afrika
Kaynak: Robin Harper

Kendi Kendine Gelenekleşen Anne Afrika

Süper star Beyoncé, “Black Is King” adlı klibini yayımladı. Zamanlama, mesaj ve tasarım etkileyici. Ama bu klip, şimdiki çağdaş Afro-fütürizm mi yoksa folklor mü?

Beyoncé Knowles, Carter hayranları tarafından “Queen Bey” olarak adlandırılıyor: 38 yaşındaki şarkıcı yıllardır bir numaralı hit olamamıştır. Buna rağmen şu anda tartışmasız en baskın ve güçlü pop sanatçısıdır. Onun sırrı iyi bir zamanlamada bulunuyor: 31 Temmuz Cuma günü kendi yaptığı klibi, “Black Is King”, Disney+ kanalında yayımladı.

Bu konuda daha önce çok fazla bilgi yoktu; Knowles, “Beyoncé” (2013) albümünün sürpriz sürümünden bu yana duyurular veya açıklamalar olmadan yeni materyallere sızmada ustalaştı. Yıllardır röportaj yapmamış, serveti birkaç yüz milyon dolar olarak tahmin edilen modern siyah popun aristokratı olarak sanatının kendi adına konuşmasına izin veriyor.

Bu bağlamda Beyoncé, bir ay önce Instagram’da yaklaşık 90 dakikalık “görsel albümü” bir yıldır gece gündüz çalıştığı yürekten bir proje olarak duyurduğunda düpedüz sosyalleşmiş ve insanlara yakınlaşmıştı. Film, Knowles’ın geçen yıl Disney’deki “Aslan Kral” filminin yeniden çevrilmesi için hazırladığı zengin bir şekilde donatılmış sahneler ve video klipler serisi olarak şarkılarla “Geçmişten Gelen’e” eşlik etmek için düşünülmüştü. Nijeryalı Burna Boy, rapçi Tekno, şarkıcı Jessie Reyez ve hip-hop yapımcısı Pharrell Williams’ın yanı sıra top model Naomi Campbell ve Oscar ödüllü Lupita Nyong’o ve eski Destiny’s Child meslektaşı Kelly Rowland da dahil olmak üzere, birçoğu Afrika’dan gelen müzisyenler ve yıldızlar da filmde yer alıyor. Anne Knowles bile mini bir performansa sahip ve Beyoncé’nin çocukları her zaman ve her yerde hazır. Bu bir nevi siyahiliğin aile toplantısıdır.

“Gerçek Tarihi Anlatmak”

Beyoncé, yazısında “Klip, ‘siyah kökeninin çeşitliliğini ve güzelliğini’ kutlamalıydı.” diye yazdı ve kimsenin dikkatini çekmediği takdirde girişiminin mevcut siyasi önemini hemen tahmin etti. “2020 olayları filmin vizyonunu ve mesajını daha da anlamlı hale getirdi.” diye de ekledi. Bu, küresel bir dayanışma dalgasına yol açan Afrikalı-Amerikalı George Floyd’un zorbaca ölümünden sonra ABD’de ırkçılığa karşı alevlenen protesto anlamına geliyor.

Afrika’da kök salan ve beyaz ders kitaplarındaki Afrikalı-Amerikalı çocuklara öğretilmemiş zengin bir tarih bilincini geliştirmek istiyor. “Dünyanın eksenini değiştirin ve bizim gerçek hikâyemizi anlatın.” Bir kraliçe, bunun hakkında hiçbir şey yapmaz. “Black Is King” bu iddiaya dayanacak mı?

Güçlü görüntüler ve sahnelemelerde hiçbir sıkıntısı yoktur. O kadar telkin edicilerdir ki, burada çalınan tüm şarkıların zaten bilindiğini kolayca unutabilirsiniz. Sadece önceden yayımlanan single “Black Parade” yeni.

Hristiyan Madonna Figürü Olarak Sahneleme

Tam başlarken, “Daha Büyük’ün” balad tonlarına göre, Beyoncé bir plajda şişkin bir yele ile dalgalanan beyaz bir elbise giymiş ve “Keys to the Kingdom’ı” küçük bir çocuğa teslim ederken görülebilir. Demek ki bilgeliğin siyah kültürün daha büyük bir anlatısının parçasıdır: “Görmek için bize çerçeveledikleri resimden daha büyük. Bir kalem al ve yeniden yaz.”

Başka yazıya çevrilmesi ve hikâyenin edinilmesi, kendi kendine gelenekleşen Anne Afrika’yı sonradan kendisi tamamlamıştı. Filminde, Senegalli yönetmen Djibril Diop Mambéty’nin 1973 yapımı “Touki Bouki” filminin ikonik bir hatırası olan zebu boynuzları ve hayvan derilerinden oluşan bir cüppe giyerek Ross’a doğru yola çıktı.

Beyoncé, “Black is King”‘in klibinde. Kaynak: Andrew White / Parkwood Entertainment

Daha sonra, Nil’deki tahta sepetinde siyah bir bebeği ifşa eden bir Hıristiyan Madonna figürü olarak kendini sahneledi. Süper doğurgan Yoruba tanrıçası Oshun gibi giyinmiş ve dekore edilmiş olarak daha sonra da diğer kıyıya yeniden kendisi getiriyor. “Lemonade” (2016) albümüyle, ABD’nin güneyindeki köken araştırmalarının çözümlenmiş versiyonu ve eski Afrika tanrıları Orisha’nın diyarına bir sonraki adım arasındaki geçiş olarak belirtiyor.

Beyoncé, “King of Lions” hikayesine benzer şekilde (filmden Simba ve Mufasa’dan alıntılar vardır) renkli Afrika cüppeleri ile safariye çıkar. Bu siyah güzellik ve üstünlük için oldukça etkileyici bir kutlamadır.

Jeneriğe göre, Beyoncé klibi tek başına yönetti, ancak çoğu Afrika’dan olmak üzere en fazla on yardımcı yönetmen tarafından desteklendi.Ama gerçek yıldız kostüm tasarımcıları, makyaj ve Afrika mirası güçlendirme ve cazibe zenginliği bulan gösterişli kıvrımlı güzellik kraliçeleri olarak. Bazıları dakikada değişen sayısız Knowles kıyafetlerin içindeki sahne saç modeli sanatçılarıdır.

“Wakandalaştırma”

Siyahi feminist Jade Bentil, Twitter’da yazdığı yazıda filmin fragmanının şimdiden eleştirilere hedef olduğunu yazdı ve “Beyoncé, ‘siyah kapitalizmi’ kendi çıkarı için kullanmak ve bir araç haline getirmek için kabile kültürünü yeniden üretmek ve farklı Afrika kültürlerini homojenleştirmekle sınırlı kaldı.” diyerek eleştirdi. 50’li ve 60’lı yılların özgür caz sanatçılarının hâlihazırda Afrika’nın halk köklerini yeterince keşfettiğini “Kara Güç”ün tarihi hakkında Instagram’da bir kitap yayınlayan Fransız gazeteci Sophie Rosemont, “Ne yazık ki Beyoncé, yeni bir yaklaşım bulamıyor ve aynı zamanda çağdaş Afrika ile bu kadar ilgisiz.” dedi.

“Wakandalaştırma” sosyal medyada “Black Is King” konusunda dönüp duran bir slogan olup fantastik Wakanda oynayan, süper kahraman gişe rekorları kıran Afrika kökenli ve aşiret motifleri idealize eden, aynı zamanda bir Disney ürünü olan “Black Panther” tarzındadır. Yani çok fazla ticari Afro-folklor ve kültürel kazanım yerine çağdaş, sosyal-gerçekçi Afro-Fütürizm mi?

“Kraliçe Bey’in” artık bu tür tartışmalardan rahatsız olması pek olası değildir. Kuşkulu bir şekilde Super Bowl ve Coachella’da kasıtlı olarak kışkırtıcı bir şekilde ortaya çıkarken yaptığı gibi, sahneleme ve medya gücünü göstererek kimlik-politik söylemi körüklemek için tasarlanmıştır. Bir kez daha genel görüş ve doğru zamanlama için yeniden her defasındaki gibi kanıtlamıştır. Ve siyasi tartışmanın ön planda bu sefer olmaması bile, onun sanat fikirli tasarımcı filmi en azından moda bloglarını haftalar boyunca kızdıracak.

Yazar: Andreas Borcholte

Kaynak: Der Spiegel