Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Japonya
Kaynak: Wang Zhao / Pool

Japonya Başbakanı Ortadoğu’ya Gidecek

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Ortadoğu’da artan gerginliğe karşı planlanan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman ziyaretini gerçekleştirecek. Tokyo aynı zamanda bölgeye savaş gemisi ve devriye uçakları sevkiyatı da yapacak.

TV Asahi, ABD’nin Kasım Süleymani’yi öldürmesi ve İran’ın da misilleme olarak ABD’nin Irak’taki güçlerine füze saldırısı yapmasının ardından gezinin iptal olacağını bildirmişti.

Hükümet sözcüsü Yoşhihide Suga’nın basın konferansında yaptığı açıklamaya göre, Abe kararlaştırıldığı üzere 11-15 Ocak tarihleri arasında bölgeyi ziyaret edecek.

Suga, “Yükselen bölgesel gerginlik göz önüne alındığında bu gezi, Japon diplomasisinin bir parçası olarak bu üç ulusla görüş alışverişinde bulunmaya ve genel durumu çözmeye yönelik olacak.” ifadelerini kullandı.

Suga ‘planlanan gezinin gerçekleştirilmesi kararının nasıl verildiği’ sorusuna bölgesel durumu inceleyip karar verdiklerini söyleyerek ayrıntı paylaşmadı.

Muhalif siyasetçilerin bölgede yükselen kriz sebebiyle karşı çıktıkları Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin Orta Doğu’ya gönderilmesi planında herhangi bir değişiklik olmadığı için planlanan gezinin iptal edilmesi eleştiri toplamıştı.

Kabine, birliklerin bölgeye gönderilmesini geçen ay onayladı ve Savunma Bakanı Taro Kono, bir savaş gemisi ve iki P-3C devriye uçağının Japonya’ya mal getiren gemileri koruması amacıyla Orta Doğu’ya yollanmasına dair bir emir çıkarttı.

11 Ocak’ta Japonya’dan ayrılacak olan devriye uçakları 20 Ocak’tan itibaren faaliyete başlayacak. Destroyer ise Japonya’dan 2 Şubat tarihinde yola çıkacak ve ayın sonlarında devriyeye başlayacak.

Kono bir brifingte, “Petrolümüzün %90’ı o sulardan geçtiği için orası Japonya ekonomisi için büyük bir rol oynuyor.” dedi.

Kono, tehdit altındaki gemileri korumak için gönderilen birliklerin silah kullanımına izin verebilmek için özel bir emir çıkarttı.

Mayıs ve Haziran 2019’da Japonların sahip olduğu tanker Kokuka Courageous da dahil olmak üzere bölgedeki uluslararası ticaret gemilerine saldırılar düzenlenmişti. ABD, bu saldırılarda İran’ı suçlarken Tahran bu iddiaları yalanlamıştı.

Operasyon, Umman Körfezi, Kuzey Arap Denizi ve Aden Körfezi açıklarını korumaya yönelik planlandı. Suga, Abe’nin ziyaret ettiği ülkelerdeki liderlere misyonu açıklayacağını belirtti.

*Japonya ile ilgili diğer çevirilerimiz: https://www.tesadernegi.org/?s=Japonya

Kaynak: Reuters