Korona Virüsü
Kaynak: China Daily/Reuters

Korona Virüsü: Çin, Wuhan’ı Karantinaya Aldı

Ölümcül virüsle boğuşan şehir sakinleri inzivaya çekilip erzak stokluyor. Şehirdeki market rafları boşaltıldı ve yüz maskeleri tükendi.

Korona virüsünden muzdarip Wuhan’da şehir sakinlerinin şehirden ayrılmaları yasaklandı.

Ölümcül virüsün ilk görüldüğü yer olduğu düşünülen Çin’in 11 milyonluk Wuhan şehri, virüsü karantinaya almak amacıyla karantinaya alındı.

Yetkililer, 23 Ocak Perşembe günü Wuhan’dan diğer şehirlere olan tüm ulaşım uzantılarını yasaklarken, otobüsleri, metro hattını ve feribotları da askıya aldı. Ayrıca havalimanı ve tren hatları da sakinlerin şehirden ayrılmamaları amacıyla kapatıldı.

Civar şehirler olan Huanggang ve Ezhou da aynı şekilde insanların gitmelerini engellemek için ulaşım hatlarını askıya aldı.

Wuhan sakinleri kendilerini evlerine kapatıp erzak stokladıkları için market rafları boşaldı. Sürücüler yakıt depolamak için petrol istasyonlarını istila etti, rezervlerin tükendiği söylentileri ise sürücüleri daha da öfkelendirdi. Yerel halk, eczanelerde yüz maskelerinin tükendiğini bildirdi.

Aileler, Çin Yeni Yılını kutlamak amacıyla yaptıkları planları iptal ederken sokaklarda ise sessizlik hâkim. Özel polis güçleri tren istasyonlarını devriye gezerken görüntülendi. Şehrin sakinlerine ve tüm hükümet çalışanlarına kamusal alanlarda yüz maskesi takma zorunluluğu getirildi.

İsmini paylaşmak istemeyen 26 yaşındaki ilkokul öğretmeni Xiao, “Uyandığımda haberleri görünce deliriyorum sandım. Hükümetin aldığı tedbirler yeterli değil, artık biraz geç.” dedi.

Bazı sakinler sosyal medyada aldıkları hazır noodle’ları ve atıştırmalıkları paylaştı. Çin’in blog sitesi Weibo’da bir kullanıcı, “Artık dışarı çıkmak yok… hastalık kapmayacağım. Umarım Wuhan’a yakın zamanda yardım edilir.” yazdı.

Başkaları da apartmanlardaki asansörlerin dezenfekte edildiğini, şehirdeki arkadaşlarının ve akrabalarının çoğunun da mümkün olabildiğince dışarı çıkmamayı planladıklarını söyledi.

SARS ile aynı virüs ailesinde yer alan korona virüsünün en az 571 kişiye bulaştığı tahmin ediliyor. Ülkenin neredeyse her şehrine sıçrayan virüs aynı zamanda ABD, Tayvan, Güney Kore, Tayland ve Hong Kong’da da ilk belirtilerini gösterdi.

Çinli yetkililer 95 hastanın durumunun kritik olduğunu açıkladı.

Hong Konglu yetkililerin 23 Ocak Perşembe günü, biri eski askeri kışla olmak üzere iki tatil kampını Wuhan virüsünü taşıyan kimselere temas etmiş olabilecek kişiler için karantina bölgesine çevireceklerini açıkladı.

Virüsün ilk tespit edildiği Aralık sonlarından itibaren 17 insan hayatını kaybetti. Ölümlerin hepsi Wuhan’ın başkenti olan Hubei ilinde gerçekleşti. Virüsün kaynağının Wuhan’da vahşi hayvanlar satan bir deniz mahsulleri pazarı olduğu düşünülüyor.

Chicago Üniversitesi’nde Çin çalışan siyaset bilimi profesörü olan Dali Yang, “Bu tam anlamıyla sıra dışı bir gelişme. 10 milyon nüfuslu bir şehir tecrit ediliyor. Birçok açıdan yerel yönetim ve nüfus buna kesinlikle hazır değildi. Onlar için bu gerçekten bir acil durum.” yorumunu yaptı.

Perşembe günü saat sabah 10’da karantina bilfiil işleme koyulmadan önce Wuhan’ın bazı sakinleri şehirden ayrılmak için havalimanına ve tren istasyonlarına koşuşturdu. Yerel yetkililer, gece acil durum önlemlerinin alındığını açıklarken, kısıtlamaların kalkacağı zaman vatandaşlara haber verileceğini bildirdi.

Alınan haberlere göre hastanelerde yeterli yer olmadığından dolayı hastalar geri çevriliyor. Bu durum endişeleri kötüleştiren bir nitelikte. 19 Ocak Pazar gününden beri evinden ayrılmayan Xiao, “Daha korkutucu olan şey, enfekte olmuş birisi yanı başınızda duruyor olabilir ancak siz bunu bilemiyorsunuz.”

Wuhan hastalık önleme ve kontrol merkezinin perşembe günü yayımladığı bildiride, şehir sakinlerinin panik yapmamaları ve eşyaları istiflememeleri gerektiğini vurgulandı ve “Wuhan’ın yiyecek, ilaç ve diğer erzakları şu an için yeterli durumda.” dendi.

Yetkililer vatandaşları güncel vaziyet hakkında bilgilendiriyor. Devlet medyası da süregelen karantinayı Wuhan halkının ülkenin yararına yaptığı bir savaş olarak ifade ediyor. Devlet kuruluşu olan gazete ‘People’s Daily’nin Weibo’da, “Hadi Wuhan, şu hastalığı birlikte önleyelim!” mesajını yayımladı.

Ancak vatandaşlar hükümetin sağladığı bilgiye şüpheyle yaklaşıyor. Hükümet, geçtiğimiz haftalarda defalarca virüsün ciddi olmadığını ve ‘kontrol edilebilir’ olduğunu belirtmişti.

26 yaşındaki hükümet çalışanı Wang Ying, “Biraz panikledim. Hükümet ciddi bir durum söz konusu olmadığını söylemeden önce kimse bunun çok önemli bir şey olduğunu düşünmüyordu.” Virüsün yılbaşından önce saptanmasına rağmen Wang Ying, yılbaşında büyük bir kalabalığa karıştığını da belirtti.

“Ardından bu sabah da Wuhan birden mühürlendi. Hükümetin yaptığı erken uyarıların yeterli olmadığını düşünüyorum.”

Bir başka grup da virüsün insanlar arasında bulaşabileceğini açıklamadan önce 40.000 kişilik Çin yeni yılı ziyafeti düzenleyen yerel yetkilileri eleştirdi.

Bir başka Weibo kullanıcısı ise, “Virüs ortaya çıkalı bir ay olmasına rağmen şimdi mi şehri kapatmayı düşünüyorlar? Wuhan’ın acil durum müdahalesi biraz gecikmemiş mi sizce de?” yorumunu paylaştı.

İnternette Wuhan’daki yemek fiyatlarının arttığı haberleri dolaşırken devletin Wuhan’a müdahale etmesi gerektiğini belirten kullanıcılar da var. “Hükümetin bu durumu ele alması lazım. Eğer fiyatlar çok pahalanacak olursa insanlar kesinlikle panikleyecek ve insanlar güvende hissetmezlerse korkunç şeyler olur. Şu anda erzaklar için kavga eden insanlar yakın zamanda kavga etmek için herhangi bir sebebe ihtiyaç duymayabilir.

*Daha fazla çevirimiz için: Çeviriler

Muhabir: Lily Kuo

Kaynak: The Guardian