Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
kremlin

Kremlin Sözcüsü: ABD ve Rusya “Birbirinizle İletişim Kurmayın”

Rus yetkililere göre, Beyaz Saray ile Kremlin arasındaki iletişim kanalları durduruldu.

Çarşamba günü, RIA haber ajansı, bir Holokost toplama kampında üniformalı olarak yer alan buz patencisi eşi, Kremlin sözcüsü ve kocası olan Dmitri Peskov’un aktardığına göre “Amerika Birleşik Devletleri ile hemen hemen her düzeydeki diyaloglar dondurulmuştur. Birbirimizle iletişim kurmayacağız veya [kurarsak] bunu minimal düzeyde yapacağız”dedi.

Söz konusu yorumlar, ABD’li istihbarat yetkilileri, muhtemelen Hillary Clinton ve Demokrat Parti’nin zararına olan Amerikan başkanlık seçimlerinde yaşanan e-posta hacklemelerinin ve sızıntılarının ardında Rusya ve muhtemelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisi olmakla suçladı. Öyleyse, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen hafta gerçekleşen basın toplantısı izlendi mi? Toplantıda geçen hafta Rusya’nın siyasal karışmalarından bahsedildi ve Moskova’ya “Size bir şeyler yapabiliriz.” uyarısında bulunuldu.

Peskov’un yorumları Rusya, Türkiye ve İran dışişleri bakanlarının Suriye’deki savaşı görüşmek üzere Moskova’da bir araya geldikten bir gün sonra geldi. Bu görüşme özellikle de Rus büyükelçisinin Ankara’da öldürüldükten bir sonraki gündü(bazı Rus yetkililer ABD’yi suçladı). ABD Dışişleri Bakanı John Kerry kayda değer bir şekilde bu görüşmede yoktu.

Peskov, Kremlin’in ABD Başkanı Donald Trump’dan NATO’nun genişlemesini hemen reddetmesini beklemediğini de belirtti. Bazıları, bu yorumların, ilişkileri iyileştirmek için gelmekte olan Trump yönetimine davette bulunurken, aynı anda Rusya’daki kuşatma zihniyetini(Bütün dış güçler sömürgecidir zihniyeti) korumayı amaçladığını düşündürtebilir.

Atlantik Konseyi Kıdemli Üyesi Agnia Grigas, Rusya’nın Ukrayna ve Suriye’deki eylemlerinin dikkat çekmeden olmasını istiyor ve Kremlin’in yeni Trump yönetimi ile Washington’la diyaloğu yeniden başlatmak istediklerini belirtti.

Bildirimin amaçlanan etkisine bakılmaksızın, gerçek şu ki, dondurulmuş iletişim çatışmasının, bir sapma olduğu gerçeği. Soğuk savaşın bitiminin 25. yıl dönümü bu ayın sonundadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya bazı alanlarda başkaları için iyi olmasa da iletişim kurdular. Örneğin, Ukrayna ve Suriye’deki diplomatik ilişkiler çözülmekte olan krizler üzerinden anlaşılsa bile, iki ülke Arctic Circle’a (Kutup Dairesi) sadık kalarak iletişimlerini dondurmadı ve İran nükleer anlaşması konusunda müzakerelerde güçlü ortak oldular.

Peskov ayrıca, Kremlin yetkililerinin 2018’de kimin başkanlığına gideceğini düşünmek için “iş ve işin ortaya çıkardığı projeler” ile fazla meşgul olduklarını söyledi.

Muhalefet lideri Alexei Navalny şapkasını zaten ringe atsa da pek çok kişi Putin’in yeniden seçilmesini bekliyor. Putin, henüz adaylığını ilan etmedi.

KAYNAK: http://foreignpolicy.com/2016/12/21/kremlin-spokesperson-u-s-and-russia-dont-communicate-with-one-another-trump-putin/

Çeviren Hakkında

Emre Ertetik
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Siyaset Bilimi