Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Kanada ve Suudi Arabistan Krizi

Kanada ve Suudi Arabistan Krizi

Arapça aslından çeviren: Yehia Al Kilany

Kanada ve Suudi Arabistan Krizi

Kanada Hükümeti’nin Suudi Arabistan’daki insan hakları ile ilgili yaptığı eleştirilerden dolayı, Riyad’daki büyükelçisi Suud Hükümeti tarafından kovuldu. Bunun üzerine 6 Ağustos tarihinde Kanada, bu gelişmelerin endişe verici olduğunu açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie-Pier Baril yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın son davranışlarından ötürü endişeli olduğunu ve Kanada’nın kadın hakları baştaolmak üzere her zaman insan haklarını savunacağını söyledi.

BAE ve Bahreyn Dayanışması

Suudi Arabistan, Kanada’nın; tutuklanan hukukçuların serbest bırakılmaları isteğinden dolayı Kanadaile ilişkilerini kesti ve Riyad’daki Kanada büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 24 saatlik bir süre verdi. Ayrıca yeni bir kararla Kanada’daki Suudlu öğrencilerin eğitimini durdurdu ve başka bir ülkeye göndermeye karar verdi.

Reuters Ajansına göre, Suudi basın ajansının SPA yayınladığı bildiri, Riyad’daki diplomatları şaşırtı. Bildiri yayınladığı esnadahem Kanada hem Suudi Arabistan büyükelçileri tatildeydi.

BAE Dışişleri Bakanı Enver Kurkaş bir Twitter paylaşımında, BAE’nin, Suudi Arabistan’ın egemenliğini savunduğunu açıkladı. Aynı zamanda Rabıta Örgütünün, Suudi Arabistan’ın, Kanada’ya karşı aldığı kararların yanında olduğunu ve Kanada’nın Suud içişlerine karışmasından ötürü Suudi Arabistan’ın aldığı kararlarda haklı olduğunu açıkladı.

Rabıta Örgütü, uluslararası sözleşmeler, ilkeler ve normlara bağlı kalınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca her devletin egemenliğine ve anayasa ile yönetilen devletlerin içişlerine müdahale edilmemesi gerektiğini açıkladı.

Bahreyn Hükümeti ise, Suudi Arabistan’ın egemenliğine ve içişlerine müdahale edilmesine karşı aldığı tüm kararları desteklediğini söyledi.

Hukuki Eleştiriler

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan’ın kadın hakları aktivistleri Samar Badevi ve Nesima el-Sade’nin eylemciler, din adamları ve gazetecilere yönelik bir hükümet operasyonuyla gözaltına alındığını söyledi. Geçen Mayıs ayından bu yana 12’den fazla kadın hakları alanında çalışan hedef alındı.

Kanada Hükümeti, geçen Cuma günü yaptığı bir açıklamada, sivil toplum ve kadın hakları aktivistlerinin gözaltına alınmasından dolayı “derinden endişe” duyduğunu belirtti. Bu tutuklananlardan biri, hapiste yatan muhalif yazar Raif Bedevi’nin kız kardeşidir. Raif Bedevi’nin eşi ise Kanada’da yaşıyor ve daha yeni vatandaşlık almıştır.

Gözaltına alınanların çoğu, Suudi Arabistan’daki erkeklerin vasiyetini sonlandırması ve kadınların araba sürme hakkını kazanması için çalışıyorlardı.

Kanada-Suudi İş Konseyi’nin web sitesine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yılda yaklaşık 14 milyar riyal (3.73 milyar dolar). Bu işbirliği, Kanada’nın yaptığı yatırımlar ve Suudi Arabistan’ın yaptığı petrokimya ihracatınden oluşmaktadır.

2014’te Kanada’daki ABD’nin silah sanayi birimi (General Dynamics), Suudi Arabistan’a hafif zırhlı araçlar üretmek için 13 milyar dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme ile ilgili Kanada Hükümeti, bu sözleşmenin Kanada’nın ileri üretim alanında imzaladığı en büyük sözleşme olduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan’ın yabancı hükümetlerden gelen eleştirilere verdiği ilk güçlü cevap bu değildir. Mayıs ayında da, Alman gazetesi Der Spiegel, Suudi Arabistan prensi Muhammed bin Salman’ın, iki ülke arasındaki gergin ilişkilerden sonra Alman şirketlerine verilecek yeni devlet sözleşmelerinin askıya alınmasını emrettiğini söyledi.

Riyad daha önce Almanya’dan büyükelçisini istişare için geri çağırdı ve Alman Dışişleri Bakanı’nın Lübnan’daki siyasi kriz hakkındaki yorumları nedeniyle bir protesto notu gönderdi.

Ayrıca Suud Hükümeti, büyükelçisini Stockholm’dan geri çağırdı ve Suudi Arabistan’ın insan hakları siciline ilişkin resmi eletirilerin ardından 2015’te İsveç vatandaşlarına iş vizesi vermeyi durdurdu ve iki taraf arasındaki uzun vadeli olan savunma işbirliğini sona erdirdi.

Kaynak: https://m.hespress.com/international/401221.html

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany / TESA Arapça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Sosyal Hizmetler

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir