Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Katar Prensi Fransa Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Katar Prensi Fransa Dışişleri Bakanı ile Görüştü

Arapça aslından çeviren: Yehia Al Kilany

Katar Devleti Prens Şeyh Tamim bin Hamad El-Thani, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüştü ve İki taraf Körfez krizindeki son gelişmeleri ve bunları diyalog yoluyla çözmeye yönelik çabaları ve Kuveyt Devletinin arabuluculuğu kapsamında bahsettiler.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ülkesinin Kuveyt girişimi destek verdiğini teyit etti ve Doha’daki görüşmeler yoluyla ulusal egemenliğine halel getirmeksizin Katar Devletinin komşularıyla yapıcı görüşmeler yapma istekliliğini hissettiğini söyledi.

Katar muadili Şeyh Muhammed bin Abdul Rahman El-Thani ile düzenlediği basın toplantısında Drian, ablukadaki ülkeleri Katar aleyhinde eylemlerini sona erdirmeye çağırdı; bu da sivillerin hayatını etkileyecekti.
Ülkesinin çözüm bulmak için tüm bu ülkelerle temas kurduğunu ve herkese diyalog ve sakinlik mesajı gönderdiğini söyledi, Ülkesinin prensi Tamim bin Hamad El-Thani’nin Fransa’ya ziyaretini beklediğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı ayrıca ülkesinin terörist gruplarla özellikle de Birleşmiş Milletler terör listelerinde yer alanlarla savaşmanın önemini vurguladığını vurguladı.

Ortak bir amaç

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman El-Thani Katar’ın, Kuveyt’in arabuluculuğunu destekleme ve ülkelerin egemenliğine saygı ve karşılıklı saygıya dayalı diyalog yoluyla bir çözüm bulma yönündeki Fransız tutumunu memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Katar Dışişleri bakanı tüm ülkelerin ve uluslararası toplumun ortak hedefinin terörizm ve onun finansmanı ile mücadele etmek olduğunu söyledi ve Katar karşı olan prosedürler terörle mücadele çabalarını aksattığını açıklandı.

Drian Körfez krizine çözüm bulma çabalarının bir parçası olarak Suudi Arabistan, Kuveyt ve BAE’yi kapsayan bir Körfez turunun başında Doha’ya geldi.

Geçen sürede Fransız Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Paris’in Körfez’deki krizin taraflarını diyalog yoluyla ve durumu tırmandırmadan çağırmaya teşvik ettiği belirtildi.
Açıklamada, Fransız bakanının bu krizin olumsuz sonuçlarından kaçınma konusunda uyarılacağı belirtildi; Siyasi, diplomatik, ekonomik ve güvenlik.

 
Kaynak:  http://mubasher.aljazeera.net/news/وزير-الخارجية-الفرنسي-يلتقي-أمير-قطر-ويدعم-الوساطة-الكويتية

 

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir