülteciler barınıyor. Kapılarda, vitrinlerde, pencerelerde satılık veya kiralık ilanları asılı duruyor.

“Sputnik, 20 yıllık tecrübesi olan esnaf Zekai Demir ile yaptığı röportajda İncirlik’teki esnafın çok zor durumda olduğunu, yarısının dükkânlarını kapattığını ve kalan işlerin de yarı yarıya azaldığını söyledi. Önceleri burada binlerce tüccar vardı şimdi ise bir kaç yüz kişi kaldı. Başka seçenekleri yok; sürekli olarak kazanç yapmayı ummadan her gün işlerine geliyorlar. İncirlik’teki askeri üssün FETÖ darbe girişiminde bulunmasına ilişkin soruşturma başladı. Ordu, nihayetinde üssü terk etmeye başladı ve kamuoyu tepkisinden korkuyorlar. Bizim İncirlik’teki iş hayatımız tamamen çöktü.”

İncirlik’te 15 yıldır çalışan küçük restorantın sahibi Kadir Amca: “Hayır, arkadaş değiliz, onlar düşmanlarımız. Bilindiği gibi, onlar tüm çıkarlarını kendi amaçları için kullandılar. Amerikalılar kendi topraklarımızda iken grev yapıyorlar. 15 Temmuz’da bir darbe girişiminin ardında olan İncirlik üssü bunun için kullanıldı. Ancak yetkililer açıkça bahsetmiyor çünkü onların stratejik çıkarları var. Bazıları kapatma yönünde çok sayıda girişimde bulundu ancak NATO’ya ait olduğu için bu mümkün değil. Belki 2023’te koşullar değişecek ve Türkiye burayı kapatabilecektir. Askeri personel bölgeyi terk etti, bölgedeki birçok satıcı dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı ve gelirlerimiz yarıya indi.”şeklinde açıklama yaptı.

Çaycının sahibi Ramazan Işık, İncirlik’te tutunabilen son birkaç mağazanın da günde sadece birkaç saat çalıştıklarını söyledi. “Ana caddedeyiz, mevcut mağazalarımız ve dükkanlarımız neredeyse yok ya da günde birkaç saat açık kalıyorlar..Kirayı ödeyemiyorlar önceden burada kapalı bir dükkan bulmak zordu, ticaret her cadde üzerinde son hızdaydı” dedi.

Sol Parti Daire Başkanı Selver Kaplan Adana ilinde İncirlik üssü “Türkiye için ceza.” dedi.” 50’li yılların başından bu yana İncirlik üssü, Türkiye ve bölge ülkeleri için sıkıntı ve sefalet getirdi. Irak, Suriye ve Mısır için de felaketti. Burası kötülük yuvası. Neden kapanmasını istiyoruz? Çünkü İncirlik üssü 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kullanıldı. Aynı zamanda bir Rus askeri uçağına çarptığı trajik olayla da bağlantılı olarak, üssü kapatma gereği ile Adana’da bir miting düzenleyeceğiz. Türkiye’ye ve komşu ülkelere zarar vermek isteyen yabancı kuvvetleri -bunlar Almanya ve ABD olabilir- burada istemiyoruz. Topraklarımızda casusluk etmelerini istemiyoruz “dedi. Kaplan’a göre İncirlik üssü, Türk ordusuna teslim edilmeli.

Adana ilindeki Özgürlük ve Dayanışma partisinin şube başkanı Hayri Akgün, İncirlik üssünün “Türkiye’nin emperyalizme bağımlılığının kanıtı” olduğunu söyledi. “Bölgemizden havaya yükselen uçakların komşu ülkelere (özellikle Irak’a) bomba atması durumu kabul edilemez, uzun yıllar bu yöntemin yok olmasını savunduk ve bu ana hedefimiz oldu. Mücadeleyi ilerlettik. Son zamanlarda İncirlik’teki üssü kapatmak için çağrıda bulunan ve buraya bir çocuk parkı açılmasını talep eden bir protesto düzenlendi. Konya ve Malatya’daki hava üssü de emperyalistlerin çıkarlarına hizmet etti. Biz, ülkemizin emperyalizm ve NATO ile olan bağlantılarına son vermesini savunuyoruz. Bu gerçekleşmeden de gerçek özgürlük ve bağımsızlık hakkında konuşmak imkânsız.” dedi.

Kaynakhttps://ria.ru/world/20170824/1501008056.html

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir