Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
joe satriani

Joe Satriani Dinlemeye Başlayanlar İçin 10 Şarkı

Müzik dünyasında pek çok gitar virtüözü vardır. Hatta hep liste yapılır bunlarla ilgili. Rolling Stones dergisi gelmiş geçmiş en iyi 100 gitaristi seçti gibi. Bunların içinde Ritchie Blackmore, Tony Iommi, George Harrison, Slash, Jimi Hendrix, Jimmy Page, Eddie Van Halen gibi isimler klasikleşmiştir. Bu isimler elbette ki çok önemli isimler. Ama bu listelerde belki pek görmediğimiz ancak gitar tekniğine de laf edemeyeceğimiz bir isimdir Joe Satriani. Bana ilham veren birçok gitarist var elbette ki. En başta olan kişi Jason Becker’dır. Niye onu yazmıyorsun diyorsan o başlı başına bir araştırma konusu olacak bir virtüöz. Diğer isim Ritchie Blackmore’dur, onu zaten anlatmaya gerek yok. Üçüncüsü de Joe Satriani’ dir.

Nereden geldi bu Joe Satriani’yi anlatmak derseniz aslında yazın gittiğim konserle hikâye başlıyor. “What Happens Next Tour” kapsamında Joe Satriani 27 Temmuz 2018’de Küçükçiftlik Park’ta konser verdi. O konsere katılanlardan biri bendim. Daha önce bir şarkısını dinlemiştim ancak kendisini bilenlerdendim. Konsere Hollanda’dan gelen bir kişi benim Joe Satriani’yi bilmem karşısında baya şaşırmıştı. Konserden sonra şarkıları aşırı ilgimi çekti. Daha sonra şarkılarını dinlemeye başladım ve fanı oldum.

15 Temmuz 1956’da Westbury, New York’ta doğan Satriani, Jimi Hendrix’ten etkilenmiş ve onun ölümünden sonra bu enstrümanın sanatına kendini adayacağına karar vermiştir. Jazz müzisyenleri Lennie Tristano ve Billy Bauer’den gitar dersleri almıştır. Daha sonra kendisi dersler vermeye başlamış. Ders alanların en ünlüleri Steve Vai ve Metallica’nın gitaristi Kirk Hemmett’tır. Daha sonra müzikal kariyerine ağırlık vermek üzere San Francisco’ya giden Satriani, çeşitli gruplarda çalsa da 1986 yılında çıkardığı “Not of This Earth” ile solo albüm kariyerine başlamıştır. 1987 yılında çıkardığı “Surfing With The Alien” albümü Billboard 200 listesinde 29. sıraya yükselmiştir. Bu başarı ona Rolling Stones solisti Mick Jagger’ın 1988 yılındaki ilk solo turunda baş gitarist olmasını sağlamıştır. Daha sonra 1993 yılında Deep Purple’ın Japonya turu için Ritchie Blackmore’un yerine alınmıştır. Bazı gitaristler vardır ve bunlar belirli markalarla özdeşleşip o markaların isimleri söylendikçe o gitaristler akla gelir. Fender dediğimizde Jimi Hendrix, Eddie Van Halen, Kurt Cobain, Mark Knopfler gibi. Veya Gibson dediğimizde Slash, AC/DC’deki Young kardeşler (Angus and Malcolm Young), Chuck Berry gibi. Japon gitar üreticisi Ibanez dediğimiz zaman akla gelecek ilk isim Joe Satriani’dir. Joe Satriani adeta bu gitar markasıyla bütünleşmiş ve yıllardır bu marka gitarlarla bize performanslarını göstermektedir. Bugüne kadar toplam 16 solo albüm çıkarmıştır. Bu solo albümler ve çeşitli projelerle (örneğin G3) dünyanın en saygın gitar virtüözleri arasında yer almıştır. Bu 16 solo albümden çıkan ve en çok bilinen 10 şarkısını liste halinde yazmaya çalışacağım.

10. Cherry Blossoms

10 numarada 2018 yılında çıkardığı “What Happens Next?” albümünden olan ve benim de canlı olarak dinlediğim Cherry Blossoms isimli şarkıya yer vereceğim. Şarkının 40 ile 55. saniyeleri arasında arka arkaya basılan notalarla sanki kendinizi kiraz bahçelerinde hissedebilirsiniz. Tabii 3.45 ile 4.15 saniyeleri arasında da bunu hissetmek mümkün.

9. Crowd Chant

9 numarada 2006 yılında çıkardığı “Super Colossal” albümden olan şarkısı Crowd Chant var. Satriani’nin şarkılarının özelliği giriş bölümlerinin çok iyi olmasıdır. Sizi şarkıda alıp götürür. Ve bu şarkı eğlenceli olmasına rağmen en başta girilen riff ile sizi daha da çok merak ettirir. Tabii kalabalığın eşlik etmesi gibi bir efekt de şarkıyı garip kılan noktalardan biri. Zaten şarkının adı da bu detayı ipucu veriyor gibi sanki.

8. If I Could Fly

8 numarada 2004 yılında çıkardığı “Is There Love in Space” adlı albümünden If I Could Fly var. Tabii bu şarkı klasik bir solo gitarist öğeler içerse de Satriani hayranları tarafından en güzel şarkılarından biri olarak gösteriliyor.

7.Always With Me, Always With You

7 numarada 1987 yılında çıkardığı ve dünya çapında tanınmasına yol açan “Surfing With The Alien” albümünden Always With Me, Always With You var. Bu albüm gerçekten Satriani’nin başyapıtlarını ortaya koyduğu albümdür diyebiliriz. 2. albümü olmasına rağmen çok güzel eserler çıkartmıştır. Bu şarkı ilk başta dinlendirir daha sonra o dinlenceden 01.54 ile 02.07 arasındaki tapping ile kalkarsınız. Ama bu kalkış huzurlu bir kalkıştır. Bu şarkı da sizi tatlı bir yolculuğa çıkartacak cinsten.

6.Flying In A Blue Dream

6 numarada 1989 yılında çıkardığı “Flying In A Blue Dream” albümüne ismini veren şarkı var. Bu şarkıda ilk baştan sakin başlar ve daha sonra sizi bir mavi rüyada uçurur. Konserdeyken Hollanda’dan gelen kişi konser boyunca bu şarkıyı çalmasını söyleyip durdu. Bu şarkının da bende böyle bir anısı var. Aynı albümden “I Believe” ve “The Mystial Potato Head Groove Thing”i de dinlemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bir parantez açmak gerekirse yukarıda bahsettiğim 1993 yılındaki Deep Purple Japonya turnesi “Flying In A Purple Dream” olarak albümleştirilmiştir.

5.Summer Song

5 numarada 1992 yılında “The Extremist” adlı albümünde yer alan Summer Song var. Hareketli bir şekilde aniden başlayan melodisi müziğin sonuna kadar devam eder. Siz de o harekete dâhil olup şarkıya dalarsınız. Eğer böyle bir harekete ihtiyacınız varsa kesinlikle dinlemeniz gereken müziklerden birisidir.

4.Mind Storm

4 numarada 2002 yılında çıkardığı “Strange Beautiful Music” albümünden Mind Storm var. 8. saniyede başladığı solo ile adeta kendinizden geçersiniz. Müziğin ortalarında durgunluklar olsa da bu kendinizden geçme müziğin sonuna doğru tekrar başlar. Kendinizden geçtiğiniz anlarda insanın gitarist olası gelmiyor değil açıkçası.

3. Crystal Planet

3 numarada 1998 yılında çıkardığı “Crystal Planet” adlı albümüne ismini veren şarkı var. Bu albümün bir özelliği de Joe Satriani’nin bildiğimiz saçsız haliyle ilk defa bu albümde görülmesidir. Hatta Instagram hesabında bu albümün yıl dönümü üzerine koyduğu paylaşımda da bunu belirtmiştir. Bu şarkının 26. ve 40. saniyeleri arasındaki solosu o kadar müthiş ki dinlerken size bir ah çektirmiyor değil. Hele bateri eğitimi almış biri olarak bu şarkının baterisi de beni bir o kadar etkiliyor. Eğer Joe Satriani dinlemek istiyorsanız bu şarkıyı da bir yere not etmelisiniz. Ayrıca bu albümdeki “Ceremony” ve “Love Song”u da dinlemenizi tavsiye ederim.

2. Satch Boogie

2 numarada yine 1987’ye gidiyoruz. Joe Satriani’ nin en özel şarkılarından biri olan Satch Boogie kendi lakabı olan “Satch” ten esinlenmiş bir şarkı. Resmen bu şarkıda bütün tekniğini sergileyen Satriani, bu şarkıyla beraber adeta önünüzü ilikleyip saygı duymanıza neden olacak bir his uyandırır. Hatta bu şarkıyı canlı dinlemem de Satriani’ yi daha derinden dinlememe neden olmuştur diyebilirim.

1.Surfing With The Alien

Ve geldik 1 numaraya. O efsane albüme ismini veren şarkıya. Gerçekten adı gibi efsane bir şarkı. Baştan aşağı bir başyapıt. Daha diyecek söz bulamıyorum bir Satriani hayranı olarak. Her bir solosu muazzam. Özellikle 02.40’tan sonra gerçekten sörf yapmaya başlamış hissine kaptıran bir şarkı. Fazla söze gerek yok. Yalnızca anlatılmaz yaşanır cinsten bir şarkı.

Ekstra: Aşık Veysel ve Andalusia

Bu şarkıların ekstra olmalarının nedeni 2007 yılında Türkiye’ye konser amaçlı gelen Joe Satriani’ nin Aşık Veysel’i dinleyip etkilenmesi olmuştur. 2008 yılında çıkarttığı “Professor Satchafunkilus And The Musterion Of Rock” isimli albümünün son iki parçasını Aşık Veysel’e ithaf etmiştir.[1] Konserine kadar dinlediğim tek şarkısı Aşık Veysel’di ve konser sonunda bu şarkıyı çalması bizlere yaptığı güzel bir jestti. Böyle bir virtüözün bunu yapması bizim açımızdan gurur verici bir şey. Aslında bizim olanı yabancılar daha iyi tanıyor ve daha iyi sahipleniyor. Bu değerlerimizin kıymetini bilmeli ve onlara gerektiği değerleri vermeliyiz.

Aşık Veysel:

Andalusia:

 

Burada sizlere Joe Satriani’nin en bilinen şarkılarını liste yapmaya çalıştım. Ancak siz onu dinledikçe bu şarkıların listedeki yerleri size göre değişebilir hatta şarkılarını keşfettikçe listenize yeni şarkılar koyabilirsiniz. Şimdiden hepinize keyifli dinlemeler diliyorum. Bu yolculuk sizin için bir terapi görevi görecek adeta.


Kaynakça

www.satriani.com

www.ibanez.com

www.hurriyet.com.tr

[1] Bkz: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/asik-veysel-satriani-albumunde-8629838 (Erişim Tarihi: 16 Mart 2019)


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir