Kolonizasyon

Kolonizasyonun Bilançosu Dünya’nın İklimini Nasıl Etkilemiş Olabilir? Yerliler’in Toplu Ölümü Gezegeni Soğuttu Mu?

Yazan: Sarah Pruitt

15.yüzyılın sonlarına doğru Amerika kıtasında 60 milyon insan yaşıyordu ve bu insanlar, yerleştikleri verimli arazilerde yaşamını sürdürüyordu.

Ama ilk Avrupalı yerleşimcilerin gelmesiyle beraber gelen savaşlar, yeni hastalıklar, kölelik ve öbür katliamlar, 56 milyon insanı (nüfusun %90’ını) öldürdü.

UCL’deki bilim insanları, yeni çalışmalarında Amerika’nın kolonizasyonu sonrası gelen “Büyük Ölüm Bilançosu’nun” Dünya’nın iklimini etkilemiş olabileceğini savunuyor.

Quaternary Science Reviews’da yayınlanan çalışmaları şu şekilde: Çoğu yerli öldükten sonra toprakları boş kaldı ve ağaçlar ve diğer bitkiler, tarım için kullanılan arazileri büyük ölçüde kapladı. Bunun sonucunda gezegeni soğuk tutan yeterli karbon dioksit (CO₂) atmosferden kalktı ve tarihçilerin “Küçük Buzul Çağı” dedikleri gizemli bir döneme girildi.

Kolonileşme öncesi arazi kullanımını ve 1600 yılında hastalıklardan etkilenen bölgeleri gösteren bir harita.

Erken 17. yüzyılda zirve yapan “Küçük Buzul Çağı’nda” Londra’daki Thames Nehri sürekli dondu. Dünya genelindeki sert kışlar ve soğuk yazlar kuraklığa sebep olduğu için suçlandı, cadı avları arttı, hatta savaşların çıkmasına sebep oldu.

Bilim insanları, Christopher Colomb’un Karayipler’e vardığı 1492 yılında Amerika’da kaç milyon insanın yaşadığını tahmin etmek için nüfus kayıtlarından yola çıktı. 15. yüzyılın sonunda Amerika’da 60 milyon insan yaşarken (o zamanın dünya nüfusunun %10’u), kolonileşme süreci sonrası bu rakamın 5 ya da 6 milyona indiğini buldular. Geriye kalanlar da ya savaşlarla ya da çiçek hastalığı, kızamık, grip ve hıyarcıklı veba gibi hastalıklarla ortadan kaldırıldı.

Bilim insanlarının tahminine göre, arazileri idare edecek kişi sayısının azalmasıyla beraber önceden tarım için kullanılan 56 milyon hektar arazi – Fransa’nın toprak genişliği kadar bir alan – tamamen terkedildi. Eğer orman, savan ve diğer bitkiler arazileri hızlıca kaplasaydı, atmosferdeki karbon dioksitin yoğunluğu 7-10 ppm daha azalacaktı. (Ya da her 1 milyon hava molekülünde 7 ila 10 CO₂ azalması demek.)

Bunu belli bir çerçeveye koymak için bilim insanlarından Mark Maslin, BBC News’e yaptığı açıklamada bugünkü fosil yakıtların yılda 3 ppm CO₂ ürettiğini söyledi. “Bu yüzden atmosferden çekilen büyük bir karbon miktarından bahsediyoruz.” dedi.

Bilim insanları teorilerini desteklemek için aynı zamanda Antarktika’dan bir buz kütlesinin kaydına da atıf yapıyor çünkü buzun emdiği hava parçacıklarındaki karbon dioksit oranında Küçük Buzul Çağı’nın başladığı 1610 yılı civarında bir düşüş var.

Araştırmadaki bilim insanları Newsweek’e “İnsan medeniyeti iklim değişikliğini düşünmeden uzun zaman önce, o zamanki insanların davranışları gezegeni soğutacak derecede bir karbon dioksit düşüşüne sebep oldu.” diye yazdı. Yeni çalışma, gezegendeki insan etkisinin Sanayi Devrimi’nden yüzyıllar önce Amerikalıların tarımının çöküşüyle başladığını gösteriyor.  

[toggle title=”Kaynak” state=”close”]

Kaynak: https://www.history.com/news/climate-change-study-colonization-death-farming-collapse

[/toggle]