Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Kremlin Obama’nın Neden Olduğu Rusya-ABD İlişkilerindeki Gerilemeler Konusunda Üzgün

Kremlin Obama’nın Neden Olduğu Rusya-ABD İlişkilerindeki Gerilemeler Konusunda Üzgün

Rusya başkanlık idaresinin başkan yardımcısı Dimitri Peskov, Obama’nın vedalaşma konuşmasını öngörerek, Moskova Washington’la olan ilişkilerin bozulmasından pişman ancak yapıcı bir diyalog ve gelecekteki gelişmeler için umut vaat ediyor dedi.

Obama’nın başkan olarak yürüttüğü faaliyetlerin sonuçları ABD’nin iç meselesidir. Ancak yalnızca Obama’nın döneminin ikinci yarısının Rusya-ABD ikili ilişkilerinin ciddi şekilde bozulması ile belirginleştiği üzerine derin üzüntümüzü ifade etmek istiyoruz.” Peskov Kremlin’in Barack Obama’nın görev süresinin değerlendirilmesi için soru sorulduktan sonra Salı günü Rus gazetecilere verdiği demeçte: ”Buna ihtiyaç duymuyoruz ve gelecekteki ilişkilerin gidişatının olumlu olmasını umuyoruz.” diyecekti Peskov.

Rusya-ABD ilişkilerinin restorasyonu için yaptırımların iptalinin zorunlu olarak kabul edip etmediği soruldu ve Resmi Kremlin sözcüsü, bunun bir arzu olduğu halde mümkün olan tek senaryo olmadığını söyledi.

“İlişkilerin en düşük seviyede olduğu gerçeği nedeniyle ilişkileri normalleştirmek için kesinlikle çok farklı formatlar vardır. Yaptırımlar kesinlikle ikili ilişkiler üzerinde olağanüstü olumsuz bir etkiye sahip olan bir unsur; ancak aynı zamanda yaptırımlarla bile olsa, Moskova diyalog için herhangi bir olasılığı memnuniyetle karşıladı ve buna hazırız.” diye ekledi Peskov.

Aralık ayının sonunda Peskov, Barack Obama’nın yürütme düzeni çağrısında bulundu ve Washington DC’nin öngörülemeyen ve saldırgan dış politikasının bir diğer tezahürü olan ABD başkanlık seçimini etkilemek için DNC’ye haksız yere saldırı düzenlediği iddia edilerek Rusya’ya yaptırımlar uygulandı ve bu kısıtlamaların cevapsız kalmayacağını söylüyordu. Yaptırımlar, 35 Rus diplomatın sürülmesini ve New York ve Maryland’de iki Rus diplomatik bileşimin kapatılmasını içeriyordu.

RT’ye verdiği röportajda Peskov, Moskova’nın 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kafa karışıklığı yaptığı iddiaları daha önce ‘saçmalık’ olarak reddetti.

Kaynakça: https://www.rt.com/politics/373222-kremlin-regrets-over-setback-in/

Atilla Arda Beşen
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir