Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İngiltere
Kaynak: Tolga Akmen - WPA pool/Getty Images

Johnson’ın Acil Karantina Kararı, Brexit Görüşmelerini Zorluyor

Boris Johnson’ın acil karantina kararı, Brexit sonrası bir ticaret anlaşmasına varmak için müzakereciler üzerinde son dakika baskısı oluşturuyor.

Yetkililer, karantina duyurusunun, görüşmeleri günler içinde sonuca ulaştırmaya odaklandığını söyledi. Başbakan Johnson, cumartesi günü Londra ve İngiltere’nin güneydoğusu için yeni kısıtlamaları detaylandırırken, Brüksel’deki müzakereciler de yavaş yavaş bir anlaşmaya yaklaşıyorlardı.

Her iki tarafın tutumuna da aşina olan insanlar, görüşmelerin pazar günü bitmeyeceğini ancak bunun Noel’den önce yapılması gerektiğini belirtti. Pazar günü, baş müzakereciler Michel Barnier ve David Frost ileri görüşmeler için bir araya geldi.

Barnier Twitter’da, “AB-İngiltere görüşmeleri için bu kritik anda David Frost ve ekibiyle sıkı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hem AB hem de İngiltere kendi yasalarını belirleme ve sularını kontrol etme hakkına sahip olmalıdır. Ayrıca, çıkarlar söz konusu olduğunda iki taraf da harekete geçebilmeli.” dedi.

İngiltere ile AB arasındaki dokuz aylık müzakerelerin bir ticaret anlaşmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı, iki tarafın da kalan son büyük engel olan balık avcılığı konusundaki anlaşmazlıkları arasında bir köprü kurmasına bağlı olacak. Ancak, bunun zor olduğu görülüyor. Büyük balıkçılık endüstrisine sahip Avrupa ülkeleri, Avrupa Komisyonu tarafından sunulan başka imtiyazlara karşı direniyor. Buna rağmen iki taraftan da yetkililer, bu boşluğun hala kapatılabileceğini belirttiler.

Pazar günü, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock’un Sky News’a verdiği demeçte, “Herkesin bir anlaşmaya varmak istediğini düşünüyorum. Fakat AB, maalesef İngiltere’nin 2016 yılındaki referandum kararına saygı göstermeyen bazı mantık dışı taleplerde bulundu.” dedi.

Başarısızlığın Maliyeti

Bir ticaret anlaşmasına varılamaması, İngiltere’nin Dünya Ticaret Örgütü tarafından belirlenen şartlarda en büyük ve en yakın ticari ortağıyla iş yapmasına neden olacaktır. Bu da milyonlarca işletmenin ve tüketicinin, kota ve gümrük vergilerinin maliyetleriyle karşı karşıya kalacağı anlamına gelir.

Pandemi, Brexit sonrası ticaret görüşmelerini, görüşmelerin başladığı mart ayından bu yana büyük ölçüde sekteye uğrattı. Her iki baş müzakereci de sürecin başlarında semptom göstermeleri sonucunda karantinaya alındı ve iki taraf da aylar boyunca yalnızca video bağlantısıyla görüşebildi.

Hancock, “Bu hamleyi AB tarafından da görmemiz gerek. Umuyorum ki bu anlaşmayı sonuçlandırabilmemiz için gerekli adımları atarlar ve sonrasında hepimiz ileriye bakabiliriz. Kıta olarak üstesinden gelmemiz gereken çok şey var çünkü kıtada virüsle ilgili de önemli sorunlar bulunuyor.” diye belirtti.

Diğer büyük sorunlar çözüldüğünde, anlaşmanın tamamı artık AB ülkelerinin İngiltere sularında avlanmaktan vazgeçmeye ne kadar hazır olduğuna bağlı olacak. İngiltere AB’nin bir üyesiyken birlik, Johnson’ın İngiltere’nin yerli sanayisini cezalandırdığı iddia edilen Ortak Balıkçılık Politikası aracılığıyla balıkçılık haklarını kontrol etmişti.

Cumartesi günü, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu ekibi, başkentlerle ikinci tur görüşmelere başladı. Bir AB diplomatı, müzakerelerin gergin geçtiğini ve sorunsuz olmadığını belirtti.

AB’nin Teklifi

Cuma günü üye ülkelerle yaptığı görüşmelerin ardından Komisyon, bloğun her yıl İngiliz sularında yakaladığı 650 milyon euro (735 milyon dolar) değerindeki balığın yaklaşık %25’ini kaybetmesine neden olacak bir teklifte bulundu. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkililere göre, İngiltere bunu reddetti ve AB’yi %60’tan vazgeçirmeye zorluyor.

AB’nin başlangıçta yeni düzenlemelerin aşamalı döneminin süresini on yıl olarak belirlemesinin ardından bunu altı yıla indirmeyi teklif etti. İngiltere bu öneriyi reddetti ve teklif olarak üç yıl sundu.

İngiliz ekip son zamanlarda, diğer büyük sorunlarda tavizler vermesinin ardından üstünlüğü elde ettiğini düşünüyor. Ancak AB baş müzakerecisi Michel Barnier cuma günü yaptığı açıklamada, piyasaya erişimin, İngiltere’deki balıkçılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü suların yalnızca bloktan gelen teknelere açık tutulması şartına bağlı olacağını belirtti.

Görüşmeler yine de bozulabilir. Müzakere odasından çıkan temkinli iyimser üsluba rağmen, İngiltere hükümetinin tutumunu bilen bir kişi, anlaşmaya varılamamış bir sonucun daha muhtemel olduğunu söyledi.

Muhabir: Ian Wishart

Kaynak: Bloomberg