Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
futbol
Kaynak: Le Point

Koronavirüs Futbol Kurallarını Değiştiriyor

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) maç sırasında izin verilen değişiklik sayısının 5’e çıktığını ve VAR kullanımının isteğe bağlı hale getirildiğini duyurdu.

Geçici olarak 5 oyuncu değişikliği

Dünya çapında hâlihazırda 250.000’den fazla insanı öldüren korkunç Covid-19 salgını tüm spor müsabakalarının sona ermesine ve Olimpiyat Oyunları’nın ve Euro 2020’nin bir yıllık ertelenmesine yol açmış, maç başına beş oyuncuya kadar değişiklik yapma olasılığa ek olarak, uzatmada ise altıncı bir değişiklik ihtimalini ortaya çıkarmıştır.

FIFA ve IFAB’ın açıklamasına göre, “hemen yürürlüğe girecek” olan bu oyun kuralları -3 kapsamındaki oyunculardaki bu değişiklik, müsabakaları düzenleyen yetkililerin kabul etmesi şartıyla 2020 yılı sonuna kadar müsabakalarda uygulanacak.

IFAB ve FIFA, bu seçeneğin 2021’in sonuna kadar uzatılıp uzatılmayacağını “daha sonra” belirleyeceklerini belirtti ve bu nedenle 2020’den 2021’e ertelenen Euro 2020 veya Copa Amerika’da bu kurallar uygulanacak.

Oyunda gereksiz aksaklıklardan kaçınmak için, her takım oyun sırasında oyuncu değişikliği yapmak için en fazla üç fırsata sahip olacak ve buna ek olarak, bu değişiklikler müsabaka sırasında ya da devre arasında yapılabilecek. Bu nedenle çift ve üçlü değiştirme çok daha sık olacaktır. Son olarak uzatma durumunda ek bir değişikliğe izin veren Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi veya Coupe de France gibi müsabakalar için her takım ek bir oyuncu değiştirme fırsatından yararlanacaktır. FIFA, “Derhal yürürlüğe giren bu değişiklik, oyuncuların refahı üzerinde etkisi olabilecek iki unsur olan, takımların yoğun bir takvim ve farklı hava koşulları ile başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.” açıklamasında bulundu.

VAR isteğe bağlı olacak

Beş oyuncu değişikliğinin yanı sıra, IFAB, VAR kullanımı ile ilgili bir açıklama yaptı. 2016 yılından beri kademeli olarak futbol dünyasında tanıtılan bu sistem, koronavirüs salgını süresince bir şampiyonanın yeniden başlatılması durumunda video hakem uygulaması zorunlu olmayacak. Video hakem uygulamasının işlevselliği olmadan, sağlık krizinden önce olduğu gibi, değişmemiş bir protokolle kullanılmalıdır. IFAB ve FIFA, müsabakayı düzenleyenlerin kararları doğrultusunda, kullanılmakta olan video hakem uygulaması durdurabilir. Bunula birlikte, eğer bu sistem kullanılmaya devam edilirse, video hakem uygulaması, oyun kurallarının gerektirdiği gibi yürürlükte kalır.” açıklamasında bulundu.

Futbol kuralları, son altmış yıl içinde birkaç kez değiştirildi, ancak çok nadiren geçici olarak değişiklikler yapıldı. İlk oyuncu değişikliği 1958 yılında kabul edildi ancak başlangıçta yalnızca sakatlanma durumunda kaleci ve orta oyuncular için değişikliğe gidildi. Sakatlanma koşulu olmadan ilk oyuncu değişikliği, 1967’de getirildi. Ardından, iki oyuncu değişikliği, 1970 yılında Meksika’daki Dünya Kupası’nda gerçekleşti, üç oyuncu değişikliği ise 1992 senesinde getirildi. Sarı ve kırmızı kart uygulaması ise 1970 yılında getirildi, penaltı atışları 1974 senesinde başlatıldı. Son olarak, 1992 senesinde tanıtılan ve 2004’te kaldırılan altın gol de sınırlı bir süre için kullanılan nadir önlemlerden biriydi. Beş oyuncu değişikliği kuralı da aynı kaderi mi paylaşacak?

Muhabir: Guillaume Paret

Kaynak: Le Point