Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
karanlık
Kaynak: Eturbonews

Karanlık Turizme Bir Işık: Hüzün Yüklü 5 Yolculuk

Mutsuz olsa da o kişiyi sevmeye, ağzı yansa da acı biberi daha çok tüketmeye devam eden; ağlatsa da ondan vazgeçemeyen insanoğlu için acıların yaşandığı mekânları ziyaret etmek şaşırtıcı olmasa gerek aslında. Bazen denize girmek, biraz güneşlenmek üzere bir yolculuğa çıkarız. Bazen doğanın sessizliğini dinlemek üzere kampa gideriz. Kısacası dinlenmek, huzur bulmak ve mutluluk depolamak için bu seyahatleri gerçekleştiririz. Peki, bazen üzülmek, hüznü hissetmek için de tatil yapıldığını biliyor musunuz? Evet, insanlar acıyı daha çok hissedecekleri kalıntı ve harabelere kamp ve tatil yapmak için gidiyor. Bilerek veya bilmeyerek sizlerin de gitmiş olma ihtimali oldukça yüksek aslında. Çok büyük bir çoğunluğun mutlaka bu seyahatlerden birini yapmış olması muhtemeldir.

İngilizce kaynaklarda “Dark Tourism” olarak geçen bu turizm çeşidine Türkçede “keder turizmi, hüzün turizmi, karanlık turizm” gibi adlandırmalar yapılmaktadır. Dark turizm, insanların savaş ve doğal afetlerin (ölüm ve acıların) yaşandığı yerlere, bu yerleri görmek için gitmeleri ile gerçekleşen bir turizmdir.”[1] Bunlara ek olarak bu tür olayların veya korku filmlerinin çekimi için kullanılan alanları ziyaret de bu turizm çeşidine dahildir. Bu tür mekânların pek çok farklı ülkelerde binlerce ziyaretçisi vardır. Bununla birlikte dark turizm, psikolojik güdülere ve radikal milliyetçiliğe dayalı olduğundan ve turizmin barış felsefesi ile de tezat oluşturacağından eleştirilmektedir. Aslında bu eleştiri, turizmin toplumlar arası refah ve barış içinde yaşamaya katkı sağladığını düşünürsek çok doğru bir eleştiridir.[2]

Covid-19 sebebiyle seyahat etmenin hatta evlerden çıkmanın bile riskli olduğu şu dönemde oturduğumuz yerden hep beraber kısa bir dark turizm yolculuğuna ne dersiniz? Hazırsanız 5 farklı mekânımızı hızlıca ziyaret edelim, buraların hikayelerinin derinlerine inelim!

1. Auschwitz Toplama Kampı (Polonya)

Polonya
Kaynak: holidayme.com

Ölüm kampı olarak da adlandırılan Auschwitz Toplama kampı, tarihteki en büyük acılara sahip olmuş mekânlardan biridir. Auschwitz kampı 1940 yılında Polonya’nın Krakow kentinin yakınlarında kurulmuştur. 1941 yılının Eylül ayında toplama kampının komutanı Rudolf Höss, tutukluların öldürülmesi için zehirli Züklon B temin edilmesini istedi. Aslında bir dezenfeksiyon maddesi olan Züklon B; kapalı alanda yaydığı buharla dakikalar içinde ölüme sebebiyet veriyor. Auschwitz toplama kampı ya da bir diğer adıyla bu ölüm kampında hayatta kalmayı başarabilenler 27 Ocak 1945te Sovyet birliklerince kurtarılmıştı.[3]

Bu kampa getirilen Yahudileri “Çalışmak özgürleştirir.” yazısı karşılamıştı. Ne yazık ki bir kısmı bazı işlerde çalıştırılsa da yok edilmeye başlamıştırlar. Yani zorunlu çalışmanın yanında ayrıca bir imha kampıdır onlar için. Yetersiz beslenme ve kötü muamele ile sağlıkları kötüleşmeye başlayan binlerce insan olmuştur. Ayrıca ne yazık ki tıbbi deneylerde de kullanılmışlardır. Ortalama 6 ay içinde ölen tutsaklar, en ağır şartlarda günde en az 10 saat çalıştırıldılar. Gaz odalarına gönderilirken, saç kesme, ceset toplama, yakma gibi işlemleri de yine kendileri yapıyorlardı.

Yahudi, Roman, eşcinseller gibi Nazilerin düşman ilan ettikleri gruplar başta olmak üzere 6 milyon kişi öldürüldü.[4]

İşte, burası sadece insanların değil insanlığın da katledildiği Auschwitz Toplama Kampı!

2. Tuol Sleng Soykırım Müzesi (Kamboçya)

kamboçya
Kaynak: yutmografim.com

İşkence yapılan bu hapishanenin 10 güvenlik kuralı vardı ve bu kuralları arasından 6 numaralı olana hemen dikkat çekelim: “Kırbaçlanırken ya da elektrik verilirken hiç ağlamayacaksınız.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi 1975-1979 yılları arasında Kamboçyada Pol Pot önderliğinde Kızıl Kimerlerin gerçekleştirdiği soykırımın merkezi konumunda. Önceden lise binası olan yapı, soykırım yıllarında hapishaneye dönüştürülmüş ve 17 bin kişinin mezarı olmuştur.

… Müze içerisinde işkence odaları, hücreler, işkence mekanizmaları, yüzlerce Kamboçyalıya ait kafatası, fotoğraflar ve hapishane kurallarının yazılı olduğu tabelalar görülebilir.[5]

3. Hiroşima (Japonya)

hiroşima
Kaynak: Habertürk

6 Ağustos 1945 günü tarihin en korkunç olaylarından biri yaşandı. II. Dünya Savaşı’nın sonlarına gelinmişken Amerika Birleşik Devletleri Japonya’da Hiroşima’ya atom bombası atarak çok büyük kayıplar yaşatmıştır. Binlerce masum ve bir şehrin neredeyse tamamı bu patlama ile yok olmuştur. Etkileri de patlamadan çok uzun bir süre sonra da devam etmiştir. İnsanların ziyaret edip ayak bastığı yerde ne çığlıklar atıldı, kaç çocuk öldü, kaç kişi film şeridi gibi gözlerinden geçen hayatını izlerken kaç kişi de uzun acılar çekti, tahmin etmesi oldukça güç!

4. Murambi Soykırım Anıtı (Ruanda)

Ruanda
Kaynak: eturbonews.com

Dehşet verici bir soykırım da 1994 yılında Murambi’de yaşanmıştır. Murambi’de güvende olacağı söylenen mülteciler buraya akın etmişti. Fakat bir taktik olarak kullanılan bu durum aslında korkunç bir katliamın hazırlığıydı. “… sayımı kimin yaptığına bağlı olarak 20.000 ila 40.000 kişi burada öldürüldü.”[6]

Bazı yerlerin aksine burada fotoğraf çekimine izin verilmektedir. Ancak buraya herkesin midesi ya da psikolojisi dayanamayabilir. Cesetler mezarlarından çıkarılarak kireçlenmiş ve böylece olduğu gibi saklanmıştır. Burayı gerçekten görmek ister misiniz? Belki tekrar düşünmek ruhsal sağlığınız için daha iyi olabilir.

5. Eski Rum Yetimhanesi (Türkiye)

Rum yetimhanesi
Kaynak: fotogaleri.haberler.com

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ikinci büyük ahşap yapısı olduğu iddia edilen bu yetimhane tarih boyunca farklı hikayelere ve amaçlara ev sahipliği yapmış olsa da nihayetinde bir Rum yetimhanesidir. Manastır tepesinde bulunan bu yapıya ulaşmak için oldukça zahmetli bir yolun aşılması gerekse de dark turizm ve macera sevenler bu yolu aşmaktadır. Onu dark turizm kategorisine sokan bir hikayesi elbette var. Rivayete göre, binanın yetimhane olarak kullanıldığı dönemlerde, yapı büyük bir yangınla karşı karşıya kaldı. Birçok çocuk yanarak hayatını kaybetti ve kaçmaya çalışan çocuklardan biri, bahçedeki su kuyusuna düşerek can verdi. Bu olaydan çok etkilenen ada halkı, geceleri yetimhane tarafından çocuk çığlıkları duyduklarını iddia ediyordu.[7]

