Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

KENYA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ NEDEN İPTAL EDİLDİ?

Elle blâme la Commission électorale du pays (IEBC) et son président pour avoir donné des résultats avant d'avoir reçu tous les procès-verbaux.

Fransızca aslından çeviren: Hamza Souley

Kenya Yüksek Mahkemesi, 8 Ağustos 2017’de gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimi iptal etme nedenlerini “şeffaflık ve güvenilirlik” eksikliği olduğunu açıkladı.

Yüksek Mahkeme başkan yardımcısı, “2017 cumhurbaşkanlığı seçiminin Anayasa ve Seçim Yasası’nda belirtilen ilkelere uygun olmadığına ve ne şeffaf ne de doğrulanabilir olmadığına dikkat çekiyoruz.” dedi. Seçim Yasası’nın 83. Bölümünü yorumlayarak, bunu iptal etmekten başka seçeneğimiz yoktu. ” diye de ekledi.

Bu iptal sebebi ülkenin Seçim Komisyonu(IEBC) başkanı, tüm tutanaklar sayılmadan önce sonuç bildirmekten sorumlu tutuldu.

Kenya hâkimleri, Seçmen Komisyonu’nu, seçim gözetimcilerine bilgisayar sunucularına erişim izni vermelerini gerektiren mahkeme kararına uymadığı için eleştirdiler.

Yüksek Mahkeme’ye göre, IEBC’nin bu reddi, muhalefetin bilgisayar sisteminin korsanlıkla ilgili suçlamalarının gerçek olduğu anlamına geliyor.

Yüksek Mahkeme Başkan Vekili Philomena Mwilu, seçim komisyonunun 11.000’den fazla sandığı neden kanunda öngörüldüğü gibi oy sayım merkezlerine elektronik olarak göndermediğini açıklayamadığını ifade etmiştir.

Ona göre, ülkenin belli yerlerinde internet bulunmaması bunu haklı çıkaramaz.

Kaynak: http://www.bbc.com/afrique/region-41334098

Çevirmen Hakkında

Hamza Souley

Marmara Üniversitesi

İktisat Bölümü