Katar Büyükelçisi: ”Katar’ın terörü finanse ettiği konusunda anlatılanlar uydurmadır.”

Çeviren: Ali Ersal Kaçan

Katar’ın ABD Büyükelçisi Pazartesi günü, ülkesinin aşırılık yanlısı İslamcı grupları desteklediği yönündeki haberleri yalanladı.

Büyükelçi Şeyh Meşal Bin Hamad Al-Thani Salı günü “Katar’ın teröre finansmanıyla ilgili tüm anlatılanlar uydurulmuştur.” sözleriyle CNN’de yayınlanan Erin Burnett OutFront programında röportaj verdi. Al-Tahni: “Gerçek değiller.”

Büyükelçi’nin yorumları, Ortadoğu’da yaşanılan en büyük siyasi krizlerden biri oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri, Katar’ı yaklaşık 100 yıldır varlığını sürdüren İslamcı bir grup olan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından terörist kabul edilen Müslüman Kardeşler’e yardım ve yataklık etmekle suçladı. Sonuç olarak, BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn, Yemen ve Maldivler de dahil olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin birçoğu Katar ile olan ilişkilerini süresiz olarak kesintiğini açıkladı.

Ancak Katar büyükelçisi iddialarda hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

https://twitter.com/OutFrontCNN/status/872249119816941568?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2F2017%2F06%2F06%2Fpolitics%2Fqatari-ambassador-terror-allegations%2Findex.html

“Bu mesele sadece Katar’a bağlı değil” diyerek devam eden büyükelçi, “Terör finansmanlığı tüm dünyaya yayılmış durumda. Katar hükümeti olarak, terörizmle mücadele konusunda müttefiklerimizle birlikte mücadele etmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ülkemizde terör finansmanlığını önleyen kanunlar var” açıklamasında bulundu.

Analistler, Katar ile diğer Ortadoğu ülkeleri arasındaki ayrışmanın Katar’ın dünyadaki en büyük su altı doğal gaz alanını paylaştığı İran ile çok yakın ilişkiler kurması inancıyla da alakalı olduğunu açıkladı.

CNN’de Salı günü yapılan açıklamada ABD’li araştırmacıları, Rus  bigisayar korsanlarının Katar’ın devlet haber ajansını hacklediğine ve yayınlanan sahte bir haber ile ABD’nin Körfez Müttefikleri arasında krizlere yol açtığına inanıyor . Katar ve ABD hükümet yetkilileri, Katar’ın başkenti Doha’ya Katar hükümetinin sözde saldırı olayını soruşturmasına yardımcı olmak için yakın tarihlerde bir grup FBI araştırmacısı gönderdiğini açıkladı.

Başkan Donald Trump Salı günü attığı bir tweette, geçtiğimiz ay yaptığı uluslararası gezilerinin sonuç verdiğini söyleyerek Körfez Ülkeleri’nin Katar ile diplomatik ilişkileri kesmesinde kendisinin de payının olduğunu belirtti.

“Ortadoğu’ya yaptığım son gezi sırasında Radikal İdeoloji’nin fonlanamayacağını belirttim”, “Liderler Katar’a dikkat çekti.” yazılarını paylaştı.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/872062159789985792?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.cnn.com%2F2017%2F06%2F06%2Fpolitics%2Fqatari-ambassador-terror-allegations%2Findex.html

Takip eden tweetlerinde, “Aşırılığı finanse etmeyi önlemek için sıkı bir tedbir alacaklarını söylediler ve tüm araştırmalar Katar’ı gösteriyordu”,”Belki de bu, terör korkusunun sonunun başlangıcı olacaktır!” açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/06/06/politics/qatari-ambassador-terror-allegations/index.html

Çevirmen Hakkında
Ali Ersal Kaçan
İstanbul Üniversitesi 
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler