Sibylle
Songbar'dan alınmıştır.

Keşfedilmeyi Bekleyen – Colour Green: Sibylle Baier

1970’lerde henüz 16-17 yaşlarında, Almanya’da akustik gitarı ile harikulade kayıtlar almış bir kadın… Günümüzde hala çoğu insan tarafından tanınmasa da, dinleyen herkesin fazlasıyla beğendiğini söyleyebiliriz. Belki de Sibylle hakkında bizleri büyüleyen şey hikayesindeki geç keşfedilmişlik ve kendisinin hemen hemen hiç göz önünde olmaması.

1. BAŞLANGIÇ: Strazburg Yolculuğu

Her şeyin başlangıcı olarak arkadaşı Claudine’in; kendisini güzel bir gezi için ikna etmesi, sonra birlikte Strazburg’a ve Cenova’ya uzanan bir yolculuğa çıkmalarını gösterebiliriz. O yolculuğun Sibylle üzerinde büyük izler bıraktığı aşikâr. Kendisinin rahatlamış ve ruhen çok daha iyi hissederek döndüğünü bildiğimiz için hemen sonrasında bilindiği kadarı ile ilk şarkısı olan ‘’Remember the Day’’i yazmasını şaşırtıcı bulmamalıyız – tabii o zamanlar 16 yaşlarında olduğunu ve şarkısını ana dilinden farklı bir dilde yazdığını düşünmezsek.

“Remember that day
When I left home to just buy some food
Considering if one shouldn’t die or if one should
Sun was high
And I found me on the road to Genoa’’

Günümüzde sanatçının daha 16 yaşında iken İngilizce yazdığı ve seslendirdiği bu şarkılar, yaşına göre ortaya çıkardığı esere bakılınca topladığı övgülere övgü katıyor.

Sibylle, 1974 yapımı Wim Wenders’in ‘’Alice in den Städten’’ filminde de küçük bir role sahip. Filmi izleyecek olursanız, filmin sonlarına doğru bir vapur sahnesinde kendisini ‘’Softly’’ şarkısını söylerken kucağında bir kız çocuğu ile görebilirsiniz.

Aynı zamanda 1975’te ‘’Umarmungen und andere Sachen’’ filmine de müziği ile katkıda bulunmuş kendisi. Günümüze yakın tarihlerde  – 2008’de ve 2013’te – IMDb’de ‘’Palermo Shooting’’ ve ‘’Drinking Buddies’’ yapımlarında da ismi geçmekte.

Bandcamp’ten alınmıştır.

Sibylle ‘’Remember the Day’’in arkasından 3 yıl içerisinde 13 tane daha şarkı kaydederek, kasetlerini içinde Wenders’in de olduğu birkaç kişiye verdi.

Aradan 35 yıllık bir zaman aralığı geçtikten sonra oğlu Robby, annesinin kasetlerine ulaşarak Colour Green’in bizlere ulaşmasındaki ilk adımı attı.

2. Robert Baier – Dinasour Jr. – Orange Twin

Robby annesinin kasetini bulduktan sonra ‘’Colour Green’’i CD’ye aktararak arkadaşlarına dağıttı. CD’lerden birisini alan arkadaşlarından birisi de Dinosaur Jr.’dan J. Mascis. Bu şekilde zincirleme ilerleyerek J. Mascis de CD’yi Orange Twin’deki bir arkadaşına verdi. Plak şirketine bu şekilde ulaşan ‘’Colour Green’’; Sibylle zamanında nasıl kaydettiyse aynı şekilde bırakılarak, sadece o naif sesi ve arkadaki akustik gitar ile yayınlandı.

sibyllebaier.com’dan alınmıştır.

Şarkıları, hiçbir geri vokal olmaksızın, sadece o ince ruhlu ses tonunun ve akustik tınılarının hissettirebildiği sonsuz duygu sayesinde dinleyicilerinin kalbinde iz bırakmayı başarmakta diyebiliriz.

Sibylle genellikle şarkılarını günlük yaşantısından yola çıkarak, küçük detaylar çerçevesinde şekillendirmiş. Dinlediğimizde yağlı ve kızarmış ekmekten bahsettiğini, elmalı turtadan veya köpek beslemekten bahsettiğini fark edebiliriz. Şarkılarındaki bu günlük özellik, ‘’Colour Green’’deki şarkıların geriye kalan çoğu şarkıdan ayrılmasında büyük rol oynuyor.

Aynı zamanda ‘’The Lovesong of J. Alfred Prufrock’’tan alıntılar ile yazdığı ‘’Says Eliot’’ şarkısı da dinleyen herkesi farklı anlamda etkileyebilecek ve düşündürecek şarkılarındandır.

Sadness is a radical quantity, says Eliot

Sadness is a long brown ribbon, says he

Sadness is beautiful”

Sibylle çok fazla internet ortamında bulunmadığı için hayranları ile kendisi arasında aracılık yapan oğlu Robby, beş yıl önce annesinin yeni bir albüm üzerine çalıştığını ve yakında yeni şarkılarını duyacağımızı müjdeledi fakat henüz yeni şarkı ya da albümden hiçbir haber yok.

Ytimg’den alınmıştır.

3. COLOUR GREEN

Lastfm’den alınmıştır.

Dinlerken isminin aksine eski zaman fotoğraflarının sepya tonunu hissedebileceğiniz, hüzünle harmanlanmış bir sadeliği dile getiren, 55 dakikalık bu şarkılar bütününde belki de yıllarınızı bulacağınız ‘’ Colour Green ‘’ :

Spotify:

YouTube:

Albüm ve Sibylle için, içinde Kim Gordon, Mike Wolf ve Robert Forster gibi isimlerin de bulunduğu insanlar harika yorumlar ve eleştiriler yapıyor. Bu güzel eleştirilerden birisini örnek verecek olursak New York Times’ın 2015 yılındaki Kim Gordon (Sonic Youth) röportajında ‘’Şiir için, Ariana Reines ve Elaine Kahn. İkisi de risk alan kişiler. Müzik için Stephen Malkmus’u ve Sibylle Baier’i seviyorum. Baier’in tatlı melankolik melodilerini gerçekten çok seviyorum. Bir tane kayıt yaptı ve şaşırtıcı derecede güzel.‘’ cümleleri geçmekte.

Keyifli dinlemeler!

 


Kaynakça

Gwarlingo, SIBYLLE BAIER’S COLOUR GREEN: AN ACCIDENTAL CLASSIC, 17.12, https://www.gwarlingo.com/2012/recommendation-of-the-week-sibylle-baier/ , (ET: 02.07.2019)

Orange Twin, Sibylle Baier, 11.2006, http://www.orangetwin.com/sibylle.html , (ET: 01.07.2019)

The Monthly, Lost Women Found – The discovery of Vashti Bunyan, Sibylle Baier and ‘Connie’ Converse, 06.2009, https://www.themonthly.com.au/issue/2009/june/1274511577/robert-forster/lost-women-found , (ET: 03.07.2019)

Vinyl Me Please, “Lost” Album of the Week: Sibylle Baier ‘Colour Green’, 10.01.2016, http://www.vinylmeplease.com/magazine/sibyllebaier-colourgreen/ , (ET: 28.06.2019)

IMDb, Sibylle Baier, https://www.imdb.com/name/nm0047056/ , (ET: 28.06.2019)

Sibylle Baier, Sibylle Baier Press, 06.01.2015, http://www.sibyllebaier.com/press/ , (ET: 28.06.2019)