Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Kadınlar İçin İnternet Güvenliği Rehberi

Sokakta hiç taciz edildiniz mi? Buluşma uygulamalarından aptalca mesajlar aldınız mı? Meslektaşınız nasıl göründüğünüzle alakalı çok rahatsız edici bir yorum yaptı mı?

Yalnız değilsiniz.

#BenDe hareketiyle birlikte Twitter veya Facebook’a erişmek ve kaç kadının cinsel taciz kurbanı olduğunu görmek çok kolay. Kişisel ya da online olsun olmasın kadınlar her yerde tacizi bir ya da daha farklı yönden tecrübe etti. İnternetin iletişim kanallarını genişletmesiyle beraber online taciz artık daha belirgin hale geldi.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre çevrimiçi tacizlerin çoğu sosyal medyada gerçekleşiyor. Her ne kadar erkekler takma isim, alay ve fiziksel tehdit gibi tacizlere maruz kalsa da çalışma, kadınların çevrimiçi ortamda erkeklerden 2 kat daha fazla tacize maruz kaldığını ortaya koydu.

Buna ek olarak 18-29 yaş aralığındaki kadınların yarısından fazlasına rızaları olmadan cinsel içerikli fotoğraf ve mesajların gönderildiği tespit edildi.

Bu rakamlar artıyor ve kadınların %70’i cinsel tacizin büyük bir sorun olduğunu düşünse de çoğu bunun önüne nasıl geçeceğini bilmiyor.

Kadınlar, bizzat kadın oldukları için hedef alınıyor. Saldırılar sıklıkla cinsel içerikli ya da mizojinik. (kadın düşmanı) Söylemler genelde bedenlerine ve cinsel şiddete dayanıyor. Bu durum fiziksel ve duygusal açıdan yıkıcı ama aynı zamanda kadınların sessiz kalmaları için gözleri korkutuluyor, bundan dolayı kendilerini riske atmak yerine konuşmamayı tercih ediyorlar.

Ama kendimizi korumamız için de yollar mevcut.

Bu rehber, kadınların internette korkusuzca dolaşmasını güçlendirme niyetiyle yazıldı. Kadınların günlük hayatlarında cinsel tacize maruz kaldığı sıradan durumları konuşacağız ve bu durumları nasıl kontrol edebilecekleriyle ilgili ipuçları ve tavsiyeler vereceğiz.

Burada verilen bazı tavsiyelerin hedef alınma riski yerine gizliliği teşvik ettiğini belirtmek bizim için çok önemli. Bu durum her ne kadar kendini açıklama fikrine karşı olsa da her kadının o seçimi kendisi için yapması fikrinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Görevimiz onu yapmanız gereken araçları sunmak.

Bu rehberin; her yerdeki kadınların kendilerini savunmaları ve korumalarını ve hem online hem de online dışı ortamlarda cinsel tacize karşı durmalarını teşvik edeceğini umuyoruz.

Sosyal Medyada Taciz

Online tacizlerin çoğu, vaktimizin çoğunu harcadığımız sosyal medyada gerçekleşiyor. Gizliliğin de beraberinde getiren geniş sosyal ağlar; yayınladığınız, tweetlediğiniz ya da paylaştığınız şeylerin sizi potansiyel tacize götüren bir gerçekliğe sebep oluyor.

Aşağıda en popüler sosyal medya platformlarını derinlemesine araştırıyoruz ve kendinizi kötü niyetli insanlardan, trollerden ve sapıklardan nasıl koruyacağınızı gösteriyoruz.

Twitter

Kamusal niteliğinden dolayı Twitter, online taciz söz konusu olduğunda bu konuda en önde gelen platformlardan birisi ve taciz edilenler de sadece ünlüler ve kamuya mal olmuş kişiler değil. Siyasi ve feminist konularda konuştuğu için kendisine saldırılan sıradan insanların sayısız hikayeleri var.

Uluslararası Af Örgütü, Twitter’ı kadın tacizlerine çok dikkat çekmediği için eleştirdiği bir rapor yayınladı. Çalışmada Twitter’da başlarından taciz olayı geçen onlarca kadın referans gösterildi ve çoğu, olayları bildirdikten sonra siteden gelen ve tatmin edici olmayan cevaplardan bahsetti.

Çoğunlukla sonuç kadınların taciz edilme korkusundan dolayı olayı anlatmadığı sessizlik etkisi içinde olduğu yönünde. Çoğu kadın kendini sansürlüyor ya da sosyal medyayı bırakıyor. Özellikle gazeteciler ve aktivistler için bu durum kariyerlerine zarar verebiliyor.

Olaylar, 2017’de cinsel taciz iddiaları serisinin #BenDe etiketini viral hale getirmesiyle zirveye ulaştı. Cinsel tacize uğrayan kadınların kendilerini açıkladıkları etiket, Twitter’ı birkaç saatte kuşattı ve bu olayların ne kadar da yaygın olduğunu gösterdi.

Ardından aktris Rose McGowen’ın, cinsel avcı Harvey Weinstein ve çoğu Hollywod kodamanına karşı cinsel taciz iddialarını tweetlemesiyle Twitter adresi geçici olarak kapatıldı. Bahsedilen ihlal, aktrisin tweetlerinden birisinin özel telefon numarası içermesiydi.

Ama kadınlara karşı tacizci tweetleri atan hesaplara geçici kapatma kararı uygulanmaması kadınları bıktırdı. Biriken öfke dayanışma için kadınları bir günlüğüne boykota çağıran #KadınlarTwitterıBoykotEdiyor etiketinin yükselmesine sebep oldu.

Twitter taciz durumlarına karşı sistemlerini geliştirdiğini söylüyor ama bu durum hala ciddi bir konu ve kadınların hedef alınma riskini azaltmak için atabilecekleri belli adımlar var.

Twitter’da Kendinizi Korumak için 5 Yol

1. Birden fazla hesap kullanın.

Kariyerleri kamu profiline bağlı olan kadınlar birden fazla hesap kullanmayı yararlı bulabilir.

Diğer sosyal medya platformlarının aksine Twitter’ın hizmet kullanım şartlarına göre birden fazla hesap açabilmek mümkün. Gerçekte şirketler farklı müşterilere ulaşmak için bunu sık kullanıyor.

Kişisel ve kamusal bir hesap açmayı isteyebileceksiniz.

Kişisel hesabınız en güçlü gizlilik ayarlarına sahip olmalı. Twitter’ın varsayılan ayarları herkese açık olduğu için bunu tercih etmelisiniz.

Normalde tweetleriniz halka açık olduğu zaman herkes onları görebilir – hatta Twitter hesabı olmayan insanlar bile bulabilir. Ama tweetleriniz “korumalı” olduğunda sadece onayladığınız profiller onları görebilir ve hiç kimse tweetlerinizi retweetleyemez. Takipçilerinizin tanıdığınız ve güvenilir insanlar olduğuna emin olun.  

Twitter’da Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Hesabınıza girin ve şu adımları takip edin:

Ayarlar ve Gizlilik>Gizlilik>Tweet’lerinizi Korumaya Alın

Bu değişikliği yapmak eski tweet’lerinizi de korumaya alır. Bununla beraber, Twitter’ın arama motorları üzerinde bir kontrolü olmadığı için eski tweet’lerinizin internette görülebileceğini bilmek çok önemli. Bu yüzden gizliliği sağlamak istiyorsanız yeni bir kişisel hesap açmalısınız ve ilk tweet’inizle beraber korumaya geçmelisiniz.

Aynı zamanda diğer tweet’lere verdiğiniz cevapların ve mention’ların da korunmaya alınacağını ve bunları sadece onayladığınız takipçilerin görebileceğini bilmek çok önemli. Bu durum tabii ki halka açık tartışmalarıyla ünlü Twitter’da bu tartışmalara dahil olmanızı daha zor hale getiriyor, bu yüzden gizli bir hesaba sahip olmanın değip değmeyeceğine karar vermeniz gerekiyor. 

Ek hesap açmak için hesap ikonunuza tıklayın. Daha sonra isminizin yanındaki ters düzeltme imine tıklayın. Orada size yeni hesap açma seçeneği verilecek.

Bu ikinci hesap halka açık olacak. Twitter’ı işiniz için kullanıyorsanız bu hesap sizi profesyonel anlamda temsil eden bir hesap olacak. Dolayısıyla kişisel bir şey tweet’lemediğinizden emin olun.

Diğer seçenek ise bu hesabı gizli tutmak. Bu, gerçek isminizi ya da fotoğraflarınızı kullanmamak ya da nerede yaşadığınız ve çalıştığınızı belli edecek şeyleri tweet’lememeniz anlamına gelir.

İki hesabı aynı anda aynı tarayıcıdan açık tutamayacağınızı bilin. Eğer ikisini de açık tutmak istiyorsanız farklı tarayıcılar kullanın, ya da Twitter destekli TweetDeck uygulamasını kullanın.

2.Tacizcileri Bildirin ve Engelleyin.

Eğer taciz tweet’leri alıyorsanız, gönderen kişiyi engelleyebilirsiniz.

Twitter’da Birisi Nasıl Engellenir?

Tweet’in sağ üst köşesindeki ters havuç işaretine tıklayın ve “kullanıcıyı engelle” seçeneğine tıklayın.

Twitter’da Gizlilik Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Hesabınıza girin ve şu adımları takip edin:

Ayarlar ve Gizlilik>Gizlilik>Tweet’lerinizi Korumaya Alın

Engellemede karşımıza çıkan en büyük sorunlardan birisi, kullanıcıların henüz engellenmeyen yeni hesaplar açmasının çok kolay olması – ki bu hesaplar “kukla” hesaplar oluyor.

Bunu halletmenin bir yolu “Birlikte Engelle” (Block Together) uygulaması. Uygulama 7 günden az bir sürede aktif olan, 15 takipçiden az takipçisi olan ya da takipçilerinizin engellediği ve sizi takip etmeye çalışan hesapları otomatik olarak engelliyor. Bu durum özellikle trol ordularının size saldırmaya çalıştığı zaman yardımcı oluyor.

Kullanıcıları engellemeye ek olarak Twitter’a taciz durumlarını bildirebilirsiniz.

Twitter’da Birisi Nasıl Bildirilir?

Tweet ya da hesabın üst sağ köşesindeki ters düzeltme imine tıklayın, “Bildir”e tıklayın ve açıklamaları takip edin.

Maalesef taciz, Twitter’ın kullanıcı antlaşmasına aykırı olsa bile Twitter, bu tarz çirkin davranışları engellemekte çok başarılı değil.

Gerçekte Kadın Hareketi ve Medya kuruluşu tarafından yapılan bir analize göre, tacizleri bildiren kadınların %67’si Twitter’ı daha önceden bir kez bildirmiş.

Tacizci tweetleri ve hesapları bildirmek bunu yapmaya da değer çünkü yapabilmek çok kolay.

Twitter, taciz bildirimlerinin durumunu kontrol etme yolu sunmuyor. Bununla beraber Ocak 2018 itibariyle, bildiriminiz bir kere işlendiğinde Twitter değerlendirme bilgisini size gönderiyor.

3.Yer Bildirimi Yapmayın.

Yer bildirimi, gönderinizin gönderildiği konumu içermesidir. Kendinizi taciz ve ifşa durumundan korumak için bu özelliği kullanmamak en iyisi. Neyse ki bu özellik tercih meselesi, yani varsayılan ayarlar geçerli olduğu sürece konumunuz gösterilmeyecektir.

Bir tweet attığınızda tweet’in aşağısında konum butonu göreceksiniz. (iliştirilmiş iğne işaretine benziyor.) Eğer ona tıklarsanız tweet’inize konumunuzu eklemiş olursunuz.

Bunu yapmayın.

Aynı zamanda yer bildirimi yapmadan sadece nerede olduğunuzu bahsetmek bile konumunuzun ortaya çıkartabileceğinin farkında olun. İnsanlara yeni bir galeri açılışında ya da bir mekânda eğlenmekte olduğunuzdan bahsetmenin eğlenceli olduğunu biliyoruz ama bazen bunu o mekânda artık olmadığınızda ve ne kadar EĞLENDİĞİNİZİ (geçmiş zaman kullanın) tweetlediğinizde, biraz daha beklemek ve daha sonra paylaşmak iyi olabiliyor.

4.İfşadan Korunun.

Online tacizin en uç formu ifşadır. İfşa; birisinin adres, telefon numarası, iş yeri bilgisi, banka hesabı ve hatta aile bilgilerinin online ortamda diğer insanları tacize çağırma amacıyla paylaşılması demektir.

Kavramı 2014’te #gamergate olayıyla belki ilk kez duymuşsunuzdur. Gamergate, video oyun geliştiricisi Zoe Quinn’in, bir blog yazısında iyi bir eleştiri yazısı karşılığında bir gazeteciyle beraber olduğunu açıklayan eski sevgilisinin ortaya çıkarttığı bir hareketti.

Öyle bir yazının yazılmamış olduğu gerçeğine rağmen gönderi; sadece eğlence amaçlı değil ama aynı zamanda düşünce özgürlüğü ve erkeklikleriyle asi beyaz ve erkek bilgisayar oyuncular tarafından bir savaş narası ve sosyal adalet savaşçılarının saldırısı olarak yorumlandı.

Sonuç?

Sadece Quinn değil ama onu savunan Brianna Wu ve gazeteci Anita Sarkeesian gibi kadınlar, Twitter’da trollerden ölüm ve tecavüz tehditleri aldı.

Onlar da ifşa edildi.

Oyun endüstrisindeki etkiler keyifleri kaçırdı ve kadınlar hedef olacakları korkusuyla ekstra önlemler almaya devam etti.

Örneğin işi oyuncularla konuşmayı gerektiren zekâ analisti Tessa*, endüstride takip edilen ve taciz edilen çok kadın olduğunu biliyor ve kendisi çapkın ve saygısız davranışlarla karşılaşıyor. Skype’ta çok fazla iletişim gerçekleştiği için kadın olduğunu saklamıyor. Hala bir oyun şirketi için çalıştığını gizlemeye çalışıyor ve gerçek ismi, yaşadığı yer gibi kişisel bilgilerini paylaşmıyor.

Sadece oyun endüstrisinde çalışanlar ifşa riskinde değil tabi ki. Bugünün kışkırtıcı siyasi iklimi, çoğu kişinin aşırı sağ ve faşizm karşıtı gösterilere katıldığı için ifşa edildikten sonra işini kaybeden ve evlerini terk etmesiyle sonuçlandı.

Ama ifşa edilmeniz için illa bir siyasi etkinliğe katılmanız gerekmiyor. Bazıları “kazaen” ifşa edildi.

Örneğin Boston Maratonu saldırısı sonrası Brown Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, yanlışlıkla bombacı ilan edilince ifşalandı. Aynı şekilde Charlottesville’deki “Sağ Birleşiyor” yürüyüşü sonrası Arkansas Üniversitesi mühendislik öğrencisi birisi yanlışlıkla katılımcı olarak açıklanınca o da ifşalandı.

İfşadan Korunmanın 4 Yolu

 1. Kendinizi Google’layın: Basit bir araştırma, internette kendiniz hakkındaki ne tür bilgilerin bulunduğunu gösterecektir. Eğer sizi ifşa edecek bir bilgi de varsa, o bilgiyi kaldırmayı öğrenin. Sosyal medya hesapları ve Beyaz Sayfalar (White Pages) gibi bazı web siteleri, kolaylıkla silinebilen gizlilik ayarlarına sahiptir. Maalesef internetten tüm bilgileri ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir ama en azından arama, diğer kişilerin sizin hakkınızda ne görebileceğini size gösterir.
 2. Bilgilerinizi data kırıcı sitelerden silecek bir uygulamaya kaydolun: White Pages gibi bir sitede bilgilerinizi bulursanız, çoğu kolayca bulunamayan diğer online uygulamalarda şansınızı deneyebilirsiniz. Bu yüzden ifşa edilmek için seçildiğine inanmanız için bir sebebiniz varsa, PrivacyDuck ya da DeleteMe gibi hizmetleri düşünebilirsiniz.
 3. E-mailinizin veri ihlaline dahil olup olmadığını kontrol edin: E-mail adresiniz ve şifrenizin, son birkaç yılda geniş ölçekli veri ihlallerinden birinde açığa çıkıp çıkmadığını görmek için bu siteyi kullanın. Eğer açığa çıkmışsa parolanızı sıfırlayın ve hesabınıza iki adımlı doğrulama eklemeyi düşünün. Bu, hesabınıza giriş yapmak için parolanızın yanı sıra ek bir güvenlik kalkanı sağlayacak.
 4. VPN kullanın: Kendinizi korsanlardan korumak için sanal özel ağ (VPN) kullanarak online işlemlerinizi şifreleyebilirsiniz. VPN’ler, üçüncü parti sunucular aracılığıyla internet bilginizi gizler, böylece IP adresiniz ve lokasyonunuzu gizler. Burada önerdiğimiz bazı VPN’leri bulabilirsiniz.

5. Korsanların Hesabınızı Ele Geçirmesini Engelleyin.

ABD Başkanı Obama’dan Britney Spears’a kadar yıllarca çoğu ünlünün Twitter hesabı, ünlülerin şöhretlerine zarar vermek isteyen ve kaosa sebep olan insanlarca hacklendi. Bununla beraber normal insanların da hesapları sıklıkla hacklendi.

Twitter Hesabınızı Hacklenmekten Korumanın 4 Yolu

 1. Güçlü bir parola yaratın: Bu kulağa alışılmış geliyor ama kaç insanın zayıf ve kolay bulunabilir parolalar kullandığına şaşırabilirsiniz. (ya da belki şaşırmazsınız.) Güçlü bir parola yaratmak için uzun, büyük ve küçük harfler, sayı ve sembol kullandığınızdan emin olun.
 2. Giriş doğrulamayı aktifleştirin: Hesabınıza girerken ekstra güvenlik katmanızı sağlar. Sadece parola girmek yerine Twitter’ın cep telefonunuza gönderdiği kodu girmeniz gerekir. Bunu aktifleştirmek için profil ikonu>Hesap>Güvenlik>Giriş doğrulama adımlarınız izleyin. Aynı sekmede parolanızı değiştirirken gereken kişisel bilgiyi de seçebilirsiniz.
 3. Hesabınıza erişim isteyen üçüncü parti uygulamalardan uzak durun: Bir uygulamanın yasal olup olmadığıyla alakalı bir kuşkunuz varsa onu indirmeyin. Hesabınıza erişimi olan uygulamaları görmek için profil ikonunuza, sonra da Uygulamalar’a tıklayın. Bir uygulamayı kaldırmak için Erişimi Kaldırın’ı seçin.
 4. Kısaltılmış linklere dikkat edin: Twitter’ın 280 karakter limitini düşünürsek çoğu insanın kısaltılmış URL kullanması mantıklı. Ama buradaki problem, linklerin sizi nereye aktaracağını tahmin etmenin zor olması ya da saçma bir site olması. Eğer cidden dikkatli olmak istiyorsanız diğer insanların tweetlerinde gördüğünüz linklere tıklamayın.

Birisinin hesabınızla uğraştığının iyi bir işareti, yeni bir kişiyi takip etmek ya da hatırlamadığınız tweetleri göndermek gibi olağan dışı bir hareketlilik görmenizdir. Eğer bunu fark ederseniz, ilk yapmak isteyeceğiniz şey parolanızı değiştirmektir. Aynı zamanda durumu Twitter’a bildirmelisiniz. Bunu yardım merkezine danışarak ve çağrı açarak yapabilirsiniz.

Eğer birisi hesabınızı hacklemeyip adınızla yeni bir hesap açarsa o zaman da çağrı açabilirsiniz. Twitter’ın sizin siz olduğunu bilmesine yardım etmek için kimlik kartınızın ya da kimliğinizi belirten başka bir kartın fotoğrafını Twitter’a bildirmeniz gerekir.

Facebook

Facebook’ta sıradan bir ekran kaydırmasında favori müzik gruplarından birisinin konserine katılmak ilgisini çektiğinde ve o bağlantıya tıkladığında Rachel, bunun hakkında çok düşünmedi. Ama grup arkadaşlarının üyelerinden birisi ona istek atınca ve özel mesajlar göndermeye başladığında çok heyecanlandı.

Konuşma normal başladı ama arkadaşı profil fotoğrafını ima ederek fotoğraftaki meme ucunu çok beğendiğini söyledi.

Bir dakika, ne?

Meme ucu aslında görünmüyordu. Ya da öyle miydi? Rachel bu fotoğrafı iki yıldan uzun süredir kullanıyordu ve hiç kimse bunun hakkında bir şey dememişti. Fotoğrafı yakınlaştırdı ve inceledi. Belki arkadaşının gördüğü şey üstten gelen bir gölgesiydi?

Arkadaşına yanıldığını söyledi, gölgeyi açıklamaya çalıştı ve arkadaşının fotoğrafı karıştırdığı şüphesini sağladı. Ama arkadaşı ısrarcıydı ve daha fazla çıplak fotoğraf talep etmişti.

Geçmişe baktığında Rachel orada konuşmayı bitirip onu engellemeliydi ama o anda yanlış bir anlaşılma varmış gibi duruyordu. Bir tür provokatif fotoğraftı, değil mi? Belki de bu tarz bir reaksiyon beklemeliydi.

Konuşmayı müziğe ve gelecek konsere döndürmeye çabaladı ama arkadaşı kemik arayan bir köpeğe benziyordu ve daha fazla fotoğraf isteğini durdurmuyordu. En sonunda Rachel cevap vermeyi bıraktı ama sonraki birkaç günde diğer arkadaşlarının bu zaman zarfında kendisini nasıl gördüğünü düşünerek çok berbat hissetti.

Rachel’ın hikayesi çok şok edici değil. Şiddet içermiyor. Hiç kimse tecavüze uğramadı. Aslında sıradan bir sosyal medya uğraşısı olarak gözüküyor. Ama gerçekte durumu bunaltıcı yapan şey çok sıradan olmasıydı. Her gün kadınlar yabancılar tarafından isteniyor ve ona ne yapıp da sebep olduklarını düşünüyorlar. Aynı zamanda hayatlarını yaşamaya çalışırken niye diğerleri tarafından nesneleştirildiklerini düşünmeye çalışmaları gerekiyor.

Araştırma bu tarz iletişimlerin yarattığı duygusal yıkımın, erkeklerden iki kat daha fazla online taciz yaşayan ve bu tacizleri çok ya da aşırı üzücü bulan kadınlar için daha ağır olduğunu gösteriyor.

Ve seksi fotoğraflar istemek, Facebook tacizlerinin alabileceği sayısız çeşitlerinden sadece bir tanesi. Kadınlara taciz mesajları ve istenmeyen fotoğraflar gönderiliyor ve aşağılayıcı fotoğraflarda etiketlenme durumları hatta isimleri ve fotoğrafları kullanılarak sahte hesap yaratılma durumları alışılmamıştan çok uzak.    

Facebook Aleminde Korunmak İçin 5 Yol

1.Kimin Ne Gördüğünü Kontrol Altında Tutun

Facebook, geçtiğimiz yıllarda bu ayarları özelleştirebilmek için çok fazla şey yaptı. Hatta kendi bilgilerinizi seçtiğiniz belirli insanlardan gizleyebilirsiniz.

Kimin Ne Göreceğine Nasıl Karar Verirsiniz:

Bilgisayarınızda, sayfanın sağ üst köşesindeki baş aşağı duran oku tıklayın ve ayarları seçin.

Soldaki panelde Gizlilik’i tıklayın. Buradan, gönderilerinizi kimlerin görebileceğini ve kişilerin sizinle nasıl iletişim kurabileceğini yönetebilirsiniz.

Ardından, Zaman Çizelgesi ve Etiketleme’ye gidin. Bu, duvarınızda kimin gönderi yayınlayabileceğini ve kimin etiketlendiğiniz yayınları görebileceğini kontrol etmenizi sağlar.

Ayrıca, gönderilerin yayınlanmadan önce sizin onayınıza sunulmasını sağlayabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz bir diğer harika araç ise profilinize baktıklarında başkalarının ne göreceğini ayarlamanızı sağlıyor. Bu sayede, eğer istemiyorsanız bazı kişilerin hassas bilgilerinizi görmediğinden emin olabilirsiniz.

2. Avcıların Yerinizi Öğrenmesini Engelleyin

Yukarıda söylediğimiz gibi, konumunuzu paylaşımlarınızda ve fotoğraflarınızda belirtmek “stalker”lar için büyük bir ipucu. Facebook’ta, bir yazı yazdığınızda, arkadaşlarınıza coğrafi konumunuzu sunabileceğiniz Check-in seçeneğini kullanmamak daha iyi.

Fakat bu, insanların, sizin nerede olduğunuzu öğrenmeleri için kullanabilecekleri tek yol değil.

Bir dükkana gittikten sonra orası ile ilgili Facebook reklamlarında artış olduğunu fark ettiniz mi? Veya biriyle tanıştıktan sonraki gün onu “Önerilen Kişiler” kısmında gördünüz mü?

Bunun sebebi Facebook uygulamasını telefonumuzda bulundurmamız ve telefonumuzu gittiğimiz yere götürmemiz. Bu sayede lokasyonumuz belli oluyor. Eğer isterseniz tam olarak nerelerde izlendiğinizi görebilirsiniz. Bu bilgi herkesle paylaşılmıyor bu yüzden arkadaşlarınızın sizin yerinizi öğrenmesi konusunda endişelenmeyin.

Facebook Tarafından Nerelerde İzlendiğinizi Görmek İçin Yapmanız Gerekenler:

Ayarlara gidin. Soldaki panelden Konuma tıklayın sonra Konum Geçmişini Göstere tıklayın.

Harita seçeneğinizin açık olduğu tarihten bu yana, sizin gittiğiniz yerleri gösteren bir harita karşınıza çıkacak. Bazıları için bu, yıllar öncesine kadar gidebilir.

Konum Geçmişi Nasıl Silinir:

Üst sağ köşede duran üç çizgiye tıklayın (iPhone kullanıyorsanız biraz aşağıda kalacak).

Hesap Ayarlarını seçin ve Konuma gidin. Konum Hizmetlerini devre dışı bırakın ve alt tarafta, Konum Geçmişini kapatmak için butonu sola kaydırın.

Tüm geçmişinizi silmek istiyorsanız, Konum Geçmişini Göstere gidin ve sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın. Burada tüm geçmişinizi silme seçeneğini göreceksiniz. Bunu yapmak için şifrenizi tekrar girmelisiniz. (Şifrenizi sıfırlamak başkalarının sizin konumunuza erişimini veya Facebook hesabınıza ulaşmalarını engellemek için bir diğer yol.)

3. Tacizcileri Engelleyin ve Kısıtlılar Listesine Koyun

Bu sayfada yapabileceğiniz bir diğer seçenek ise belirli kişileri kısıtlılar listesine koymak.

Bunu yaparak onların yalnızca herkese açık şekilde paylaştığınız gönderileri görmelerini sağlamış olursunuz. Bu sayede korktuğunuz bir kişi ile yüzleşmekten çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz

Ayrıca “birine karşı doğruca konuşmalısınız, paylaştığınız şeyleri görmelerini istemediğinizi belirtmelisiniz” demesi kolay. Hepimiz belirli tiplerdeki insanların red aldığında olayların nasıl geliştiğini biliyoruz.

İleride biri sizinle tanışıp arkadaşlık isteğini kabul ettiğinizi görmek için başınızda dikildiğinde “makyaj tazelemeye” gidip o kişiyi kısıtlılar listenize atabilirsiniz.

4. Sahte Hesapları Raporlayın

Hizmetlerine ters düşse de Facebook yaklaşık 66 milyon sahte hesabı barındırdıklarını düşünüyor. İnsanların sahte hesap açmasının bir sebebi diğer insanları taklit etmek. Gerçek isimler ve fotoğraflar kullanarak sizin arkadaşlarınız ile iletişime geçerek sizin adınıza zararlı ve kötü içerikler paylaşabilirler.

Eğer sizin adınıza sahte bir hesap görürseniz bunu raporlayın, Facebook bu hesabı kapatacaktır.

Sahte Hesaplar Nasıl Raporlanır:

Sahte hesaba gidin, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve Raporla>Bu hesabı raporla>Beni veya tanıdığım bir başkasını taklit ediyor seçeneklerini seçin.

Zeki taklitçiler asıl hesabı engelliyor, bu sayede sahte hesabı göremiyorsunuz. Böyle bir durumda arkadaşlarınızdan birinden rica edin.

Facebook ayrıca sahte hesapları tanımlamak için aktif olmaya çalışıyor. Yakın zamanda

mevcut kullanıcılara ait yeni profil resimlerini tanımlamak için yüz tanıma yazılımını kullandığını duyurdu.

Bununla birlikte, sadece yeni hesaplar taranıyor, bu yüzden halihazırda sahte bir profil varsa, siz veya sizin tanıdığınız biri onu işaretlemedikçe, onu yakalamanın bir yolu yok. Ayrıca, taranacak fotoğraflar, platformdaki tüm kullanıcıların fotoğrafları yerine arkadaşlarınızın ağındaki kişiler.

Bu, işlemin ne kadar etkili olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Özellikle de sahte hesapların kişisel problemler yerine satış yapmak veya politik propaganda yapmak için açıldığı göz önünde bulundurulursa. Özellikle 2016 Amerika başkanlık seçimlerine yönelik yapılan son araştırmalar, kamuoyunu etkilemek için kullanılan yapay bir endüstriyi ortaya çıkardı.

Böyle durumlarda, kendinizi korumak için izleyebileceğiniz en basit yol fotoğraflarınızın çoğunu özel yapmaktır. Sahte hesap ile uğraşan kişi fotoğraflarınıza erişemezse daha az çekici bir hedef olacaksınız.

5. İntikamdan Sakının

Geçtiğimiz yıllarda “sexting” sapkınlıktan çıkıp flörtün normal bir basamağı halini aldı. Bir araştırmaya göre yetişkinlerin %88i en az bir kez cinsellik içeren bir mesaj yahut fotoğraf göndermiş. Aynı araştırma sexting ve cinsel tatmin arasında bir bağlantı olduğunu ve çoğunlukla kadınların bunu daha güç verici bulduğunu söylüyor.

Yanlış ellere düştüğünde bu tarz fotoğraflar sorun çıkarmakta. Çok sayıda kadın bu tarz görüntülerinin öfkeli eski sevgilileri tarafından dostlarına, aile üyelerine ve hatta işverenlerine gönderilmesi üzerine sıkıntılı zamanlar yaşıyor.

Facebook çıplak fotoğrafları algılayabilen ve sisteminden otomatik olarak kaldıran bir algoritmaya sahip. Kasım 2017’de intikam salgınını ele alan yeni bir yaklaşım açıkladılar. İlk olarak Avustralya üzerinde denenen bu sistem biraz şaşırtıcı. Eğer kendiniz ile alakalı uygunsuz bir fotoğraf görürseniz endişenizi açıklayan bir form dolduruyorsunuz ve Facebook Messenger uygulamasını kullanarak fotoğrafı kendinize yolluyorsunuz. Sonrasında Facebook fotoğrafı siliyor.

Instagram, Facebook bünyesinde olduğu için fotoğrafın orada yayılmasının önüne geçilmiş oluyor.

Bu yaklaşım için bazı sorunlar var. Öncelikle, fotoğrafların varlığından haberdar olmalısınız.

(Bazen fotoğraflar ve videolar habersiz çekilmiş oluyor.) İkinci olarak, fotoğraflara sahip olmalısınız – başkasının kamerası kullanıldıysa ayrı. Ve son olarak güvenmeniz gereken bir yer var, Facebook. Paylaşılmasını istemediğiniz fotoğraflarınızın gerçek bir kişi tarafından görülecek olmasını kabul etmelisiniz.

Çoğu insan için, bazı teknoloji severlerin fotoğraflarına erişimlerinin olduğunu bilmek, zaten yaşadıkları travma ve endişeyi artıracaktır.

Instagram ve Snapchat

Instagram 2010 yılında ve Snapchat 2012 yılında çıktığında değişen tek şey fotoğraflar değildi, çevrimiçi taciz onunla beraber değişim gösterdi.

Fotoğraflarınızı herkese açtığınızda, herkese yorum yapma imkânı doğuyor. Ayrıca, birinin neden vaktini harcayıp, aşağılayacak fotoğraflar bulup trollük yaptığını anlamak da zor.

Herkese açık şekilde yapılan aşağılayıcı yorumlar ve DMler (Instagram özel mesajı) her gün milyonlarca hesaba bulaşıyor.

Trollemenin yanı sıra, birçok kadın intikama, müstehcen fotoğraflara ve diğer çıplak fotoğraflara karşı hassas.

Bazı yollar sayesinde bundan sakınılabilir hatta bununla savaşıp başınıza gelmesini engelleyebilirsiniz. Evet, troller inatçı olduğunuzu görürse daha çok çabalayacaktır ama bazı önlemleri alarak bu işi onlar için çok daha zor hale getirebilirsiniz.

Instagram ve Snapchat için 3 Korunma Yolu

1.Fotoğraf Paylaşırken Tanımlayıcı Bilgileri Kontrol Edin

Fotoğraflarınız daha güvenli hale getirmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar var

Bir yemek fotoğrafı paylaşmak istediğinizi düşünelim. Mekanı etiketlemek hoş bir hareket gibi gelebilir fakat bunu yaparak yerinizi belli etmiş oluyorsunuz.

Artık her takipçiniz nerede olduğunuzu biliyor.

Coğrafi konum için aynı şey geçerli. Starbucks kahvenizi paylaşırsanız 27,339 Starbucks dükkanından birindesiniz. Fakat coğrafi konumunuz açıksa fotoğrafınızı gören herkes tam olarak nerede olduğunuzu biliyor.

Snapchat Haziran 2017 tarihinde yeni bir özellik yayınladı, SnapMap. Tüm arkadaşlarınızı harita üzerinde gösteriyor. Gayet masum duran bu iş aslında sizin nerede olduğunuzu direkt olarak gösteriyor. SnapMap kapalı olduğunda kendinizi hoş olmayan durumlardan korumuş olursunuz.

2.Gerçek Bilgilerinizi Kullanmayın

Snapchat kayıt sırasında doğum tarihinizi, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi istiyor.

Azıcık teknoloji ile kafayı bozmuş biri bile bu bilgilerinizi Snapchat üzerinden elde edebilir.

Bu, tacizlerin Snapchat ile başlayıp oradan e-posta üzerine sonra yine oradan WhatsApp ve diğer platformlara taşınmasını çok kolay hale getirir.

Bilgilerinizi korumanın en iyi yolu saklamaktır. Kayıt olmak için ayrı bir e-posta hesabı açın.

Sahte bir telefon numarası kullanın. Başka bir doğum tarihi yazın.

Trollerin size ulaşmasını engellemenin bir diğer yolu ise hesabınızı herkese açık yapmak yerine gizlemek. Bunu hem Instagram için hem Snapchat için yapabilirsiniz. Hesabınızı gizlemek, size, kimlerin sizin fotoğraflarınıza erişimi olacağını seçme hakkı tanıyor.

Snapchat Hesabınızı Nasıl Özel Hesap Yapabilirsiniz:

Ayarlar>Hikayemi Göster>Arkadaşlarım/Özel. Ayarlar sayfasındayken kimin size ulaşabileceğini ve kimin sizin konumunuzu görebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Instagram Hesabınızı Nasıl Özel Hesap Yapabilirsiniz:

Ayarlar>Özel Hesap (etkinleştirmek için sağa kaydırın).

Bu uygulamaları bir ürünü, şirketi veya kendinizi öne çıkarmak için kullanıyorsanız, ayrı bir hesap açın. Bu sayede özel fotoğraflarınız ve diğer fotoğraflarınız karışmaz.

Fakat hala bazı kötü yorumlar karşınıza çıkabilir. Bunun için…

3.Sapıkları Instagram ve Snapchat üzerinden engelleyin. Bu sayede kullanıcı engellenir ve yorumları silinir.

Instagram Üzerinde Birisini Nasıl Engellersiniz:

Engellemek istediğiniz kişinin sayfasına gidin, sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve

Engelle tuşuna basın.

Snapchat Üzerinde Birisini Nasıl Engellersiniz:

Engellemek istediğiniz kişiyi seçin, sol üst köşede duran üç çizgiye tıklayın ve Engelle tuşuna basın.

İş Ortamında Gerçekleşen Taciz

Maalesef iş ortamlarında taciz yaygın. Bir çalışmaya göre, 18-34 yaş arası üç kadından biri cinsel tacize uğramış. Bu kadınların %25’i internet üzerinden veya e-posta yoluyla taciz edildi, ancak bu kadınların %71’i bunu rapor etmedi.

Bunun nedenlerini sadece speküle edebiliriz, fakat bir nedeni cinsel tacizin açıkça tanımlanmamış olmasıdır.

Cinsel taciz şunları içerir:

 1. Uygunsuz resim veya video paylaşımı.
 2. İmalı mektuplar, mesajlar veya e-postalar yollamak.
 3. Hoş olmayan şakalar ve anılar paylaşmak.

Ama bunlar bile belirsiz kalıyor. Birisi size cinsel organının fotoğrafını gönderirse, bu açıkça cinsel tacizdir, ancak belirsiz bir yorum yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilir.

O zaman cinsel taciz olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Emin olmadığınız anlar nasıl hissettiğinizi düşünün. Bu yorum sizi rahatsız mı etti? Bu konuda dolaylı olarak bir şey var mı? Eğer yanıtınız evetse, cinsel taciz olarak kabul edilmesi gereken bir durum vardır.

İş Ortamında Cinsel Taciz

Cinsel taciz farklı durumlarda ortaya çıkıyor. İnternet üzerinde olduğunda pek bariz değil.

Eğer profesyonel bir ortamda rahatsız hissediyorsanız hemen o durumu kaydedin. Genellikle büyük olaylar küçük, kaydedilmeyen ve bu yüzden ciddiyeti olmayan vakaların devamı niteliğinde oluyor. Cinsel taciz olabileceğinden emin olmasanız bile sanki öyleymiş gibi davranıp aksiyon almanızda fayda var.

İş Ortamında Gerçekleşen Tacizi Nasıl Bildirirsiniz?

1.Her İhtimali Kaydedin

Yorum, uygunsuz bir e-posta veya taciz olarak nitelendirilebilecek her türlü içerik yalnızca sizin erişebileceğiniz bir ortamda saklanmalı (şirketin Google Drive hesabı böyle bir ortam değildir). Bir hareket tek başına anlam ifade etmeyebilir fakat bir diğeri ile bağlandığı zaman bir dosya oluşturabilmelisiniz.

Böyle bir ihtimal olduğu an gerek sözel gerek fiziksel, kendi özel hesabınızdan yine kendinize bir e-posta yazın. Olayı tamamen açıklayın ve tarihi, günü, mekanı eklemeyi unutmayın.

2.Olayı Gözlemleyin

Ekran görüntüsü alın, saati ve tarihi kaydedin, e-postaları saklayın ve sizi rahatsız eden her olayı dosyalayın.

3.Rapor Edin

Elinizde kanıt oluştuktan sonra bu dosyayı bildirin. Rahatsız olduğunuz bir durumu raporlamak o hareketi durdurmanın en etkili yoludur.

Kanıtlarınızı İK departmanına yollayın ve umarız ki böyle durumlar için hazırlanmış bir planları vardır. Eğer çalıştığınız yerde İK departmanı yoksa iyi hazırlanmış bir e-posta ile durumu tacizde bulunanlar o isimler olmadığı takdirde, ofis yönetimine veya kendi yöneticinize bildirmelisiniz.

Bu Konuda Bir E-posta Nasıl Yazılır:

İlk e-posta göz korkutucu olabilir. Bu sebeple sizin için bir taslak hazırladık.

Konu: Cinsel taciz sebebiyle ofis içi şikayet

Sayın [İK] ve [yönetici],

Bu e-postayı, sizi, [tacizde bulunan kişi] tarafından [tacizin süresi] süredir tacize maruz kaldığım konusunda bilgilendirmek için yazıyorum.

Olaylar şu şekilde gerçekleşti:

[1: Ne olduğunu ve ne zaman olduğunu açıklayın. Mümkün oldukça bilgi ekleyin.]

[2: Sizi rahatsız eden ikinci olayı anlatın. Eğer çalıştığınız birini haberdar ettiyesiniz, adını eklemeyi unutmayın.]

[3: Sizi doğrulayan belgeleri ekleyin.]

[Eğer uygunsa, şirketin ne gibi aksiyonlar alabileceğini ekleyin. “Farklı bir departmana transfer olmak istiyorum” veya “Bu olayın incelenmesini istiyorum ve [tacizde bulunan kişi] tarafından resmi bir özür bekliyorum” yazabilirsiniz.]

Bu olay ile ilgilendiğiniz için teşekkürler. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa yardım etmekten mutluluk duyarım.

Saygılarımla,

[İsminiz]

Çalıştığınız ofisin bu gibi durumlar karşısında harekete geçmeye yönelik bir planı olmalı.

Şikayetinizin yeterli bir şekilde ele alınmadığını düşünüyorsanız, her zaman hukuksal danışmanları arayabileceğinizi unutmayın. Bölgenizdeki yasalarda uzman bir profesyonel, sonraki adımlarınızda size rehberlik edebilir.

Şunu belirtmeliyiz ki çoğu zaman olayları içeriden rapor etmek işe yaramıyor çünkü çoğu kadın uzaktan çalışıyor veya kendi işini yürütüyor. Böyle bir durumda olayı kendiniz kontrol etmelisiniz.

Kendi İşiniz Varsa Ne Yapılabilir?

Uygunsuz bir durum ile karşılaşırsanız ve kendi başınıza çalışıyorsanız, bildirebileceğiniz bir yer yoktur. Böyle bir durumda olayı kendi başınıza kontrol etmek zorundasınız.

Böyle bir olay Ariel isimli bir müzisyenin başına geldi. Kendi alanından biri tarafından hoş olmayan bazı mesajlar aldı. Sonrasında “götlük yapma” şeklinde karşılık verdi ve aldığı mesaj “Konuşma tarzını sevdim.” oldu. Ariel bu olayı yaymama kararı aldı ve tacizde bulunan kişiye kullandığı dilin hoş olmadığını ve agresif bir dil olduğunu söyledi. Tacizci itiraz etti ve olayı orada bıraktı.

Ariel, tacizcisine karşı dik durarak olayı kapattı. Başkaları en iyi yol olarak sessiz kalmayı ve görmezden gelmeyi seçebilir. Bu olay için izlenmesi gereken doğru veya yanlış bir yol yok, size kalmış.

LinkedIn Üzerinden Cinsel Taciz

LinkedIn kariyer, network ve iş dünyası için kullanılan bir platform fakat aynı zamanda cinsel tacizin yaşandığı bir yer. LinkedIn kendi politikalarında buna izin vermiyor ama bunu

tamamen engelleme şansları da yok. Ve bu hep oluyor.

Network oluşturma amacı ile kullanıldığı için aynı zamanda bir ilişki sitesi gibi muamele görüyor. Diğer şikayetlerin yanında, kadınlar, erkeklerin kendilerine uygunsuz mesajlar göndermesinden ve profil fotoğraflarına dayanan imalı yorumlarda bulunmalarından şikayetçi.

Bir Başka Tuzak: Özgeçmiş

Çoğu insan özgeçmişlerini yüklerken orada görünen telefon numaralarını veya e-posta adreslerini düşünmüyor. Tüm internetin bu bilgilere erişmesini istemiyorsanız yüklemeden önce bu bilgileri silmelisiniz.

Erkekler için bilinmeyen bir numaradan gelen ve davet içeren telefonlar taciz gibi görünmeyebilir fakat bazı kadınlar için bu kesinlikle taciz. Fakat problem tam olarak bu. Çoğu taciz o kadar bariz değil. LinkedIn üzerinden garip mesajlar alıyorsanız, kendinizi korumanın bazı yolları var.

Kendinizi LinkedIn Üzerinde Korumak İçin 4 Yol

 1. LinkedIn bağlantısını kabul etmeden önce, ne kadar bağlantınız var onu kontrol edin. Ortak bağlantılarınız var mı? Sektörünüzde çalışıyorlar mı? Yoksa, kabul etmeyin.
 1. İstenmeyen bir mesaj alırsanız, bunları engelleyebilirsiniz. Sağ üstteki üç noktayı tıklayın ve ardından Bu sohbeti rapor et’i tıklayın.
 1. O kişiyi ayrıca profilinizi görmemesi için veya sizinle iletişime geçmemesi için engelleyebilirsiniz. O kişinin profiline gidip Daha Fazla>Raporla/Engelle dedikten sonra yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.
 2. Eğer özgeçmişinizi yüklerseniz telefon numaranız, ev adresiniz ve diğer iletişim bilgilerinizin olmamasına dikkat edin. Eğer biri iş için sizinle iletişim kurmak istiyorsa bunu LinkedIn üzerinden yapabilir.

Bu tavsiyelerin sizi 100% koruyacağına dair bir garanti yok. Ama kimlerin sizinle iletişim kurabileceğine dair size bir kontrol gücü verdiği kesin.

Çevrimiçi Tanışma Siteleri ve Cinsel Taciz  

Kylie* OKCupid’de eşleştikleri bir aydan bu yana Marco* ile yazışıyor, ancak henüz yüzyüze görüşmediler. Bir gece, yaklaşık bir saat flörtleştikleri mesajlarının ardından Marco, bu konuşmayı daha görsel bir alana taşımayı teklif edip Skype üzerinden seks yapmak istediğini söyledi.

Ertesi gün, Kylie’nin bir arkadaşı kendisine bu görüşmenin bir kopyasını aldığını söylediğinde Kylie dehşete kapılmıştı. Bir saat sonra Kylie, Marco’dan: “Bana para ver, yoksa bu video kaydı çevrendeki daha fazla insana yayılacak” yazan bir mesaj aldı.

Çevrimiçi tanışma siteleri kadınların siber-cinsel tacize karşı en savunmasız oldukları yerdir.

Bunun sebebi de çoğu sosyal ağın aksine, tanışma sitelerinde asıl amacın tanışmak olduğunu ifade edip imkan dahilinde yabancılarla cinselliğe kayılabileceği yerler olmasıdır.  Diğer sitelerde sıkı gizlilik ayarları bir kalkan görevi görebiliyorken, tanışma sitelerinde güvenli kalmak için bu taktikler sadece yalnız geçirilen bir başka Cumartesi gecesiyle sonuçlanmaktadır.

Tanışma sitelerinin amacı eğlendirmek olmasına rağmen, aynı şekilde bazı hoş olmayan karşılaşmalara da sebep olabilmektedir.

Örneği, Esme Happn uygulamasında Raphael ile tanıştı. Uygulamada yazıştıktan sonra, bu konuşma WhatsApp’a taşındı ancak Esme profil resmine baktığında Raphael’in farklı göründüğünü ve uygulamadaki profiliyle hiç uyuşmadığını fark etti. Esme yüzyüze gelmek istemediğinden, Raphael’e, bir randevuya çıkmak için hala çözülmesi gereken kişisel sorunlarının olduğunu belirtti.  Esme’nin açıklamasını kabul etmek yerine, Raphael saldırgan bir biçimde Esme’nin nerede ve kimle olduğuyla ilgili Esme’yi soru yağmuruna tuttu.

Sonunda Esme, Raphael’, engelledi ve Happn uygulamasında bildirdi.  Diğer sosyal medya uygulamalarında da rahatsız edeceğini bildiği için Raphael’i Facebook, WhatsApp ve Instagram’dan da engelledi. Ve arama ihtimaline karşı, numarasını da engelledi. Raphael nihayetinde bu işaretleri anlamışsa (ki bu pek olası değil) ya da iletişimi sürdürmenin zor olduğunu düşündüğü için Esme bu tacizi durdurabildi. Ancak her kadın bu kadar şanslı değil.

Esme’ye olan şeyin adı internette bir kişinin bir başkasını, sahte fotoğraflar ve profiller kullanıp taklit ederek diğer insanları kandırması olarak bilinen “catfishing.”  Esme Happn uygulamasında gördüğü profilin WhatsApp profilindeki insandan farklı olduğunu anlayabildi ancak çoğu “catfish” eyleminde bulunan insan, izlerini gizlemede oldukça iyiler.

Aynı şekilde, catfish yapan bir insanın suç ortağı olmak da oldukça kolay. Cori*’yi ele alalım.  Cori bir gün bir arkadaşından Facebook profil fotoğrafının başkası tarafından kullanıldığını söylediği bir telefon konuşması yapıyor.  Cori sahte hesabı Facebook’a bildiriyor ve profil siliniyor. Ancak o zamana kadar kimbilir kaç kişi Cori’nin yüzünü ve bilgilerini gördü, bunu bilemiyoruz.

Maalesef hem tanışma sitelerinden insanlarla buluşup hem de hiçbir zaman kurban olamayacağımızın garantisi yok.  Ancak kendimizi korumak için daima bazı yollar bulabiliriz.

Çevrimiçi Tanışma Sitelerinde Kendimizi Korumanın 3 Yolu

1.Geçmiş Araştırması Yapın

Biriyle ilk kez çevrimiçi olarak iletişim kurduğunuzda onları Google’da, Facebook’ta ve eğer kullanıyorsanız diğer tanışma sitelerinde aratın. Fotoğraflarındaki ve profil açıklamalarındaki tutarsızlıkları bulmaya çalışın.  Eğer bulursanız, uygulamaya şikayet edin.

2.Uygulama Üzerinden Tanımaya Çalışın

Başka bir platforma taşımadan önce, uygulama üzerinden konuşmayı sürdürün. Bu size, kendi kişisel bilgilerini paylaşmadan önce karşınızdaki kişi hakkında bilgi verir.  Kendinizi konuşmayı başka bir platforma taşıyacak kadar rahat hissettiğinizde de, o platformda sizin hakkınızda neler görebileceklerini düşünün.  Örneğin WhatsApp da Telegram da profil fotoğrafını gösteriyor. WhatsApp durum güncellemeleri, Telegram ise kendiniz hakkında kısa bir biyografi yazmanıza olanak sağlıyor.  Her iki uygulama da en son ne zaman çevrimiçi olduğunuza dair bir “son görüldü” özelliği mevcut. Eğer bu bilgilerden birini bile insanların görmesini istemiyorsanız, gizlilik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.  Ve eğer yüz yüze gelecekseniz de kalabalık bir yerde buluşmaya ve arkadaşlarınızdan birine bu buluşmadan bahsetmeye özen gösterin.

3.Sosyal Medya Hesap ve Fotoğraflarınız Gizli Olsun

Bunu uygulamak, başkalarının fotoğraflarınızı çalma ve diğer tanışma sitelerinde kullanma ihtimallerini büyük oranda azaltır.

Güvenli Sexting

Çoğu yetişkin güvenli seks nedir bilir. Ancak çok fazla kafa yormadıkları şeylerden biri çevrimiçi sextingdir.

Bu özellikle önemli bir konu. Zira günümüzde sexting gittikte artmaktadır. Hattayapılan bir araştırmaya göre ankete katılan yetişkinlerin yarısı sexting yaptığını belirtmiştir.

Ancak bunu birçok insanın yapması risk olmadığı anlamına gelmiyor. İntikam olarak kullanılan videolar ve insanların gizli fotoğraflarının hacklenmesi oldukça sık karşılaşılan bir durum.  Çıplak fotoğraflarınızın yanlış kişilerin ellerine düşmesiyle hem iş hem özel hayatınızın mahvolacağını düşünmek pek de zor değil.

Bu duruma en kolay cevap “Sexting yapmayın!” demek olabilir ancak bunu söylemeyeceğiz. Sexting ilişkinizin ya da flörtünüzün eğlenceli bir kısmını oluşturabilir ve biz sizin iyi zaman geçirmenizi engellemek istemiyoruz.

Yapmak istediğimiz şey bu eylemi güvenli yollarla nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusunda birkaç ipucu vermek. Bazıları sağduyu olarak da bilinen şeyler ancak aynı zamanda birkaç üst düzey teknoloji ipuçları vereceğiz ki akıllı telefonlarınız ısınırken siz de rahatlayabilin.

Sexting Yaparken Kendinizi Korumanın 7 Yolu 

1.Yüzünüzü ve Diğer Tanınabilecek Bölgelerinizi Göstermeyin

Eğer fotoğraflarınız yayılırsa, yapabileceğiniz ilk inandırıcı inkâr hamleniz bu olabilir. Bu da fotoğraflarınızda yüzünüz, yalnızca sizde olan doğum izleriniz ve dövmelerinizin olmaması gerektiği anlamına geliyor.

2.Sarhoşken Cinsel İçerikli Mesaj Atmayın

Birkaç kadehten sonra kıpır kıpır hissediyor olabilirsiniz ancak bu düğmenizi açıp kameralara kendini göstermek için en uygun zaman olmayabilir.

Neyse ki pişmanlık sonrası sabahları önleyebilecek çeşitli uygulamalar var. Örneğin Drunk Locker partiye gideceğiniz zamanlar için oldukça kapsamlı bir uygulama.  Size belirli bir şoför tutmasına ek olarak, rehberdeki bazı kişileri aramanızı, mesajlaşmanızı ya da sosyal medyada iletişim kurmanızı da engelleyebiliyor.

3.Fotoğraflarınızın Kendilerini İmha Ettiğinden Emin Olun

Dickreet uygulaması özellikle sexting için tasarlanmıştır. Gönderilen fotoğrafı açabilmek için hem göndericinin hem alıcının bir kod girmesi gerekir.  Disckreet’in esas amacı gönderilen fotoğrafların hem kendi telefonunuzdan hem gönderilen kişinin telefonundan siliniyor olmasıdır. Yani bu da, fotoğrafları gönderdiğiniz kişi ekran görüntüsü alıp galerisine kaydedebilir demek.

Ekran görüntüsü olayının en popüler olduğu uygulamalardan biri De SnapChat. Burada da gönderdiğimiz fotoğraflar saniyeler içinde otomatik olarak silinmektedir. SnapChat de ekran görüntüsü almaya izin verse de, karşı tarafa ekran görüntüsü alındığına dair bir bildirim gönderir. Bu harika bir çözüm sayılmaz, zira küçük bir Google araştırmasıyla bu bildirim engeli aşılabilir yani insanların sizin haberiniz olmada fotoğraflarını kaydetmeleri mümkün.

İyi kodlanmış bir uygulama olan Confide uygulaması, otomatik olarak fotoğrafları, mesajları siliyor ve ekran görüntüsü alınmasına fırsat vermiyor.  Ancak yine de birisi çıplak fotoğraflarınızı kaydetmeye kendini adamışsa mutlaka bir yol bulacaktır.

4.Telefonunuza ve Fotoğraflarınıza Parola Tedbiri

Birinin sizin ya da partnerizin telefonuna şöyle bir göz atarken yanlışlıkla bakma ihtimaline karşı iki taraf da telefonuna parola koymalıdır.

Ayrıc seksi fotoğraflarınızı parola korumalı ayrı bir dosyada tutan bir uygulama da indirebilirsiniz. Bu seçeneklere KeepSafe ve Gallery Lock örnek verilebilir. Gallery Lock’ın en iyi özelliklerinden biri uygulama ikonunu bile gizleyebilmenizdir. Böylelikle kimse telefonunuzda bu uygulamanın indirilmiş olduğunu göremez.  Hatta, birisi girmeye kalkar ve defalarca yanlış parola denemesinde bulunursa uygulama o kişinin fotoğrafını çeker.

Ancak dikkatlı olun. Bu uygulamaların tümü şifreleme içermiyor yani fotoğraflarınızın ele geçirilme riskiyle de karşı karşıyasınız.

5.Fotoğraflarınızı Güvenli Kaydedin

Eğer poponuzun, bildiğiniz sanat eseri gibi görünmesini sağlayan bir fotoğraf çekerseniz, bu fotoğrafın kendini imha etmesinden ziyade kendiniz kaydetmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durumda, kaybolabilecek ya da çalınabilecek bir mobil cihazdan ziyade bilgisayarınızda saklamak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Tabii bilgisayarınız da ele geçirilebilir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurun.  Bu yüzden, hassas içerikli fotoğraflarınızı şifrelenmiş dosyalarda saklayın. VeraCrypt, Mac veya Windows işletim sistemli bilgisayarınızdaki dosyaları şifrelemenizi sağlayan ücretsiz bir açık kaynak programdır.

Ancak, fotoğraflarınız şifrelenmiş bir klasörde olduğunda, onları bilgisayarınızdan kalıcı olarak silmeniz gerektiğini unutmayın. Dosyalarınızı çöp kutusuna göndermek ve onları çöp kutusundan geri çıkarmak yeterli olmayabilir.

Verilerin, yeni verilerin üzerine yazılmasına kadar, dosyalarınız hala duruyor olur ve girişken bir hacker tarafından bulunabilir.  Neyse ki dosyaları kalıcı olarak silen yazılımlar mevcut.  Windows için en yaygın seçeneklerden biri Eraser’dır. Mac için de Permanent Eraser’ı kullanabilirsiniz.

6.Fotoğraflarınızı Senkronize Etmeyin

Android bir cihazınız varsa fotoğraflarınızın doğrudan Google Photos’a yüklenmesi oldukça muhtemeldir ve iPhone’unuz varsa da iCloud’a kaydedilir.

Jennifer Lawrence ve Kirsten Dunst dahil olmak üzere birkaç (çoğunlukla kadın) ünlünün şahsi fotoğraflarının bir kimlik hırsızlığı saldırısını takiben sızdırıldığı 2014 tarihli rezil iCloud hackini hatırlayabilirsiniz. Bu olayın başınıza gelmesini istemediğiniz için de en iyi çözüm hassas fotoğraflarınızı bulut sistemine yüklememektir.

Bununla birlikte, otomatik senkronizasyonu devre dışı bırakmanızı önermiyoruz. Bu, telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda bilgilerinizin kaybolmasına neden olabilir. Bunun yerine, Google Photos ve iCloud’a şahsen girip fotoğraflarınızı kendinizin silmesini öneriyoruz.  Bununla birlikte, otomatik senkronizasyona sahip olmanız durumunda, fotoğrafın bir dahaki senkronize edilmesinden sonra telefonunuzdan silinmesine neden olabileceğini unutmayın. Yani eğer fotoğrafınızı kaydetmek istiyorsanız, başka bir yerde saklayın, tercihen şifreli bir dosyaya (yukarıya bakınız).

7.Güvenmediğiniz İnsanlara Fotoğraflarınızı Yollamayın

Biliyoruz bu epey bariz ama şikayette bulunan insanların %16’sı fotoğraflarını hâlâ tamamen yabancılara gönderiyor. Yani yine de hatırlatmakta fayda var.

Tamamen güvenmediğiniz birine de iddialı fotoğraflarınızı göndermemek de oldukça önemli bir konu. Çünkü bu listeden fark etmiş olabileceğiniz gibi, sexting için bir korunma yöntemi yoktur, bu nedenle tamamen güvende olmanın bir yolu da yoktur. Bu nedenle alabileceğiniz kadar önlem alın ve sexting partnerizini iyi seçin.

Gerçek Hayat Saldırıları

Tabii ki kadına karşı şiddet yalnızca sanal ortamlarda gerçekleşmiyor. Çoğu zaman saldırılar gerçek dünyaya yayılır, suçlular kurbanlarını yakalayıp taciz etmek için ise teknolojiyi kullanırlar. Nitekim, mağdur yardım sağlayıcılarının yaptığı bir ankete göre, kurbanların %79’unun sosyal medyayı kullanan mağdurlar olduğu belirlenmiştir.

Zaman zaman failler bildiğimiz, kontrol partneri olarak gördüğümüz insanlardır.  Bunun dışında, saldırılar, cep telefonu çalmak ya da yanlış zamanda yanlış yerde bulunan birinin avantajlarından yararlanmak gibi fırsat suçlarıdır.

Her durumda kendinizi güvende tutmak için arkadaşınıza nerede olduğunuzu söylemekten, cihazınızdakı veriyi şifrelemeye, parolalarınızı ayarlamaya kadar birçok önlem mevcuttur.

Ortak Otomobil Kullanımı Uygulamalarında Nasıl Güvenli Oluruz?

2014’te New Delhi’de bir kadın, Uber sürücüsünün tecavüzüne uğramıştı. Sürücünün cinsel taciz dahi içeren kabarık sabıka kaydı ortaya çıktığında birçok insan bu tür uygulamaların kökten kaldırılması gerektiğini savunmuştu

Ciddi bir baskının ardından da Uber’in şu an başarılı bir CEO’su var. Ve görünüşe göre yeni girişimler sayesinde Uber artık yolcularının güvenliğine epey önem vermeye başladı.

Başta gelen ve uygulanan önlemlerden biri de uygulamanın güvenilir olarak gösterilen 5kişi ile birlikte paylaşılabiliyor olması. Yani arkadaşlarınız yolculuğunuz boyunca sizi takip edebilir ve gideceğiniz yere varıp varmadığınızı kontrol edebilir. Eğer isterseniz bu özelliği yalnızca gece yolculuklarınızda kullanma özelliğini de etkinleştirebilirsiniz.

Güvenilir kişiler, arkadaşınıza güzergahınızı ve tahmini varış sürenizi gönderebildiğiniz Lyft’in Send ETA özelliğine de benzemektedir. Hem Uber hem Lyft için bu mesajlar aracın markasını modelini, plakasını ve sürücünün fotoğrafını içermektedir.

Ayrıca Uber’in 911 özelliği, yalnızca bir tuşla acil servisleri aramayı ve anlık konumunuzu onlarla paylaşmayı mümkün kılar.  Uber’in planladığı diğer girişimler arasında sürücü geçmiş kontrolleri, yeni taramalar ve sürücüler listesinde kontrol edilebilecek suçları sayılabilir.

Bu arada güvenli kalmak için alabileceğiniz birkaç önlem de aşağıdaki gibidir:

Ortak Otomobil Kullanımı Uygulamalarını Kullanırken Kendinizi Güvende Tutmanın 5 Yolu

1. Doğru Araca Bindiğinize Emin Olun

Yola çıkmadan önce aracın plakasını, markasını, modelini ve sürücünün ismi ile fotoğrafının eşleşip eşleşmediğini kontrol edin

2.Seyahete Başlayacağınız Noktanın Ev ya da İş Yeri Olduğunu Sürücüye Söylemeyin

Aslında ufak bir muhabbet başlatıp beyaz yalanlar söyleyerek sürücüyü yanıltabilirsiniz bile Örneğin eğer nasıl olduğunuzu soruyorsa “yeni arkadaşlarla buluşacağınız için heyecanlı olduğunuzu” söyleyebilirsiniz. Bir diğer seçenek de varmak istediğiniz yere yakın bir varış noktası seçip bir blok daha fazla yürümektir.

3.Sürücünün Yorumlarını Okuyun

Bu uygulamaların güzel özelliklerinden biri de kullanıcıların, sürücülere puan verebilmesidir. Eğer sürücünüzün yorumları kötüyse, yolculuğunuzu iptal edip başka bir tane ayarlayın. Çok uzun beklememek için de bu uygulamalara benzer birkaç uygulama daha indirmiş olun ve daha iyi bir sürücüyle gitmek istediğiniz yere gidin.

4.Yolunuzu Takip Edin

Seyahet ettiğiniz bölgeye aşinaysanız sürücü yanlış bir yöne gittiğinde bunu fark edersiniz. Ancak bilmiyorsanız, telefonunuzdan haritanızı açın ve istenilen yere gidilip gidilmediğini kontrol edin. Eğer ki yol garip görünüyorsa, sesinizi çıkarmaktan korkmayın.

5.Yanlış Giden Bir Şeyler Olduğunu Hissediyorsanız İnin

Evet, randevunuza geç kalıyor olabilirsiniz, yanınızda çok paranız da olmayabilir ancak güvende hissetmediğinizde sürücüye kenara çekmesini söyleyin ve araçtaninin. Kadınlar çoğunlukla içgüdülerinin sadece paranoyadan kaynaklandığını düşünerek kendilerini kötü durumlara sokarlar. Bu düşünceden vazgeçin.

Telefonunuz Kaybolduğunda veya Çalındığında Ne Yapmalı?

Birçoğumuz için hayatımız sanki akıllı telefonlara bağlı Zira telefonlarımız rehberdeki kişileri, fotoğraflarımızı, gitmek istediğimiz yerler için kullanacağımız harita uygulamalarını, haber uygulamalarını, işimizi ve kişisel randevularımızı ayarladığımız ve ailemizle, arkadaşlarımızla iletişimde olmamızı sağlayan bilgilerin tümünü içeriyor ve bunlar da bir yabancının eline düşmesini istemediğimiz bilgiler.

Neyse ki, telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında da kendinizi korumak için alabileceğiniz birkaç kolay önlem mevcut

Telefonunuzdaki İçerikleri Korumanın 4 Yolu

1.Parola Koruması

Telefonunuz birinin elindeyken içeriklerinize aniden erişebilmesini engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey parola koymaktır.

Parola ayarlama şekliniz kullandığınız cihaza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Android kullanıcıysanız, yapmanız gereken Ayarlar>Güvenlik>Ekran Kilidi ayarlarını kullanmaktır. Burada telefonunuzun kilidini açmak için bir model çizebilir, pin ya da bir parola belirleyebilirsiniz.

Parola en güvenli seçeneklerden birisi, ancak her Facebook bildiriminiz için açmak zorunda kalmanız biraz sinir bozucu olabilir.  Bunlara ek olarak, telefonunuzun kilidini açmak için parmak izinizi de kullanabilirsiniz.

Havalı özelliklerden bir diğeri ise akıllı kilit sistemidir diyebiliriz. Bu özelliği kullanmanız durumunda telefonunuz açıkken kilit işleviniz, belirli durumlarda örneğin, evinizdeyseniz veya başka güvenilir cihazların yakınındaysanız parola girmenizi talep etmez. Hatta günümüzde ses ve yüz tanımlamasının şifre olarak kullanıldığı telefonlar da mevcuttur.

2.Telefonunuzun Konumunu Açın

Telefonunuzda GPS olmasının en büyük avantajlarından biri, telefonunuz kayboldugunda onu takip edebilmenizdir. Ancak, bu işlevin çalışması için öncesinden ayarlamanız gerekir.

Android cihazınız varsa birkaç seçeneğiniz mevcut. Samsung gibi bazı cihazlarda bu cihaz vardır yalnızca Samsung hesabı açmanız gerekir. Bu işlevi kullanarak başka bir cihazdan https://findmymobile.samsung.com/ sitesine girdiğinizde giriş yapabileceksiniz. Bir diğer seçenek ise Google Play Store’dan edinebileceğiniz Find My Device uygulamasıdır.  Bu uygulama Samsung’un sistemiyle aynı çalışır ve yalnıza bir Google hesabınızın olması yeterlidir. Hatta telefonunuzu evin bir köşesinde unuttuysanız da telefonunuz sessizde olsa bile çalmasını sağlayabilir. Yalnızca  https://myaccount.google.com/intro/find-your-phone bu adrese girip giriş yapın ve telefonunuzun konumunu haritada göreceksiniz. Buradan telefonunuzun parolalarını da sıfırlayabilirsiniz.

Ancak Android cihazda yalnızca konum servisleriniz açık olduğunda ve internete bağlı olduğunuzda telefonunuzun konumunu görebilirsiniz. Akıllı bir hırsız, bu fonksiyonları kapatmayı bilir ve bu hırsızın da, telefonunuzun da izini süremeyebilirsiniz.

IPhone’unuz varsa, Find My iPhone uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Yüklendiğinde  https://www.icloud.com/#find bu liinke giderek giriş yaptığınızda telefonunuzun konumuna ulaşabilirsiniz.

Burada aynı zamanda telefonunuzu “Kayıp Modu”na alabilirsiniz böylece telefonunuz kilitlenir. Kayıp Mod ayrıca, kilitli ekrana sizin ayarlayacağınız bir mesaj gönderir. Yani telefonunuz kaybolursa, “Kayıp Telefon Lütfen 212-555-1234 numarayı arayınız ” yazabilirsiniz. Ya da, telefonunuzun çalındığını düşünüyorsanız, “İğrençsin” de yazabilirsiniz.

3.Verilerinizi Silin

Şimdi söyleyeceğimiz en kökten seçenek. Eğer telefonunuzu geri alamayacağınızdan eminseniz, telefonunuzdaki tüm verileri uzaktan silmek için Cihazımı Bul / iPhone’umu Bul uygulamasını kullanabilirsiniz, böylece hırsız şifre korumanızdan kurtulmayı başarsa bile Kişisel bilgilerinize erişemez.

Bunu yaptığınızda, tüm kişisel hesaplarınız silineceğinden, telefonunuzu uzaktan izleme yeteneğinizi kaybedersiniz.

Bununla birlikte, telefonunuzun kablosuz iletişim operatörünüzden hizmet almaya devam edebilir bu da teleefonunuzu çalan kişinin sizin paketinizden aramalar yapabileceği anlamına gelmektedir. Bunu durdurmak için, operatörünüzü arayın ve telefonunuzun kayıp olduğu bilgisini verin.

Telefon verilerinizi bir gün silmek zorunda kalabileceğinizin farkında olmak, telefonunuzun içeriğini yedeklemek için başka bir önemli sebeptir (gerçekten de yedeklemeniz gerek). Androidiniz varsa, veilerinizi yedeklemenin en kolay yolu Google bulut kullanmaktır.  IPhone’unuz varsa da iCloud kullanın.

Peki ya find My Device / Find My iPhone uygulamalarını yükleme öngörüsüne sahip değilseniz ve şifrelerinizi değiştiremez, telefonunuzu kilitleyemez veya verilerinizi uzaktan silemezsiniz? Bu durumda yapmanız gereken…

4.Bütün Uygulamalarınızın Şifresini Değiştirin

Telefonunuzda yer alan ve şifre gerektiren tüm uygulamaların bir listesini çıkartın, başka bir cihaza geçin ve şifreleri değiştirmeye başlayın. Buna muhtemelen e-mail adresleriniz, sosyal medya ve banka hesaplarınız, uygulama satın alma dükkanınız da dahil.

Meetup.com ile Güvende Kalın

Internetle ilgili muazzam olan şeylerden bir diğeri de birbirlerini ortak noktaları olmadan asla bulamayacak olan yabancıları bir araya getirmesidir.

Bunu yapmanın en güzel yollarından biri de kullanıcıların etkinliği oluşturup katılmaları ve kendi ilgi alanlarına uygun temalarla aktiviteler düzenlediği Meetup.com sitesidir. Bu buluşmaların yaygın kategorilerine örnek olarak filmleri, sağlığı, LGBTQ’yu ve hayvanları gösterebiliriz. Bu buluşmalar yeni arkadaşlar edinmek ve ilgilerinizi başka bir boyuta taşımak için harika bir yoldur.

Ancak, anneniz küçükken size yabancılarla konuşma öğüdünü vermedi mi? Anneniz gerçekten bir şey demeye mi çalışıyordu, yoksa paranoyak davranışlarından biri miydi?

İkisi birden diyebiliriz. Kendinizi kesinlikle biraz öne çıkarıp hayatı yaşamalısınız…ve birkaç önlem de almalısınız.

Meetup.com’da Kendinizi Korumanın 3 Yolu

1.Profilinizde Kendinize Dair Çok Fazla Bilgi Bulundurmayın

Profil sayfanızın internet erişimi olan herkese görülür olduğunu unutmayın. Bu sebeple de herkesin bilmesini istemediğiniz bilgilerinizi paylaşmaktan kaçının.

Yemeğe ilginiz varsa ve şehrinizde mutfaklar üzerine buluşmalar gerçekleştirmek istiyorsanız tabii ki de favori dürümcünüzden bahsedin.  Ancak bu dürümcünün sizin yaşadığınız 4D Apartmanının bulunduğu 333. Sokak’ta yer aldığını söylemeyin.

Ya da eğer aile buluşmalarıyla ilgileniyorsanız 10 ve 6 yaşında iki çocuğunuz olduğundan bahsedin ancak isimlerinin Timmy ve Sue olduğunu yazmayın, ya da Lincoln İlkokulu’nda dersleri bittiğinde eve 14.30 civarı yalnız geldiklerinden bahsetmeyin.

2.Yüzyüze Görüşmeden Önce İyice Tanıyın

Meetup’ın e-mail’e yönlendiren bir sistemi vardır yani insanlar size mesaj attığında mail adresinizi bilmezler ancak yazdıkları sizin mailinize gelir.

Ancak durum böyle olsa bile, buluşmalara katılmadan ve gerçek hayatta yüzyüze gelmeden önce sizinle iletişim kuran kişilerle ilgilenmiyorsanız, kullanıcıların mesajlarını engellemeyi ve yalnızca etkinlik düzenleyicilerinden mesaj alma seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece hesabınıza girip Ayarlar>Gizlilik’e tıklamaktır.

Buradan profilinizde görünecek grupları ya da ilgi alanlarınızı görebilirsiniz. Ayrıca Meetup’ta sizinle iletişime organizatörler mi, buluşmaların üyeleri mi ya da sitede yer alan herhangi biri mi geçebilir, bunun seçimini yapabilirsiniz.

3.Daima Nereye Gideceğinizi Bilen Bir Arkadaşınız Olsun

Yabancılarla görüşeceğiniz her durumda arkadaşlarınızdan birine bunu söylemeniz ve bir saat belirleyip o saatte eve güvenli bir şekilde ulaşığ ulaşmadığınızı söylemek faydalı olacaktır. Ayrıca, eğer görüşmeler alkol içeriyorsa kendi içkinizi sahipsiz bırakmayın.

Aile İçi Şiddeti Önleme

Aile içi şiddet, neredeyse her 3 Amerikalı kadından birini etkilemektedir. Teknoloj, istismarcıya karşı kanıtları toplamak gibi araçlar içerse de bu durum ayı lekilde failler tarafından da kullanılabilir. Bunun nedeni, kontrolün aile içi şiddet üzerinde ayrılmaz bir unsur olması ve teknolojinin kötüye kullanılmasının istismarcılara kurbanları üzerinde kontrol uygulayabilmelerinden kaynaklanmaktadır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre çoğu fail teknolojiyi özellikle gözetleme için kullansa da aynı amaçlara ulaşmak için diğer uygulama türlerini yeniden kullanmak çok daha yaygındır. Bunlardan bazılar cihazımı bul uygulamalarını, aile takip etme uygulamalarını ve çocuk gözetleme uygulamalarını içermektedir.

Bununla ilgili sorun, aile içi şiddet karşıtı savunucuların bu uygulamaları üreten şirketlerin peşine düşememeleri ve uygulama mağazalarının çoğu zaman tam olarak meşru amaçlar için kullanılmalarının engellememesinden kaynaklanmaktadır.

Bu uygulamalardan birçoğu istismarcıların, kurbanların konumunu takip edebilmesine, farklı bir cihaza aktararak mesajlarını okumasına ve hatta telefonun kamerasını ve mikrofonunu aktif hale getirerek uzaktan izleyip dinlemelerine olanak sağlamaktadır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere, ayrıca, tarafsız olmayan gözetim için açıkça pazarlanan uygulamalar da vardır. Bunu yasal bir uygulama dükkanında bulma durumu nadiren gerçekleşse de, internetin diğer köşelerinde bu uygulamalara sıklıkla rastlamak mümkündür. Çoğu telefon, mağaza dışı uygulamaları engelleyen bir varsayılan ayarla birlikte sunulsa bile, geçersiz kılma için kılavuzlar kolayca çevrimiçi olarak bulunabilir.

Bu tür uygulamaların en göze çarpan unsurlarından biri, uygulama simgesi gizlenecek şekilde yapılandırılabilmeleri ve böylece kurbanın telefonlarında algılanması neredeyse imkansız hale getirilmesidir.

O zaman çözümün telefonu casus yazılım taraması olacağını düşünebilirsiniz, ancak ne yazık ki, Symantec, Kaspersky ve Avast gibi sektördeki en büyük isimler bile bu uygulamaları tespit etmede büyük ölçüde etkisiz kalmaktadır.

O halde kendinizi korumak için ne yapabilirsiniz?

İstismarcı Eşin Sizi Gözetlemesini Engellemenin 3 Yolu

1.Telefonunuzu Daima Yanınızda Bulundurun

İncelenen uygulamaların hemen hepsi, istismarcının fiziksel olarak kurbanın telefonuna en az bir kez erişebildiğini göstermektedir.

2.Bizzat Temin Etmediğiniz Telefonları Kullanırken Dikkatli Olun

Mağdurları üzerinde çok fazla kontrole sahip olan istismarcılar genellikle paralarını da kontrol etmektedirler ve bu yüzden de telefonlarını satın almak için de kullanırlar. Bu durumlarda, yalnızca çift amaçlı uygulamaları önceden yüklemekle kalmazlar, aynı zamanda küçük bir teknoloji merakıyla, cihazı kökten dahi indirebilir ve en berbat mağaza dışı uygulamaları yükleme becerilerini gösterebilirler. Hatta halihazırda root edilmiş telefonları satan veya önceden kurulmuş gözetim yazılımı olan şirketler bile mevcut.

3.Telefonunuzu Parolayla Koruyun ve Bu Paroladan Kimseye Bahsetmeyin

Yukarıda da bahsetildiği gibi telefonunu kilitli tutmak için parola kullanmak içeriklerinizi güvenli kılmak için ilk adımdır. Eğer eşinizin telefonunuza eriştiğini düşünüyorsanız derhal parolanızı değiştirin. Parolanızı olabildiğince uzun ve karmaşık yapın ve doğum gününüz ya da evcil hayvanınızın ismi gibi kolay tahmin edilebilecek parolalardan kaçının.

Bunu söyledikten sonra, elbettebizler de saf değiliz ve aile içi şiddetin birçok kurbanının parolalarını açık açık söylemeye veya bu tehlikeli uygulamaların telefonlarına yüklenmesine “izin vermeye” zorlandığı gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Cihazınızı koruyacak durumda olun ya da olmayın, eğer aile içi şiddet kurbanıysanız sizi bu durumdan kurtaracak kaynaklar da mevcut. Aşağıdakiler kurbanlara yardım eden organizasyonlardan sadece birkaçı:

National Network to End Domestic Violence: https://nnedv.org/

The National Domestic Violence Hotline: 1-800-799-7233, http://www.thehotline.org/resources/

Family and Youth Services Bureau: https://www.acf.hhs.gov/fysb/resource/help-fv

Acil Durum Uygulamaları

Genel olarak sadece tedbir amaçlı telefonunuzda bir acil durum uygulaması bulundurmak iyi bir fikir. Bunlar, güvensiz hissetmediğinizde ve/veya acil durum hizmetlerine başvurduğunuzda arkadaşlarınızı veya ailenizi haberdar etmenizi sağlar.

Bazı telefonlar bu özelliklere halihazırda sahiptir, bu yüzden sizinkilerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde fayda var. Yoksa da, bunların hepsinin hem Android hem de iOS için kullanılabilen bu uygulamalara göz atabilirsiniz.

“Acil Durum Anında” olarak çevrilen ICE, arkadaşlarınızın veya ailenizin bulunduğunuz yerdeki sekmeleri tutmasını istediğinizde, bir kişiyi ve GPS konumunuzu seçilen kişilere göndermenizi sağlar. Ayrıca mesajın ulaşma süresini de erteleyebilme şansınız da mevcut yani gece yarısı yürüşünüzden dönmezseniz de ayarladığınız kişiler bu acil durum mesajını alabilir.

React Mobile aynı ICE gibi çalışır. Ayrıca Acil Durum-Yardım butonu daha önceden seçtiğiniz kişilere e-mail ya da kısa mesaj yoluyla ve hatta seçerseniz Facebook’tan ve Twitter’dan durum güncellemesi yapmanıza olanak sağlar.  Aynı zamanda uygulama otomatik olarak bulunduğunuz bölgenin acil yardım servisleriyle iletişime geçer.

Siren GPS ailenize ya da arkadaşlarınızla iletişim kurmaz, ancak yalnızca bir tuşla acil servisleri bilgilendirir ve konumunuzu gönderir. Ayrıca acil durumlarda yetkililerle paylaşılacak gerekli bilgilerle ufak bir profil oluşturabilirsiniz. Bu tıbbi ve acil durumlarda görüşülmesi gereken kişiyi ayarlamak olabilir. Bu uygulama ayrıca itfaiyeyi, ambulansı ve polisi arama seçeneğini de sunar.

Bunların dışında kilitli ekranınızda, sizin ulaşamayacağınız/yazamayacağınız acil durumlarda acil servisleri bilgilendirmek için kullanabileceğiniz bir mesaj oluşturabilirsiniz. Örneğin “Acil durumda (eşinizin ismi) 123 456 Arayın” gibi bir mesaj olabilir. Ya da epilepsi, alerji gibi özel bir sağlık durumunuz varsa bununla ilgili bilgi ekleyebilirsiniz.

Kilitli ekran mesajınızı oluşturmak kullandığınız telefonun modelini göre değişiklik gösterir.

Sonuç

Teknoloji ve internet hayatlarımızda hem iyi hem kötü sayılabilen büyük bir role sahiptir Kadınlar olarak birçok farklı sebepten ötürü hedef konumundayız ancak bu internetten elimizi ayağımızı çekmek anlamına gelmemeli.

Bizim umudumuz bu rehberi çevrimiçi ve gerçek ortamlarda kendinizi korumanız ve savunabilmeniz amacıyla kullanabilmenizden başka bir şey değil.

Bu rehberi bir şekilde faydalı bulduysanız lütfen başkalarıyla paylaşın. Paylaşın ki daha fazla kadın internette veya gerçekte nasıl güvende kalacağını bilsin.

*Bazı isimler ve kimlik ayrıntıları, şahısların gizliliğini korumak için değiştirilmiştir.

Kaynak: https://www.vpnmentor.com/blog/the-empowering-internet-safety-guide-for-women/#Instagram%20and%20SnapChat

Çevirmen Hakkında

Sinan KARAOĞLU / TESA İngilizce Çevirmeni

Sabancı Üniversitesi

Siyaset Bilimi & Uluslararası Çalışmalar

Çevirmen Hakkında

Özen Ayşe Özbasa / TESA Çeviri Birimi Yrd. Direktörü

Bilkent Üniversitesi

Mütercim Tercümanlık

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi