Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Kimse Bu Nükleer Anlaşmayı Kolayca Fesh Edemez

Kimse Bu Nükleer Anlaşmayı Kolayca Fesh Edemez

Almanca Aslından Çeviren: Atilla Arda Beşen

Donald Trump, nükleer silah konusunda İran’a karşı sert talimatlar uygulamak istiyor. Ancak Tahran hükümeti uluslararası olan bu nükleer anlaşma konusunda ısrarcı ve bu konuda ABD başkanını uyarıyor.  

İran, ABD Başkanı Donald Trump’a uluslararası nükleer silahlarla mücadele kapsamında nükleer anlaşmanın iptaline karşı uyarıda bulundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Cumartesi günü Tahran’da şu cümleleri söyledi: ”Bu anlaşma olağanüstü bir diplomatik başarı ve kimse bu anlaşmayı kolay kolay baltalayamaz.”. Trump’ın bu girişimi, ABD’yi uluslararası alandan izole edebilir. 

”Dahası uluslararası alanda kabul görmüş devletlerin hükümetleri için geçerli bir durumdan söz etmek mümkündür. Kendilerinden önce bulunan yönetimlerin yaptıkları anlaşmaları görmezden gelmesi ya da değiştirmek istemesi o ülke ve yönetim için uluslararası alanda kredi kaybı olarak sayılabilir.” şeklinde açıklama bulundu Ruhani. Trump’ın bu girişimine karşı gelen uluslararası tepkiler bu açıklamanın ispatı olacaktı. Ruhani, kendilerinin Trump yönetimi üzerinde siyasi ahlakın zaferini yansıttığı inancında.  

Trump, 2015 yılının cuma günü, 120 gün boyunca İran’a nükleer yaptırımların askıya alındığını açıkladı. Bununla birlikte, ABD ile Avrupalı müttefikleri, dört ay içinde İran için daha sert talimatlar oluşturmalıdır. Bu yaptırımlar İran’ın nükleer silah yapmasını önlemeye yönelik olmalıdır. Trump, aynı zamanda İran’ın nükleer tesislerin daha sıkı denetimlerinin ve İran’ın nükleer ve füze programlarının bağlantısı üzerinde duruyor. 

Rusya ve Çin, Anlaşmaya Sadık Kalınması İçin Çağrıda Bulundu 

İran hükümeti cumartesi günü, bu tip nükleer anlaşmalar gibi uluslararası çapta müzakere edilen ve kabul edilmiş bir paktı yeniden müzakere etmek veya değiştirme isteği üzerine yanıt verdi.  

Rusya da, diğer BM veto yetkisine sahip olan ve anlaşmayı imzalayan Çin, Fransa, Birleşik Krallık, Birleşik Devletler ve Almanya gibi ülkelerden biri olarak anlaşmanın sürdürülmesi çağrısında bulundu. 

Çin ayrıca yapılan anlaşmaların bozulmaması konusundaki kararlılığını da sürdürdü. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yayınlanan Xinhua gazetesine aktarıldığı şekliyle “zor kazanılmış” İran nükleer anlaşmasına saygı duyulması gerektiğini söyledi. Anlaşma Ortadoğu’da barış ve istikrarın sağlanması için büyük önem taşıyor. Tek bir devletin yaptırımlarını reddetmek için Çin’in sergileyeceği duruş “açık bir duruş” olmalıdır. 

AB, Trump’ın düzeltme talebine soğukkanlı bir şekilde tepki gösterdi. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupalılar nükleer anlaşmanın daha kapsamlı ve etkili bir şekilde uygulanmasını taahhüt ediyorlar, şeklinde açıklama yaptı.  

Kaynak:  http://www.spiegel.de/politik/ausland/iran-hassan-rohani-warnt-donald-trump-das-atomabkommen-einseitig-aufzukuendigen-a-1187784.html

Yazar Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı / Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir