Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / JAPONYA, İRAN’A UYGULANAN AMBARGOLAR KALDIRILDIKTAN SONRA İRAN İLE YATIRIM ANLAŞMALARI İÇİN PAZARLIK MASASINA OTURACAK

JAPONYA, İRAN’A UYGULANAN AMBARGOLAR KALDIRILDIKTAN SONRA İRAN İLE YATIRIM ANLAŞMALARI İÇİN PAZARLIK MASASINA OTURACAK

Japonya, İran’a uygulanan Ambargolar Kaldırıldıktan Sonra İran İle Yatırım Anlaşmaları için Pazarlık Masasına Oturacak !

Çarşamba günü Japon hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre İran’a uygulanan ambargoların kaldırılması kararının hayata geçirilmesiyle beraber Japonya ve İran arasında yatırım anlaşmaları için pazarlık masası oluşturulacak. 

14 Temmuz’da P5+1 Dünya Güçleri Grubu ve İran, nükleer programının kısıtlanması karşılığında İran’a uygulanan ambargoların kalkması konusunda bir anlaşmaya varmışlardı.

İran bankalarına ve ticaretine uygulanan ambargoların bu yıl sonunda kaldırılması bekleniyor ve Japonya gibi konuk ülkeler ambargoların kalkmasıyla beraber yatırım alanlarını genişletebilmek için İran ile pazarlığa oturmaya istekli bir konumda yer alıyorlar.

Nikkei’ye göre Japonya ,kaynak yatırımları üzerinde İran’da çalışmak istiyor ve İran’a ambargolar uygulanmadan önce İran’dan yaptığı %5’lik petrol ithalatını %10’a çıkarmak istiyor .

Ağustos ayının başlarında Japonya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Daishiro Yamagiwa ,Ticaret ve Endüstri (METI) Petrol,Gaz ve diğer endüstrilerden gelen üst düzey yöneticiler ile beraber Tahran’ı ziyaret etmişler ve İranlı üst düzey hükümet yetkilileri ile bir buluşma gerçekleştirmişlerdi.

METI’nin “Orta Doğu ve Afrika ” bölümünden sorumlu yöneticisi Shigetoshi Ikeyama Reuters’a Yamagiwa’nın yatırım ile ilgili olarak özel bir tartışma gerçekleştirmediğini belirterek :

“Japon şirketlerinin gelecek için ekonomik bağlarını güçlendirmeye çalıştıkları herkes tarafından biliniyor ve devlet bakanı Yamagiwa özel olarak yatırımlar ile ilgili bir tartışma gerçekleştirmedi.Buluşmada genel olarak sorunlardan bahsedildiğini ve eğer belirli bir konuda anlaşma olacaksa bu dışişleri bakanı liderliğinde olacağını belirtti.”

“Ayrıca Yamagiwa’nin Tahran ziyaretinin bir başka nedeninin ise Avrupalı ve Amerikalı şirketlerden gelecek bir tokatı engellemek olduğu sözlerine kattı.”

İran hükümeti ile yakın çalışmalar yürüten ülkeler ise Japonya ile sınırlı değil.İtalya,Fransa,Almanya ve Sırbistan’dan üst düzey hükümet yetkilileri de İran ile yapılan anlaşma sonrası Tahran’ı ziyaret eden ülkeler arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında İranlı Yetkililer,ticari ilişkilerinin ve ana endüstrilerini tekrardan inşa edecek planın taslağını oluşturduklarını 2020 yılında 185 milyon $ değerinde bir proje hedeflediklerini Reuters’a yaptığı açıklamalarda söylemişlerdi.

Kaynak: http://sputniknews.com/asia/20150819/1025942449.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir