Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Kıyamet Gibi Yemen

Kıyamet Gibi Yemen

Arapça aslından çeviren: Yehia Al Kilany

BM ve Uluslararası Örgütler Yemen’deki “Umudun Yeşermesi” savaşının bilançosunun rakamlarını bin gündür aralıksız paylaşmaya devam etmektedir. BM İnsani İşler Sorumlusu Genel Sekreter Yardımcısı Marc Lowcock, Yemen’deki durumun “kıyamet günü” gibi olduğunu açıkladı.

26 Mart 2015 tarihinde, Arap ittifakı başındaki Suudi Arabistan, “Çözülme Fırtınası” adlı askeri operasyonuyla başkent San’a ve diğer şehirleri bombalamaya başladı.
Arap ittifakının liderleri, yakın zamanda ölmüş olan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve Husiler tarafından yönetime ilginç bir şekilde el koyulduktan sonra, seçilmiş Cumhurbaşkanı Abdrabu Mansour Hadi’yi yeniden işbaşına getirmek amacıyla bu operasyonun hızlı olacağını açıkladılar.

Savaş adı, başladıktan bir ay sonra “Umudun Yeşermesi” olarak değiştirildi. Fakat, Yemen halkına umut verebilmesi için bin gün yetmedi. Ayrıca Yemenlilerin, yirmi birinci yüzyılın normal insani hayat ölçülerine göre yaşamaları için uzun bir yol almaları gerektiği görünüyor.

Felaket Üçlüsü

Savaş, açlık ve hastalıklar Yemenlilerin hayatının bir parçası haline geldi. Marc Lowcock, Yemen’deki durumun değişmemesi halinde, 50 yıldan beri görülmemiş en büyük insani felaketle karşı karşıya kalabileceğimizi açıkladı.

Yemen felaketinde savaş devam ettiği gibi savaşın bilançosu günden güne hız kazanmaya devam etmektedir. Lowcock paylaştığı bir raporda, 27 milyon olan Yemen nüfusunun 22 milyonundan fazlasının koruma ve insani yardıma muhtaç olduğunu vurguladı.

Ayrıca 18 milyon vatandaşın gıda güvenliğinin olmadığını ve aralarında herkesten daha çok ihtiyacı olan 11 milyon çocuk olduğunu açıkladı.

Aynı zamanda sivil insanların büyük tehlike altında olduklarını; ölü sayısının 8000’den fazla olduğunu ve 3 milyondan fazla kişinin yurdunu terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

BM raporları, 16 milyon Yemenlinin su, kanalizasyon şebekesi ve sağlık bakımına ihtiyaç duyduklarını açıklıyor. Yemen ekonomisi savaştan sonra küçüldü, dolayısıyla iş gücünün yüzde 55’inin işsiz kalmasına sebep oldu.

Kolera, Difteri

Kolera hastalığına yakalanan kişi sayısının bir milyona, ölenlerin sayısının ise iki binden fazlaya ulaşması nedeniyle, Yemen’deki feci bilançolar devam etmektedir. Geçen Mart ayından itibaren Uluslararası Örgütler, yağmur mevsimi gelmeden önce hastalığın yayılmasına engel olmak amacıyla iki milyon aşı temin etmek için zaman ile yarışırken, Uluslararası raporlar felaketin devam edeceğini söylüyor.

Cibuti Havalimanına geldikten sonra aşıların geri gönderilmesinin sebebinin “teknik bir hata” olduğunu iddia eden Yemen hükümeti ile BM arasındaki tartışma kızışırken, Yemen halkı Difteri hastalığının ortaya çıkmasıyla tehlikenin büyüdüğünün farkına vardılar. Hastalananların sayısı 500 kişiye ulaştı. Hastalığın Yemen’deki toplam 22 şehirden 18’ine yayılmasıyla 46 kişi hayatını kaybetti.

Yemenli siyasi uzmanlar ise Arap ittifakının savaş stratejisinde başarısızlığının devam ettiğini ifade ettiler.

Uzmanlar, İttifakın başında olan Suudi Arabistan ve BAE’nin çelişkili tutumlarına dikkat çekmek için, meşru Cumhurbaşkanı Abdrabu Mansour Hadi’ye yeniden meşruiyet kazandırmak amacıyla başlayan Körfez operasyonunda Hadi’ye itimat etmediklerini ifade ediyor.

İttifak Ajandası

Yemen işleri gözlemcileri, BAE’nin, Yemen’in güney kısmını ve stratejik limanlarını silahlı kuvvetlere destek vererek elde ettiğini söylüyorlar. Ayrıca, oradaki meclisi kurup BAE’ye yakın birini başkan olarak seçerek bağımsızlık taraftarlarına destek verildiğini söylediler.

Kuzeyde ise, Suudi Arabistan Husiler tarafından atılan balistik füzelerle ve güney sınırları sürekli olarak saldırılara maruz kalıyor.

İki Körfez ülkesinin başarısızlığı, iki buçuk yıl boyunca Husilerin yanında olan Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e verdiği destekten belli oluyor. Salih, Husilere karşı darbe yaptığı zaman Riyad ve Abu Dhabi’in medyasından büyük bir övgü aldı. Bu övgü sadece bir kaç gün devam etti, çünkü Salih eski müttefikleri tarafından öldürüldü.

Salih döneminden sonra Suudi Arabistan ve BAE, Müslüman Kardeşlerle işbirliği içinde olan Yemen Koalisyonu ile yeniden iletişim kurdu. İlginç olan ise Suudi Arabistan ve BAE, Müslüman Kardeşler gurubunu terör örgütleri listesine aldılar.

Kaynak:http://www.aljazeera.net/news/reportsandinterviews/2018/1/6/ألف-يوم-على-إعادة-الأمل-اليمن-يشبه-يوم-القيامة

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir