Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kırgızistan
Kaynak: The Independent

Kırgızistan-Tacikistan Sınırında Büyük Gerilim

Kırgızistan-Tacikistan sınırında yaşanan su kaynakları nedeniyle çıkan çatışma sonucu binlerce insan bölgeden kaçıyor.

Kırgızistan-Tacikistan sınırında su anlaşmazlığı nedeniyle çıkan çatışmada en az 20 kişi öldü, yaklaşık 150 kişi yaralandı ve 10.000 kişi bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. Son yılların en kötü çatışmasıyla ilgili her iki taraf karşılıklı ithamda bulundu.

Çatışmalar, geçtiğimiz çarşamba günü sınırda Kırgız-Tacik askerleri arasında gün boyu süren silahlı saldırıyla başladı.

Çatışmalar, Kırgızistan’ın Batken bölgesindeki Kok-Tash köyü yakınlarındaki bir su tesisinin etrafında, Tacikistan birliklerinin elektrik hattı direklerine bir CCTV kamera yerleştirmesinden sonra patlak verdi. Kırgız tarafının kamerayı kırmaya çalışması çatışmalara yol açtı.

Kırgız Sağlık Bakanlığı sözcüsü, “Sabah 07:50 [01:50 GMT] itibarıyla Kırgız-Tacik sınırında meydana gelen olay sonucunda 134 kişi yaralandı ve 13 kişi öldü.” açıklamasını yaptı.

Tacik tarafından resmi yaralı ve ölü sayısı belirsizken, Ria-Novosti haber ajansı üç Tacik vatandaşının öldüğünü ve aralarında kurşun yarası bulunan İsfara Belediye Başkanı da dahil olmak üzere 31 kişinin yaralandığını söyledi.

İki ülke Perşembe günü geç saatlerde ateşkes ilan etti ve şiddetli çatışmaların ardından askeri birlikleri geri çekmeyi kabul etti. Ancak Interfax haber ajansına göre, ertesi gün öğleden sonra bölgede tekrar sıcak çatışma yaşandı.

Çatışma bölgesinde çekilen video kayıtları otomatik silahların ateşlendiğini ve yangın çıkardıklarını gösterdi.

Ria-Novosti bildirdiğine göre Kırgız hükümet yetkilisi, “Durumun tamamen düzeldiğini söylemek için henüz çok erken. Askeri çatışmanın sonuçları çok ağır. Taciklerin buldozerleri Leilek bölgesindeki Arka köyünden çıkardığını biliyorum.” dedi.

Çatışma, Batken’den bir polis temsilcisi olan askeri birimlerle siviller arasında meydana geldi.

Çatışmalardan doğrudan tehdit altında olan birkaç köyden 10.000’den fazla kişi tahliye edildi.

Tacikistan ve Kırgızistan’ın yaklaşık 980 km uzunluğundaki sınırın büyük bir kısmı işaretsiz olduğundan bu durum su, toprak ve meralar konusunda çekişmelere yol açıyor. Sınırın belli belirsiz çizilmesi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de bağımsız olduklarından beri birçok çatışmaya sebep oldu.

Kırgız Ulusal Güvenlik Komitesi, 29 Nisan’da Tacik tarafını sınırda kendi tarafına ateş etmek için manga silahları kullanarak provokasyon yapmakla suçladı. Mi-24 helikopterini kullanılarak Batken bölgesini bombalandığı açıklandı.

Ancak Tacikistan, önce diğer tarafın sınır muhafızlarına ateş açtığını ve Kırgızistan’ı Tacikistan’ın kendi topraklarını iddia ettiği Golovnaya’daki su istasyonu alanını ele geçirmeye çalışmakla suçladı. Aynı zamanda, Kırgızların havan ve roket güdümlü el bombaları kullandığını bildirdi.

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde uzman olan Stas Pritchin, Tass haber ajansına, Tacikistan ve Kırgızistan’ın uzun yıllardır sınır anlaşmazlıkları yaşadığını ve her ikisinin de birbirlerinin topraklarının bir kısmını talep ettiğini söyledi.

Yetkililer sınırdaki bu anlaşmazlıkları çözmek için görüşmelere öncülük ederken, diğer yandan yerel halk ve suç grupları anlaşamadığı için anlaşmazlık çözülemiyor.

Komşu ülke Özbekistan, geçtiğimiz Perşembe günü anlaşmazlığa arabuluculuk etmeyi teklif etti.

İki ülkenin stratejik müttefiki Rusya, ateşkesi memnuniyetle karşıladı ve çatışmayı yakından takip ettiğini söyledi.

Muhabir: Shweta Sharma

Kaynak: The Independent