Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Kennedy Suikastı Belgelerine Trump Onayı

Kennedy Suikastı Belgelerine Trump Onayı

Fransızca aslından çeviren: Özen Ayşe Özbasa

Donald Trump, Kennedy suikastıyla ilgili binlerce belgenin yayınlamasını onayladı.

• Suikastle ilgili yaklaşık beş milyon belge koruma altında
• %88 kadarı öncesinde halkla paylaşılmıştı
• Donald Trump yıllardır sır gibi saklanan binlerce yeni belgenin yayınlanmasına izin verdi

Donald Trump tweetinde: “Daha fazla bilginin teslim alınmasına bağlı olarak, uzun zamandır engellenen ve gizli olduğu duyurulan JFK dosyalarını Başkanlık sıfatımla açılmasına izin vereceğim.” dedi.

Kennedy’ye yapılan suikast ile ilgili yaklaşık beş milyon belge, çoğunlukla istihbarat servislerinden, polise ve Adalet Bakanlığı’ndan Ulusal Arşiv’in arka raflarında tutuluyor. Bu kurumlara göre %88 gibi büyük bir çoğunluk zaten kamuoyuna açılmış, %11’i ise redaksiyonun ardından paylaşılmıştır.

ABD medyasına göre Perşembe günü kamuoyuyla hiç paylaşılmamış olan 3.100 belge ve daha önce düzenlemesi yapılan on binlerce belgenin tamamına ulaşılabilecek.

Komplo Teorileri

Amerika Birleşik Devletleri’nin unutulmayan anlarından biri olan 22 Kasım 1963 tarihinde genç başkanın Dallas, Teksas’ta öldürülmesi komplo teorileri düşüncesini yıllardır güçlendiriyor. Bazılarına göreyse tetikçi Lee Harwey Oswald olayın tek sorumlusu.

Oliver Stone’un 1991 yapımı John F. Kennedy filminin çıkışının ardından komplo teorisi fikirlerine yeni bir soluk gelmişti. Tartışmaların halka sıçramasıyla on kat güçlenmesinin ardından 1992’de belgelerin bir kısmının 26 Ekim 2017’ye kadar geçerli olan mühürlenmesini öngören bir kanun imzalandı.

Başkan Trump, yine de bazı belgeleri güvenlik sebebiyle saklamaya karar verebilir. Tabii Trump’ın bunu tweetinde tutması da bir seçenek.

Yöneticileri kaynak gösteren Politico, Donald Trump’ın CIA dahil olmak üzere bazı belgelerin, özellikle de 1990’lardan kalma bazı yayınların paylaşılması üzerinde duracağını söyledi.

Kaynak: http://www.20minutes.fr/monde/2155547-20171021-donald-trump-autorise-publication-milliers-documents-assassinat-kennedy

 

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe ÖZBASA
Bilkent Üniversitesi
Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir