spor
Kaynak: Audra Melton / The New York Times

Koronavirüsün Spora Finansal Darbesi

İptal edilen oyunlar ve turnuvalar büyük bir darbe etkisi yarattı. Sadece sigorta poliçeleri ve sözleşmeleri çok yardımcı olabilecek. Oyun olmaması bilet satışının olmaması ve medya ödemelerinin azalması anlamına gelir.

Yaklaşık yirmi yılda ilk kez 160 milyar dolarlık spor dünyası karardı.

Oyunu iptal etme veya erteleme sonuçları, rekabet hakkındaki sıradan düşüncelerden sporcular, takımlar, ligler ve organizasyonlar ve spor etkinliklerinde çalışan on binlerce insanın potansiyel olarak ciddi finansal sonuçlarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Los Angeles Lakers’ın oynamadığı her oyun için yaklaşık 400.000 dolar kaybedebilen LeBron James, zenginlikleri göz önüne alındığında çok fazla sempati duymayabilir. Ancak, kira ve yemek için paraya ihtiyaç duyan düşük ücretli küçük lig beyzbol oyuncuları ve kendi sezonlarını finanse etmek için NCAA basketbol turnuvasından paraya dayanan üniversite hokey takımları var.

Geçmişte, spor işi bir ölçüde durgunluk kanıtı olarak kanıtlanmıştır. Çoğu büyük spor kuruluşu Eylül ayının ekonomik serpintisini aşındırdı. 11 terörist saldırı ve 2008 mali krizi.

Şimdi sorun, kitlesel bir olay işi olarak, koronavirüsü yayma ve her şeyi çığır açan bir durma noktasına getirme riski nedeniyle sporun gerçekleşememesidir.

Visa için spor pazarlamasının eski müdürü ve spor endüstrisine uzun zamandır danışmanlık yapan Michael Lynch, “Bunlar önemli etkiler.” dedi. “İkisi de ekonomik isabetler ve fırsatın kaybı.”

Bazı takımlar ve liglerde kaybedilen gelirlerinin bir kısmını karşılayabilecek sözleşmeye bağlı hükümler veya sigorta poliçeleri olabilir, ancak herhangi bir uzun duraklamanın etkileri, oyun devam ettikten sonra uzun süre devam edecek bir etkiye sahip olacaktır.

Memphis Grizzlies, Golden State Warriors, Oakland A ve San Francisco 49ers için ticari operasyonlar yürüten Andy Dolich, “Spor, büyük travmanın sonunda her zaman omuz çevresindeki kol olmuştur” dedi. “Şimdi spor tam ortasında.”

İşte korona virüsün bazı büyük spor organizasyonlarını nasıl etkileyeceğine bir bakış.

NBA

Lig için en büyük finansal tehlike, televizyon sözleşmelerinden elde edilen gelir kaybı. Lig, neredeyse tüm üst ligler için çok önemli olan medya ücretlerinden 9 milyar dolarlık gelirin yaklaşık yarısı yapıyor. Spor alanında sayısız medya hakları anlaşması müzakere eden Chris Bevilacqua, “Her şeye uyan tek bir boyut değil.” dedi. “Ancak içeriğin tamamını sunmazsanız indirim hakları vardır.”

Bilet satışlarında da potansiyel kayıplar var. Takımlar bilet iadesi yapıp yapmayacaklarını veya gelecekteki satın alımlar için kredi teklif edip etmeyeceklerini açıklamadı.

Ancak, NBA’nin iş sözleşmesinde yer alan önemli bir hüküm, takımların kaçırdığı her oyun için oyuncu maaşlarının yüzde 1’inden biraz daha fazlasını tutabilmelerini sağlar ve takımlar seyahat veya oyun oynamak için para harcamak zorunda kalmaz.

Milwaukee Bucks’ın sahibi olan Marc Lasry, oyundaki süspansiyondan sonraki sabah, başlangıçta sezonun üç veya dört hafta durmasını beklediğini söyledi.

Perşembe günü yaptığı röportajda Lasry, “Sanırım bu bir bekle ve gör durumu.” dedi. Daha sonra, NBA Komiser Adam Silver bunun en az 30 gün olacağını söyledi.

Cleveland Cavaliers gibi bazı takımlar arena işçilerini telafi etmeyi kabul etti. Kevin Love ve Giannis Antetokounmpo da dahil olmak üzere oyuncular, işçilere yardım etmek için 100.000 dolar sözü verdi.

NCAA

Seçim çerçevesi basketbol turnuvalarını iptal eden NCAA, ülke çapındaki kampüslerde yankılanacak mali yansımalara maruz kalacak.

Dernek, son mali yılında 1,1 milyar dolardan fazla para topladı ve bunun 1 milyar doları büyük olaylardan ve televizyon ve pazarlama hakları ücretlerinden geliyor. Ancak televizyon sözleşmelerinde hangi acil durum hükümleri mevcut olursa olsun, derneğin bilet satışlarında en az on milyonlarca doları kaçırdığı kesindir.

Derneğin sigorta poliçelerinin bazıları kayıpları hafifletmeye yardımcı olabilir ve Ağustos sonu itibariyle yaklaşık 471 milyon dolarlık yatırım da dahil olmak üzere yaklaşık 611 milyon dolarlık varlığa sahipti.

Birçok kolej sporu yöneticisi, NCAA’nın başka bir seçeneği olmadığını ve Ivy League’in genel müdürü Robin Harris’in üst düzey yetkililerin sağlığa göre paraya öncelik verdiğini düşündüğünü söyledi.

Harris, “Finans sadece bir faktör değil.” dedi.

Ama olacak. NCAA’nın konferanslara para dağıtma konusundaki karmaşık planı, büyük ölçüde erkekler basketbol turnuvasındaki takımların performanslarına bağlı.

Okullar genellikle birimler kazanır- bu yıl her biri 282.100 $ değerindedir. Turnuvada ilerledikçe kazandıkları oyunların çoğuna değil, birçoğuna birimler tahakkuk eder. Bu dolarlar, geliri çok fazla olan veya hiç olmayan sporları finanse etmek için parayı kullanan üye okullar arasında eşit olarak paylaşmaya “teşvik edilen” konferanslara yönelir. Ancak Cuma günü sistemin basketbol turnuvası olmadan nasıl çalışacağı veya dağıtım için ne kadar para bulunacağı açık değildi.

2002 yılından bu yana Orta Doğu Atletizm Konferansı Komiseri Dennis Thomas, “Bu daha önce görülmemiş ve keşfedilmemiş bir bölge” dedi.

spor
NHL, diğer liglerden daha fazla bilet gelirine bağlıdır, çünkü ABD’de büyük bir TV izleyicisi yoktur. (Kaynak: Ashley Landis / Associated Press aracılığıyla the Dallas Morning News)

NHL

Belki de diğer liglerden daha fazla olan NHL, eksik oyunların nasıl yönetileceğini çok iyi biliyor. Lokavtlar NHL’ye 2004-05 sezonunda mal oldu ve sezonu 2012-13 sezonunda 48 oyuna indirdi.

O yıllar ile bu yıl arasında iki büyük fark var. Lokavtlar sırasında NHL, oyuncularına para ödemek zorunda değildi ve iş sözleşmesi NBA’ların maaşlarını azaltmak zorunda olduğu hükümleri içermiyor.

Ayrıca lokavtlar sırasında bazı takımlar arenalarında konserler, diğer spor etkinlikleri ve aile şovları planlayarak gelir kaybını telafi edebilir. Bu kez değil.

Başka bir sorun: Hokey ABD’de büyük bir televizyon izleyicisine sahip olmadığından, bilet satışlarına diğer büyük spor liglerinden daha fazla güveniyor.

MLB

Major League Baseball, programı için en erken Nisan ortasına kadar ertelenen çoklu modeller tasarlıyor.

Etki takımdan takıma değişir. Virüsün en çok yayıldığı bölgelerden biri olan Seattle’daki Denizciler, daha az vakanın olduğu bölgelerde oynayan takımlardan daha fazla taraftarların basketbol sahasına geri çekilmesinde daha fazla sorun yaşayabilirler. Rekabetçi nedenlerden dolayı, San Francisco’da olduğu gibi bazı MLB şehirlerinin toplantı büyüklüğünde hala kısıtlamalar varsa, sezonu yeniden başlatmak zor olacaktır.

Kendi bölgesel spor ağlarına sahip takımlar çift vuruşla karşılaşabilir- biletlerden gelir ve ağları için çok az içerik olsa da kablo şirketlerinin ücretleri darbeyi emmek için küçük bir yastık sunabilir. Zaten para kaybeden diğer takımlar daha dik kayıplar görebilirler.

Oyuncular bahar eğitiminden ayrıldıkça, en azından birkaç hafta boyunca, ödeme almamaları mümkündür. Beyzbolun tek tip oyuncu sözleşmesi şartları altında, komiser, oyunların oynanmadığı ulusal bir acil durum sırasında sözleşmeleri askıya alabilir. Başkan Trump, 13 Mart Cuma öğleden sonra bir ulusal olağanüstü hal ilan etti.

NFL

Şimdilik, NFL en az acil sorunlara sahip çünkü sezon Şubat ayında sona erdi. Lig, yıllık toplantısını Mart sonunda iptal etti.

Takvimde beliren en büyük tarih, Nisan sonunda Las Vegas’taki taslak. Etkinliğin Eylül ayında Oakland yerine Las Vegas’ta oynamaya başlayacak olan Akıncılar için yeni bir parti olması gerekiyordu. Şimdilik, lig on binlerce hayranı The Strip’e çekecek olan taslak planlarını değiştirmedi. Akıncıların sahibi Mark Davis, Dallas Morning News’a ligin “kimseyi tehlikeye atmayacağını” söyledi.

Tenis ve Golf

ATP, WTA, PGA ve LPGA üzerindeki nihai etkinin ne olacağını söylemek için henüz çok erken Birçok şey olayların yeniden planlanıp programlanamayacağına bağlı olacaktır.

Oyuncuların hepsi bağımsız yüklenicilerdir ve ödül parası için rekabet edemezlerse milyonlarca topluca kaybederler. Ancak PGA Tour’un yardım ortakları en fazla kaybedebilir. Çoğu golf turnuvası, kazançlarını yerel hayır kurumlarına çeviren kâr amacı gütmeyen kuruluşlara aittir. Turnuvalar geçen yıl hayır kurumları için 204 milyon dolar topladı. Her kayıp turnuva yerel bir hayır kurumuna daha önemli bağışlardan birine mal olabilir.

Dövüş sporları

Perşembe gecesi geç saatlerde, Top Rank Boks başkanı Todd duBoef nihayet kaçınılmaz olana yenik düştü. Shakur Stevenson’ın tüy sıklet kemerini savunmasıyla yönetilen Madison Square Garden’da Cumartesi günü planlanan dövüş gecesini iptal etti.

Yaklaşık 100 kişi için uçak ve konaklama masrafları ve tartım törenleri gibi etkinlikler için belirli masraflar olduğunu söyledi. Ancak buradaki gerçek kaybedenler, sadece rekabet ettiklerinde ödenen savaşçılardır.

DuBoef, “Bu adamlardan bazıları gelecek ay kira ödemek zorundalar ve paraya ihtiyaç duyabilirler” dedi. “Birer birer uzanıyoruz, geçimlerini sağlamak için savaşçılara ve danışmanlara ulaşıyoruz.”

UFC’nin Brezilya’dan Cumartesi gecesi kavgaları hala fanatik olmasa da devam ediyor. UFC başkanı Dana White, Beyaz Saray’a danıştıktan sonra devam etmeye karar verdiğini söyledi. Etkinlikler UFC’nin Las Vegas’taki spor salonundan yayınlanabilir.

spora
ABD’deki profesyonel futbol ligleri, herhangi bir program kesintisiyle diğer spor liglerinden daha kolay başa çıkabilir. (Stephen Brashear / Associated Press)

MLS ve NWSL

Eğer kitle toplantılarının yasaklanması önemli ölçüde daha uzun sürerse, sadece takvim sayesinde Amerikan futbol ligleri basketbol, hokey ve diğer sporlardaki meslektaşlarından daha iyi durumda oluyor. Major League Soccer sezonu yeni başladı, Ulusal Kadınlar Futbol Ligi henüz başlamadı ve takımlara kayıp maçları telafi etme zamanı verdi.

Hem Portland Timbers hem de NWSL’nin Portland Thorns sahibi olan Merritt Paulson, “MLS’de 30 günlük bir ara ve sonra tekrar değerlendireceğiz.” dedi.

Katılım için genellikle kötü olan daha fazla hafta sonu oyunu olabilir veya mevsimler Aralık ayına kadar uzayabilir. Oyunları iptal etmek sorunludur, çünkü her iki lig de büyük ölçüde gelir için bilet satışlarına bağlıdır.

Eyalet ve Yerel Yönetimler

İptallerden daha az görülen bir serpinti, yerel yönetimler, stadyum yetkilileri ve stadyum inşaat masraflarını ödemeye yardımcı olmak için tahvil ihraç eden takımlar üzerindeki etkidir.

Şehirler ve eyaletler ayrıca oyuncu maaşları veya satış vergileri ile otoparklar da dahil olmak üzere stadyum ve arenalarda ve çevresinde üretilen ücretlerin tahsil edilmesinden vazgeçeceklerdir.

Arenalar ve stadyumlar kapalıyken, saatlik maaşları ödenmeyen on binlerce yarı zamanlı işçi maaş çeklerinin kaybolduğunu gördü. Bira dökerler ve sosisli sandviçler pişirir, lüks süitlerde yemek servisi yaparlar, turnikelerde bilet tarar, otoparklarda çalışırlar ve güvenlik sağlarlar, skorboardları ve aydınlatma ekipmanlarını çalıştırırlar ve soyunma odalarını temizlerler.

20.000 koltuklu bir binada, yaklaşık 300 işçi stantlarda imtiyaz tezgahlarının ve içeceklerin arkasında olacaktı. Gıda tedarikçileri ve tedarikçileri de acı çekecek.

Büyük soru, taraftarların oyunlara tekrar katılmaya başlayacak kadar hızlı hissetmeleri.

Yiyecek ve içecek danışmanı Chris Bigelow, “Beyzbol grevinden sonra hayranların bıktıkları için geri gelip gelmeyecekleri hakkında sorular vardı. Şimdi farklı çünkü diğer taraftarların yanında olmak istemeyen hayranlar olabilir.” açıklamasında bulundu.

Muhabirler: Matthew Futterman, Kevin Draper, Ken Belson & Alan Blinder

Kaynak: The New York Times