Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
lig
Kaynak: Alberto Lingria / Reuters

İtalya’da Lig, En Önemli Bölgesinin Koronavirüs’e Verdiği Cevapla Yıkıldı

Koronavirus krizi İtalya’nın ekonomik merkezi olan kuzey bölgesini bir felaket bölgesine çevirdi ve yıllardır bölge siyasetine hâkim olan aşırı sağ muhalefet lideri Matteo Salvini’nin Birlik partisi için garip sorular gündeme getirdi.

1980’lerde ayrılıkçı bir hareket olarak kurulduğundan beri Birlik’in kalbi, şu anda Covid-19 krizinin yükünü taşıyan finans başkenti Milan’ın çevresindeki müreffeh küçük Lombardiya kasabalarında yer almaktadır.

Salvini’nin liderliğinde Birlik, İtalyan toplumunun çıkarlarını koruyan ve göçmen karşıtı politikalara Avrupa Birliği’ne yönelik sert avrodan çıkma tehditlerini de içeren eleştirileri karıştırıp İtalya’nın en güçlü partisi haline geldi.

Ancak kendi bölgesindeki kriz, Salvini’nin bir zamanlar edindiği fatih imajını zedeleyerek, Başbakan Giuseppe Conte’nin Roma’daki koalisyon hükümetine saldırılar düzenlemesinin zorlanmasına yol açtı ve Salvini yeni bir seçim ilan edemeden geçen yıl olağanüstü bir şekilde istifa etti.

Milano’nun dışındaki küçük bir kasabada Covid-19’un ilk salgınından iki ay sonra Lombardiya, İtalya’daki 26.000 kişinin yarısını oluşturan dünyanın en kötü etkilenen bölgelerinden biri olmaya devam ediyor.

Yerel aileler taşan hastanelerde veya huzurevlerinde yalnız ölen yaşlı akrabalarını gördükçe, sağlık sistemini yöneten Lig liderliğindeki bölgesel hükümet kendi destekçilerinin artan eleştirilerine maruz kaldı.

Bergamo yakınlarındaki Gorno’da bir inşaat şirketi işleten ve bir amcasını ve muhtemelen bir teyzesini COVID-19’a kaptıran Ivan Dallagrassa, “Hastanelerin dolu olduğunu ve gelmeyen ambulansları görmemiz düşünülemezdi.” dedi. “Son seçimlerde Salvini’yi sevdiğim için Birlik’e oy verdim ama bir daha yapmazdım.”

Lombardiya’daki sorunlar, sağ görüşlü İtalya’nın Kardeşleri gibi partilere zemin kaybeden partiye verilen ulusal desteği baltalamaya başlarken, Conte yüzde 60’ın üzerinde oy aldı.

Corriere della Sera gazetesi için Ipsos enstitüsü tarafından Pazar günü yapılan bir ankette, Birliğin bir ay önceki 31,1’den yüzde 25,4’e düşmesi, bir yıl önce Avrupa seçimlerinde 34,3’e düşmesinden bu yana istikrarlı bir düşüşü hızlandırdı.

İtalya’nın Yarısı Öldü

Bölge hükümeti iletişimde kısıtlamalar, politika değişiklikleri, erken test yapılamaması ve yeterli koruyucu teçhizat sağlanamama konularında eleştirildi. Hakimler, bölgedeki huzurevlerinde meydana gelen bir ölüm dalgasını soruşturmaya başladı.

Kriz sırasında Salvini’nin kendi tutumu, her taraftaki pek çok siyasetçi gibi değişti. Salvini başlarda yabancıları suçladı, İtalya sınırlarını kapatmak istedi; daha sonra sıkı karantina çağrılarına katılmadan önce, işyerlerini kapatma konusunda kuşkucuydu.

Ulusal düzeyde ne şekilde bir tavır takınacak olursa olsun, talihi partisinin hakim olduğu bölgeyi yönetmedeki performansına bağlı.

Yerel yetkililer, dev bir acil hastane kurmak, milyonlarca koruyucu maske getirmek ve ekonomiyi canlandırmak için milyarlarca avro ayırmak da dahil olmak üzere yaptıkları adımlara işaret ediyor.

Yakın bir Salvini müttefiki olan bölge valisi Attilio Fontana geçtiğimiz hafta yerel televizyon kanalı ETV’ye verdiği demeçte, “Bu saldırıların hiçbir gerekçesi yok.” diyerek, eleştirilerin çoğunun “siyasi spekülasyonlardan” kaynaklandığını söyledi.

Ancak muhaliflerin eleştirileri tahmin edilebilir olsa da, normalde sempatik olan pek çok ses de derin şüpheleri dile getirdi.

Milano’nun 50 kilometre güneybatısındaki Robbio belediye başkanı olarak merkez sağ yönetime başkanlık eden Roberto Francese, “Bu krizin Lombardiya bölgesi tarafından yönetilmesine yönelik başlıca eleştiriler örgütsel başarısızlıktır.” dedi.

Lombardiyalı yetkililer, büyük hastaneler ve özel sektör sağlayıcılarını tercih eden ve şu anda hastaların yoğun bakıma alınmadan önce tedavisi için hayati önem taşıyan yerel hizmetleri elinden alan kriz öncesi sağlık reformlarını da savunmak zorunda kaldı.

Milano yakınlarındaki Mede’nin eski bir hastane radyologu ve Bir Birlik belediye başkanı olan Lorenzo Demartini, “Yerel sağlık hizmetleri geriye gitti, bu doğru.” dedi. “Söküldüler, doğrulayabilirim.”

Buna karşın, komşu Veneto’daki Birlik valisi Luca Zaia krizden güçlenerek ortaya çıktı ve hastane kabullerini düşük tutan güçlü bir yerel sağlık sisteminin desteklediği kararlı hareketlerden ötürü övgü topladı.

Birlik önceki fırtınaları atlatmış olsa da, siyasi analiz firması Youtrend’in başkanı Lorenzo Pregliasco, “sıradan insanları etkileyen büyük bir krizin yanlış kullanılmasının” İtalyan siyasetini sürekli olarak mahveden mali skandallardan çok farklı bir sorun olduğunu söyledi.

“Partinin cazibesi Salvini’nin karizmatik liderliğine değil, aynı zamanda yerel düzeyde pragmatik ve etkili bir hükümet itibarına dayanıyor. Bu zarar gördü.”

Muhabirler: Sara Rossi & Emilio Parodi

Kaynak: Reuters