Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Kimsenin Okuyamadığı Kitap: 600 Yaşındaki Voynich El Yazması

Kimsenin Okuyamadığı Kitap: 600 Yaşındaki Voynich El Yazması

Voynich el yazması Ortaçağ’da 15. yüzyılda bilinmeyen bir yazar tarafından yazılmış ve araştırmacılar birkaç yüzyıldır dili bilinmeyen bu el yazmasıyla uğraşıyorlardı. Bazıları da bunun uzaylılar tarafından yazıldığını ileri sürmekteydi.

Ağustos ayında İspanyol yayımcı Siloe, kitabın fiziksel tam kopyasını yayınlamaya karar verdi. Kitap orijinaline erişemeyen ilgililerine ve bilim adamlarına yardımcı olacaktı. Siloe 898 yeni basımı satmayı planlıyordu ve her birinin fiyatı 7000 € idi.

El Yazmasının Hikayesi

1912’de Polonyalı bir kitap satıcısı olan Wilfred, İtalya’nın modern bir kalesi olan Villa Mondragone’de sıradışı ve eskiden kalma bir el yazmasını keşfetti. Yazılar çok zarif harflerle garip bir dille yazılmıştı. Ayrıca bitkiler, insanlar, doğa olayları ve gök cisimlerinin hareketleri çok sayıda renk ile tanımlanıyordu.

Bugüne kadar çözülemeyen gizemli ”Voynich” el yazmasından bir sayfa.

Voynich, kitabın içinde Kutsal Roma İmparatorluğu’nun sarayında doktor olarak hizmet vermiş Çek bilim adamı Jon Marek Marci, -diğer bilinen adıyla Johannes Marcus Marci- tarafından yazılmış bir mektup bulundu. Mektuba göre kitap imparator ikinci Rudolf’a (1552-1612) aitti ve 1666 tarihini gösteriyordu. İmparator, el yazması için 600 duka altın ödemiştir. Bu fiyat yaklaşık 2 kg altın anlamına geliyordu.

Şuan inanılan ise; iki ile sekiz arası katibin birkaç yıldır üzerinde çalıştığı bu el yazması, ayrı ayrı yapılan radyokarbon analizi ve el yazmasının mürekkebinin incelenmesine göre, bu sıradışı yapıtın 1404-1438 arası periyotta yazılmış olduğudur.

Kodu Çatlatmaya Yönelik Girişimler

Bir çok araştırmacı kitabın dilini çözmek için başarısız girişimlerde bulundu. Örneğin; Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) ilk Kriptolojisti olan William Friedman, bu el yazmasını çözmek için ikinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde bir girişimde bulundu. Sonuç olarak, Voynich el yazmasının kelime şifresi ya da yer değiştirme içermediğini ve dilinin yapma olduğunu özellikle bu el yazması için bulunduğu sonucuna vardı.

Bugüne kadar çözülemeyen gizemli ”Voynich” el yazmasından bir sayfa.

Daha sonra el yazmasının sahte olduğuna dair bir çok teori türedi. Tabii kesinlikle bu büyük olasılık dışlanamaz. Ayrıca kitabın metinleri açıkça anlamsız değil. Net bir yapıya sahiptir.

Ve yine el yazmasının dili ile ilgili bir dizi teori vardı. Joseph Martin Feely metnin, harflerin yer değiştirmesi ile Latince ve şifreli bir şekilde yazıldığını iddia etti. Bir başka araştırmacı John Stojko, kitabında, bu el yazmasının ünlü harflerden yoksun olan Ukrayna dili ile yazıldığını ileri sürdü ve Dr. Leo Levitov bu metnin Creole dillerinden biri olduğuna inanıyordu. Her nasılsa hiçbir uzman bu el yazmasını çözemiyordu.

Sahte Değil

2013’de Manchester Üniversitesi’nden teorik fizikçi Marcelo Montemurro, Voynich el yazmasının metninin işe yaramaz karakter kümesi olmadığı teorisini destekleyen çalışmasını yayımladı. Gerçekten gizli bir tür mesaj yazılmıştı bu unutulmuş dille. Montemurra, tasarlanmış çalışma tekniklerinden nöronların işleyiş süreci içinde bilginin kodlanması yolunu kullandı. Bu bilinmeyen metnin nasıl çevirileceğinin bilinmemesine rağmen bu metod önemli bilgilerin belirlenmesine imkan veriyordu.

Bugüne kadar çözülemeyen gizemli ”Voynich” el yazmasından bir sayfa

Bedford Üniversitesi’nden uygulamalı dilbilimci Stephen Bax, 2014’de Voynich el yazmasının sahte olamayacağına dair güçlü kanıtlar sundu. Bax, araştırmasının sonunda, bu çalışmanın metninde resimlerle karşılaştığını ileri sürdü. Örneğin, kitabın botanik kısmında tamamen bitkilerle alakalı şeyler yazılmış ve resmedilmiştir. Kitabın bu bölümünde bitkilerin tıbbi özellikleri de açıklanmaktaydı.

Resimlere dayalı olarak, araştırmacı, bazı kelimelerin el yazmasında tekrarlandığını bulacaktır. Böylece Bax, “Boğa Takımyıldızı”, “Ardıç”, “Kişniş”, “Çöpleme”, “Peygamber Çiçeği” kelimelerinin şifresini çözecekti.

Bugüne kadar çözülemeyen gizemli ”Voynich” el yazmasından bir sayfa

Ek olarak, profesör, bu gizemli dilin kökeni hakkında ilginç bir teori ortaya sunacaktır. Bax, bu dilin kendi yazı dili sistemini geliştirememiş küçük bir topluluk tarafından konuşulduğuna inanıyordu. Sonra ise bu kültüre ait olan bir grup entelektüel Avrupa-Ortadoğu unsurlarından ve Kafkas yazılarından oluşan, kendi insanlarının doğası hakkındaki bilgileri gelecek kuşaklar için korumak amaçlı bir alfabe icat ettiler. Her nasılsa yüksek olasılıkla bu topluluk kendi yazı sistemlerine gelişmeye başladıkları anda ortadan kayboldu.

2014’de Sao Paolo Üniversitesi’nden Brezilyalı Profesör Diego Amancio, başka bir onay daha almak için büyük veri analizini kullandı ve Voynich el yazması fabrikasyon değildi. Araştırma, bu bilinmeyen dilin yapısının modern dillerin yapısından oluştuğunu gösteriyordu.

Amancio, metni çevirmeyi denemedi. Sadece kelimeleri birleştirdi ve onları gruplara ayırıp aralarındaki ilişkileri analiz etti. Bu, modelleme ve entegre ağı idi. Sonuç olarak, Amancio, metnin yapısının %90’nı İncil ve diğer iyi bilinen kitapları tekrarladığını buldu.

Araştırmaların sayısına rağmen Voynich el yazması hala gizemini koruyor. Analizlere yenik düşüyor; fakat içinde ne yazıldığını ve anlamını asla ortaya çıkartmıyor.

Kaynak: https://m.sputniknews.com/europe/20160902/1044892375/medieval-voynich-manuscript.html?utm_source=https%3A%2F%2Ft.co%2F5oBXZJeaiK&utm_medium=short_url&utm_content=ccPn&utm_campaign=URL_shortening

Çeviren Hakkında

Atilla Arda Beşen
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir