kongo

Kongo Demokratik Cumhuriyeti: 2018 Nobel Barış Ödülü Denis Mukwege’ye verildi

2018 Nobel Barış Ödülü, cinsel şiddetin bir savaş silahı olarak kullanılmasına son verilmesi için verdikleri mücadele nedeniyle Kongolu Denis Mukwege ve Iraklı Nadia Murad’a verildi.

Biri jinekolog, diğer kurban, Denis Mukwege ve Nadia Murad, kadınlara yönelik şiddete karşı mücadeleyi gerçek aktörlerdir.

 

https://twitter.com/NobelPrize/status/1048138791419092993

63 yaşındaki Denis Mukwege, Demokratik  Kongo Cumhuriyeti’nin Bukavu şehrinde Protestan bir papazının oğlu olarak doğdu, ülkesinde en sembolik figürlerinden biridir. Okula ilk adımını Kinşasa’da atsa da, tıp eğitimini önce Burundi’de sonra Fransa’da tamamladı. 1990’ların başında ülkesine kesin dönüş yapıp Kivu’da bulunan Lemera Hastanesinde hem hekim hem müdür olarak görevine devam etti. 1996 yılında savaş başladığında, sistematik olarak hem hastaları katledildi hem hastaneyi yıktılar.

Kenya’da bir süreliğine sürgünde kaldıktan sonra, İsveç’ten mali destek alarak Panzi Hastanesi’ni kurup memleketi olan Bakavu’ya yerleşti. Doğu Demokratik Kongo’yu (Kivu) savaş meydanına çeviren silahlı grupların savaş silahı olarak kullandığı tecavüz ve cinsel şiddete karşı yirmi yıl boyunca yürüttüğü mücadele, onu sivil toplumun sembolik figürlerinden biri haline getirdi. Belçikalı gazeteci Collette Braeckman’ın 2012 yılında kendisine yazdığı bir kitabın adı olan “Kadınları Tamir Eden Adam” lakabını almıştır.

Mücadelesini uluslararası forumlarda sürdürürken, kadınların ilk kurban olduğu güvenlik sorunlarında Kongolu üst yöneticileri sorumlu tutmaktan çekinmemektedir. 2006 yılında, Birleşmiş Milletler’e ilk kez şöyle seslendi: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun önünde konuşmaya davet edildim: Benim ülkem hariç tüm büyükelçilerin burada olduğunu görüyorum”.

2014 yılında Sakharov Ödülü de dahil olmak üzere birçok uluslararası ödülün sahibi olan Denis Mukwege, DRC’nin siyasi durumunu etkileyebilmek için için uluslararası bilinirliği da kullanmaktadır. Geçtiğimiz Temmuz ayında, 23 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlerin zaten şaibeli olacağını söyleyerek, Kongolulara bu seçim beklemek yerine Cumhurbaşkanı Joseph Kabila rejimine karşı “barışçıl savaş” çağrısında bulundu.

 


Kaynak: https://www.jeuneafrique.com/640663/societe/rdc-le-prix-nobel-de-la-paix-2018-attribue-a-denis-mukewege/

Çevirmen Hakkında

Hamza Souley / TESA Fransızca Çevirmeni

Marmara Üniversitesi

İktisat