Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
koronavirüs
Kaynak: Telesur TV

Koronavirüs Latin Amerika’da: Mücadelede Önlemler Artıyor

Brezilya ve Şili, bölgede koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülkeler olup, 200’den fazla teyit edilmiş vakaya sahip.

Latin Amerika’daki bazı hükümetlerin Covid-19 koronavirüs salgınıyla savaşmak için aldığı önlemler, ülkelerdeki hastalığın yayılım hızı doğrultusunda artıyor. Şili Cumhurbaşkanı Sebastián Piñera, ülkedeki 342 onaylanmış vakanın ardından, ülke çapında bir felaket senaryosu tedbirine karar verdi. Söz konusu tedbir 19 Mart Perşembe gününden itibaren 90 gün geçerli olacak. Hükümet Başkanı acil önlemin, olası vakaların girişini önlemek için sınırların en iyi şekilde korunmasını da kapsadığını belirtti. Buna ek olarak, halka açık yerlerde toplanmanın kısıtlanacağını da sözlerine ekledi.

Bolivya‘da, 12 pozitif koronavirüs vakası kaydedildikten sonra hastalığın yayılmasını önlemek için, hükümet ulusal karantinayı kabul etti. Önlemlerden biri de tüm vatandaşların saat 17.00-05. 00 saatleri arasında evde kalmasını sağlamaktı.

42 koronavirüs vakası olan Venezuela’da yetkililer, ülkenin farklı şehirlerinde kısıtlamalara uyulduğunu doğruladı. Salgını kontrol altına almak için Venezuela hükümeti ülke çapında karantina ilan etti.

Arjantin‘de Başkan Alberto Fernández sekiz modüler acil hastanenin inşa edildiğini duyurdu ve hükümetin önceliğinin “koronavirüs pandemisi karşısında tüm Arjantinlilere bakacak şekilde halk sağlığı sistemini güçlendirmek olduğunu” vurguladı. Bu çerçevede, Fernández “Sekiz modüler acil hastane inşa edeceğiz çünkü daha iyi mücadele edebilmek için her dakikadan yararlanmak zorundayız.” dedi. Şu ana kadar Arjantin; 3’ü iyileşen, 3’ü ölü 128 vaka bildirdi.

Ekvador‘da Ulusal Risk Servisi 18 Mart sabahında, 155 şüpheli ve 260 teyitli Koronavirüs vakası olduğunu bildirdi. Çoğu vaka kıyı bölgesinden gelmişti çünkü bölge tatildeydi ve birçok insan da yurtdışındaydı. Ekvador Cumhurbaşkanı Lenín Moreno bu Pazartesi günü ulusal bir kanalda, ülkede olağanüstü hal ilan ettiğini ve bununla birlikte sağlık, güvenlik ve kamu hizmetleri dışındaki tüm kamu hizmetlerinin kapatıldığını duyurdu. Acil durumlarda ise bakanlıkların açık kalmasına karar verildi. Moreno ayrıca sokağa çıkma yasağının 17 Mart Salı günü itibariyle akşam saat 09.00’dan sabah 05.00’a kadar geçerli olacağını duyurdu.

Öte yandan Kolombiya Cumhurbaşkanı Iván Duque, ülkede koronavirüsün ilerlemesine karşı koymak için ülke topraklarında olağanüstü hâl ilan etti. Bogotá’da vaka sayısı 128’e yükseldi. Ayrıca, 20 Mart- 31 Mayıs tarihleri ​​arasında 70 yaş üstü kişilerin zorunlu izolasyonu öngörüldü.

Latin ülkelerinde işler iyi gidiyordu, pandemiye gerekli yanıtı vermemesinden ötürü eleştirilen Brezilya hariç. Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, ülkenin COVID-19 tarafından ilk ölümünün kaydedildiği gün koronavirüse karşı kolektif “histeriyi” ateşledi. Sosyal ve siyasi örgütlerin istifasını istedi. Brezilya Sağlık Bakanlığı’nın en son belirttiği üzere, ülkede 647 teyit edilmiş koronavirüs vakası kaydedildi. Buna ek olarak Cumhurbaşkanı, Güvenlik Merkezi Bakanı General Augusto Heleno’nun Covid-19 testi pozitif çıkınca, hükümetin genel merkezi olan Planalto Sarayı’nda yapılması planlanan bakanlar toplantısını iptal etti.

Salgın karşısında halen birinci evrede olan Meksika hükümeti, vaka sayısının son 24 saat içinde 82’den 164’e yükseldiğini bildirdi. Bununla birlikte sağlık yetkilileri durumu değerlendirirken, önümüzdeki Pazartesi günü başlayacak olan okulların açılmasını erteleyerek, hastalığın önlenmesi için tedbirleri güçlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Álvaro Delgado tarafından sağlanan bilgilere göre, Uruguay‘da yetkililer Pazartesi günü 21’i teyitli olmak üzere en az 94 vaka olduğunu bildirdi.

Sosyal izolasyon halinin üçüncü gününde Peru Sağlık Bakanlığı (Minsa), koronavirüs bulaşmış insan sayısının 145’e yükseldiğini ve 2.930 vakaya ulaştığını doğruladı. Cumhurbaşkanı Martín Vizcarra, vatandaşları bu salgına karşı koymak için dikte edilen önlemlere uymaya çağırdı ve zorunlu sosyal izolasyona uyulmazsa, bunun karantinanın genişletilmesine yol açacağını duyurdu.

“Vatandaşlar polisi kandırırlarsa, karantinayı tehlikeye atmış olurlar … Hadi, bize bağlı olan her türlü sosyal aktiviteden kaçınalım.” diyerek ekledi. Vizcarra bu Çarşamba günü, çoğunlukla ülkede olağanüstü hallere uymayan gençler sebebiyle yaşanan Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle bölge genelinde zorunlu sosyal izolasyonu kabul etti. Silahlı Kuvvetler gözetimindeki tedbirin sadece akşam 20.00 ile sabah 05.00 arasında yürürlüğe gireceğini belirten Cumhurbaşkanı, “Zorunlu izolasyon herkes için, ulusal düzeyde olacak.” diye ekledi.

Paraguay‘da hükümet, virüsün ülkede yayılmasını önlemek için 11 Mart’taki ilk Covid-19 vakaları nedeniyle Brezilya ile sınırın kapatılmasını emretti. Bu nedenle yetkililer, Bolsonaro hükümetinin ölümcül salgın karşısında gerekli önlemleri almadığını iddia ederek sınırları kapatmayı kabul etti. Paraguay Halk Sağlığı Bakanlığı, 2 yeni pozitif koronavirüs vakasını doğruladı ve ülkede vaka sayısı böylece 13’e yükseldi. Belirtilene göre, pozitif çıkanlardan biri de Meksika’ya seyahat geçmişi olan bir kişi.

*Vaka ve ölüm sayıları, 20 Mart saat 11.37 itibariyle güncellenmiştir. (Kaynak: worldometer)

Kaynak: Telesur TV

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” dersen seni buraya alalım.