Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Körfez
Kaynak: Reuters

Körfez Ülkelerinin Bakanları, Diplomatik Anlaşmazlığı Çözmek için Atılacak Adımları Tartıştı

Körfez ülkelerinin bakanları, bölgesel istikrarı zedeleyen ve Washington’un İran’a karşı birleşik cephe oluşturma çabalarına zarar veren diplomatik anlaşmazlığı sona erdirmeye yönelik adımları tartışmak üzere pazar günkü zirve öncesinde sanal bir toplantı düzenledi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar’ı “terörist” grupları desteklemekle suçlayarak 2017 yılında Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Doha ise suçlamaları reddediyor ve komşularını kendi egemenliğini kısıtlamakla suçluyor.

Ancak Riyad, krallığa karşı öncekinden daha sağlam bir duruş sergileyeceğine söz veren ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’dan gelen eleştirileri yumuşatmak amacıyla anlaşmazlığın çözümü için baskı yaptı.

Bahreyn yaptığı açıklamada, Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi dışişleri bakanlarının pazar günü ev sahipliği yapacağı sanal görüşmenin, 5 Ocak’ta yapılacak olan Konsey zirvesinin 41. oturumuna zemin hazırlayacağını söyledi.

Devlet medyasının haberine göre, Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt, Umman ve Bahreyn dışişleri bakanları görüşmeye katıldı. Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, Katar’ı Dışişleri Bakanı Sultan bin Saad Al Muraikhi temsil ettiği belirtildi.

Bir anlaşmanın güvence altına alınıp alınmadığı ise belli değildi.

Bir yetkili, Reuters’a verdiği demeçte, “Görüşmeler nihai bir karara varmak üzere hala devam ediyor.” dedi.

Kaynaklar, zirvede müzakereler için bir dizi ilkeye veya hava sahasının Katar’a yeniden açılmasını içeren daha net bir anlaşmaya varılmasını beklediklerini belirtti.

Ancak Katar, anlaşmazlığın iki arabulucusu olan Kuveyt ve ABD’ye, herhangi bir çözümün dış politika da dahil olmak üzere karşılıklı saygıya dayanması gerektiğini söyledi.

Doha, Al Jazeera televizyonuyla birlikte bir Türk üssünün kapatılmasından, Müslüman Kardeşler ile bağlantıların kesilmesine ve İran ile bağların zayıflatılmasına kadar farklı 13 adet talepte bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan El Suud, Kuveyt’in anlaşmazlığı sona erdirme yönündeki gelişmeyi açıklamasının ardından, Katar ile olan anlaşmazlığın çözümünün “ulaşılabilir” göründüğünü söyledi.

Kaynak: Reuters