Sırbistan
Kaynak: Rex / Shutterstock

Kosova ve Sırbistan, ABD Aracılığıyla İsrail’e Diplomatik Bir Ayrıcalık Tanıdı

Sırbistan, büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sözü verirken, çoğunluğu Müslüman olan Kosova ise Yahudi devletini tanıyacak.

İsrail Cuma günü, çoğunluğu Müslüman olan Kosova’nın Yahudi devletini tanımayı kabul etmesi ve Sırbistan’ın büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması olmak üzere iki diplomatik kazanç elde etti.

Kararlar, iki ezeli rakip Balkan ülkesi arasında acı bir savaşın yirmi yıl kadar ardından, ekonomik ilişkileri normalleştirmek için Beyaz Saray aracılığıyla imzalanan bir anlaşma sonrasında alındı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kudüs’ü neredeyse 3 yıl önce İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından, Sırbistan’ın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacak ilk Avrupa ülkesi olacağını belirtti.

Ayrıca, Kosova Kudüs’te İsrail misyonu kuracak ve karşılığında 2008 yılındaki bağımsızlık ve devlet ilanını daha da meşrulaştırmaya çalışırken İsrail’in tanınmasını sağlayacak.

Netanyahu, “Dostum Sırbistan Cumhurbaşkanı’na, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini taşıma kararı için teşekkür ederim.” dedi ve tartışmalı hamlenin Temmuz 2021’e kadar devam edeceğini söyledi.

Bu, İsrail için diplomatik alanda Washington’dan bir ay sonra gelen ikinci büyük haberdi. Ağustos ayında ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirmek için pazartesi gününü işaret eden, sembolik olarak iki ülke arasında ilk ticari hava uçuşunda anlaştı.

Önümüzdeki haftalarda, Beyaz Saray protokolünde imzalanması beklenen anlaşma, İsrail’in bir körfez ülkesi ile yaptığı ilk anlaşma olacak.

Filistinliler, Kosova ve Sırbistan’ın açıklamalarına kuşkucu bir şekilde tepki göstererek, Trump’ın iki ay içinde yeniden seçilme umutlarını arttırmayı amaçladığını öne sürdü.

Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO) genel sekreteri Saeb Erekat, Kasım ayında, “Filistin’in, Başkan Trump’ın seçim hırslarının kurbanı olduğunu ve barış uğruna yeniden seçilebilmek için ne kadar yıkıcı olursa olsun her türlü eylemde bulunur. Bu, tıpkı BAE-İsrail anlaşması gibi, Orta Doğu barışıyla ilgili değil.” dedi.

Trump’ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner, hamlelerin barışı arttıracağını ve Amerikalıları daha güvenli bir hale getireceğini söyledi.

Kushner Beyaz Saray’da, “Bu adım, gerçekten tarihi bir atılım. Bu, yönetimin dünyayı daha güvenli ve daha barışçıl bir yer haline getirebileceği başka bir an.”

Bilindiği üzere, ülkeler İsrail-Filistin barış antlaşmasıyla statüsü belirlenene kadar, üç İbrahimi din için de kutsal bir yere sahip olan Kudüs şehri konusunda tarafsız kaldığı için İsrail’deki diplomatik misyonların birçoğu Tel Aviv’deydi.

İsrail, 1967’de Doğu Kudüs’ün kontrolünü ele geçirdi ve daha sonra uluslararası toplum tarafından asla onaylanmayan hamlelerle ilhak etti.

İsrail, şehri bölünemez başkenti olarak görüyor ancak Filistinliler, Kudüs’ün kutsal alanlarıyla Eski Şehir de dahil olmak üzere çoğunlukla Arap olan doğu kesimini gelecekteki devletlerinin yasadışı bir şekilde işgal edilmiş başkenti olarak görüyor.

İsrail’in en önemli ekonomik ortakları Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği, şehrin nihai statüsünün İsrailliler ve Filistinliler arasında müzakere edilmesi gerektiğini söyledi ve o zamana kadar ülkelerin büyükelçiliklerini oraya yerleştirmemeleri gerektiğini belirtti.

Kaynak: The Guardian