Hikayesini duyarak koşan pek çok kişi bahsi geçen sesleri duyamasa da oraya her gidenin hissedeceği şeyler bellidir: keder. Birkaç dakika odaklanıp düşününce gökyüzünü kaplayan dumanları görebilir, kaçıp kurtulmak isteyen çocuk çığlıkları işitebilirsiniz. Dark turistler, maceraperestler ve yüreğinde acıyı hissedebilen herkes içinde bunu hissedebilecektir.

Soykırımın, savaşın, işkencenin, kötülüğün olduğu her yerde sadece canlılar değil insanlık da ölmektedir. Ayak basılan bu yerler aslında insanlığın yerlere serildiği birer müzedir.

 


KAYNAKÇA

Dark (Karanlık) Turzim, Dünya, https://www.dunya.com/gundem/dark-karanlik-turizm-haberi-156493, erişim tarihi: 23.03.2020.

Auschwitz Toplama Kampı, Tarihi Olaylar, https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/auschwitz-toplama-kampi-1022, erişim tarihi: 23.03.2020.

Auschwitz kampı: İnsanlığın öldürüldüğü yer, CNN, https://www.cnnturk.com/fotogaleri/yasam/auschwitz-kampi-insanligin-olduruldugu-yer?page=8, erişim tarihi: 23.03.2020.

Dark Turizm Nedir? İçinizi Ürperten Tatil Önerileri, cokgezenadam.com, https://cokgezenadam.com/dark-turizm-nedir-farkli-tatil-onerileri/, erişim tarihi: 23.03.2020.

8 Dark Tourism Destinations Around the World, Eturbonews, https://www.eturbonews.com/260862/8-dark-tourism-destinations-around-the-world/, erişim tarihi: 23.03.2020.

Büyükada’da Bulunan Eski Rum Yetimhanesi, Fotogaleri Haberler, https://fotogaleri.haberler.com/buyukada-da-bulunan-eski-rum-yetimhanesine-bekci/, erişim tarihi: 23.03.2020.

[1] Dünya, Dark (Karanlık) Turzim, https://www.dunya.com/gundem/dark-karanlik-turizm-haberi-156493, erişim tarihi: 23.03.2020.

[2] Dünya, Dark (Karanlık) Turzim, https://www.dunya.com/gundem/dark-karanlik-turizm-haberi-156493, erişim tarihi: 23.03.2020.

[3]Tarihi Olaylar, Auschwitz Toplama Kampı, https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/auschwitz-toplama-kampi-1022, erişim tarihi: 23.03.2020.

[4] CNN, Auschwitz kampı: İnsanlığın öldürüldüğü yer, https://www.cnnturk.com/fotogaleri/yasam/auschwitz-kampi-insanligin-olduruldugu-yer?page=8, erişim tarihi: 23.03.2020.

[5] cokgezenadam.com, Dark Turizm Nedir? İçinizi Ürperten Tatil Önerileri, https://cokgezenadam.com/dark-turizm-nedir-farkli-tatil-onerileri/, erişim tarihi: 23.03.2020.

[6] Eturbonews, 8 Dark Tourism Destinations Around the World, https://www.eturbonews.com/260862/8-dark-tourism-destinations-around-the-world/, erişim tarihi: 23.03.2020.

[7] Fotogaleri Haberler, Büyükada’da Bulunan Eski Rum Yetimhanesi, https://fotogaleri.haberler.com/buyukada-da-bulunan-eski-rum-yetimhanesine-bekci/, erişim tarihi: 23.03.2020.