Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
korona
Kaynak: MDR Thüringen

Korona Salgını Hakkında Hala Her Şey Açık Değil

Robert Koch Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre, korona virüsü vakaları sayısı hakkında yarattığı bir karmaşıklık mevcut. Almanya’da Spiegel’in de raporladığı üzere azalan korona virüs vakası hala net bir şekilde tahmin edilebilir görünmemekte. Enstitü’nün yaptığı araştırma hala tamamlanmış değil ve birçok vaka raporu hala sistemlere girilmemiş durumda. Enstitü, korona virüsü üzerine oluşturduğu istatistiklerle karışıklık yarattı. Bir gün öncesinden 1948 vaka daha onaylanmasına rağmen, Enstitü pazar günü 18.610 vaka raporlarken cumartesi günü raporlanan vaka sayısı, bir önceki cuma gününe kıyasla 2705 artmıştı. Virüsten ölenlerin sayısı, Enstitü’nün internet sayfasında yayınlanan bilgilere göre az bir artış gösteriyordu.

Açıkça görüldüğü üzere paylaşılan raporlar ve istatistikler güvenilebilir değildir ve hafta sonu sağlık kuruluşlarından gelen raporların girilmemiş olması ihtimali son derece muhtemeldir. Hafta sonu raporlanan istatistiklerin sağlık kuruluşlarının hepsinden gelmemesi artış sayısının gerçek bir artış sayısı göstermediğini ve hatalı sonuç ilettiğini göstermektedir. Robert Koch Enstitüsü’nün internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise tüm istatistikler Pazartesi günü alınacak ve salı günü (yani bugünden) itibaren yayımlanacak şeklindedir.

Bunların yanında Cumartesi günü Johns Hopkins Üniversitesi tarafından raporlanan sayıya göre enfekte olan insan sayısı 20.000’i zaten geçmiş bulunmaktaydı. Johns Hopkins ve Robert Koch Enstitüsü’nün paylaştığı raporların kaynakları farklı raporlardan beslenmektedir.

ABD’den Johns Hopkins Üniversitesi’nin günlük olarak rapor aldığı herhangi bir araştırma şirketi ya da ajans bulunmamaktadır. Araştırmacılar raporlarını kamuya açık kaynaklardan alarak grafiklerin ve istatistiklerin son halini oluşturmaktadırlar. Bunlar aynı zamanda sağlık kuruluşlarının internet sitelerinden, Twitter hesaplarından veya Çin’deki tıp uzmanlarının oluşturduğu internet topluluklarından alınan raporlar ve hayliyle Robert Koch Enstitüsü’nün sayılarının bir tık önünde. Robert Koch Enstitüsü ise kaynağı olan çeşitli sağlık kuruşlarının sayısını bildirmektedir. Açıkça görülmektedir ki burada bir ciddi bir sorun var. Özellikle hafta sonu konusunda ciddi bir sıkıntıdan söz edilebilmektedir.

Çevirmenin notu: Johns Hopkins Üniversitesi’nin Covid-19 güncellemelerini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Der Spiegel

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” dersen seni buraya alalım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir