Communications Security Establishment (CSE) Chief Greta Bossenmaier (L) speaks during a news conference with Canada's Democratic Institutions Minister Karina Gould in Ottawa, Ontario, Canada, June 16, 2017. REUTERS/Chris Wattie

Kanada Güvenlik Ajansı 2019 Seçimleri İçin Siber Saldırı Bekliyor

Çeviren: Ali Ersal Kaçan
Kanada’nın teknolojik casusluk ajansı Cuma günü, bilgisayar korsanlarının 2019 Kanada seçimlerini hacklemeye çalışacaklarını öngördüklerini ve önümüzdeki hafta siyasi partilere siber tehditlere karşı nasıl koruma sağlayacakları konusunda tavsiyeler vermeyi planladığını belirtti.

Communications Security Establishment (CSE) Chief Greta Bossenmaier (L) speaks during a news conference with Canada’s Democratic Institutions Minister Karina Gould in Ottawa, Ontario, Canada, June 16, 2017. REUTERS/Chris Wattie

İletişim Güvenliği Kuruluşu (İGK) ajansı, daha önce Kanada seçimlerine herhangi bir ulusal veya uluslararası etki olmadığını fakat son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı siber saldırı riski gördüklerini belirtti.

İGK, Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Liberallerini iktidara getiren 2015 federal seçimlerine, Cuma günü yayınlanan rapora göre, seçim sonucunu etkilemeyen “düşük seviyeli siber tehdit faaliyetleri” nin bulunduğunu söyledi.

İGK başkanı Greta Bossenmaier gazetecilere verdiği röportajda, “İGK parlamento üyelerine ve Kanada’nın siyasi partilerine siber tehditlere karşı tavsiyeler ve rehberlik sunacak.”. “Siber güvenlik birlikte çalışmayı gerektirir, bir kurum bunu tek başına başaramaz.” diye ekledi.

Demokratik süreçlerde yaşanılan müdahaleler ile ilgili endişeler, geçtiğimiz Kasım ayında yapılan ABD başkanlık seçimlerinde ve Mayıs ayındaki Fransız seçimlerinde Rus müdahalelerinin iddialarının ön plana çıkmasıyla belirginleşti.

ABD istihbarat ajansları, Rusya’nın inkar ettiği, ABD seçimlerinde Rusya’nın sonucun Trump’ın lehine sonuçlanması amaçlanarak siber saldırıda bulunduğuna ve Demokrat Parti yetkililerinin emaillerinin basına sızdırıldığı sonucuna vardı.

Bir İngiliz istihbarat ajansı Mart ayında siyasi partileri olası siber saldırılara karşı korumaları yönünde uyarırken, Fransa Mart ayında siber saldırı tehditlerine karşı aynı ay yapılacak seçimlerde yurtdışında bulunan vatandaşların elektronik oy kullanma planını iptal etti.

İGK, siyasi partilerin, siyasetçilerin ve medyanın siber saldırılara karşı daha savunmasız olduğunu belirterek seçimlerin genel olarak kağıt üzerinde yapılacağına dikkat çekti.

Miller Thomson şirketinin siber güvenlik avukatı Imran Ahmed, siyasi partiler ile yapılan işbirliğinin “iyi bir ilk adım” olduğunu ancak casusluk ajansının, siyasi partilere olası siber saldırılara karşı güvenlik standardı getirilmesi gerektiğini belirtti.

“2019’dan iki yıl uzaktayız ve bir sonraki adımlarının ne olacağı konusunda zaman çizelgesi yok” dedi.

İGK, 2019 seçimlerine karşı yapılacağı beklenen siber saldırıların çok iyi hazırlanmış olacağını belirterek bu saldırıların seçmenlerin algılarına yönelik yapılacağını ve siyasi partilerin bilgilerinin çalınarak seçmenlerin aleyhine kullanılacağını belirtti.
 

Kaynak: http://www.reuters.com/article/us-canada-cyber-threats-idUSKBN1972H1

Çevirmen Hakkında

Ali Ersal Kaçan

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu