Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
sanat

İstanbul’da Eylül’de de Devam Edecek Olan Kültür-Sanat Etkinlikleri Tavsiyeleri 2

1-) Modern Şiir Sohbetleri

Melih Levi.

sanat

14-15 ve 21-22 Eylül tarihlerinde Akbank Sanatta düzenlenecek edebiyat sohbetlerinde modern şiirden bahsedilecektir. Modern şiirin karşılaştığı kavramsal sorunları ve bu sorunlarla yüzleşmek adına geliştirdiği teknikler tartışılacaktır. Her buluşmada sohbetin merkezinde, katılımcılarla birlikte okuyup incelenecek şiirler olacak. Bir şiir atölyesi olarak da düşünülebilir. Şiiri şiir yapan ögeler nelerdir? Şiir modern hayatın gereklerine göre nasıl değişip gelişmektedir. Gündelik hayatı neden ve nasıl konu edinir? Şiir eleştirisinde sıklıkla karşılaştığımız imge kavramı nedir ve şiirimizde ne tür açılımları beraberinde getirmektedir? İmge tarihimize ihtiyacımız var mı?

Her sohbet için çeşitli akademisyen ve şairler eşliğinde modern şiir hakkında da farklı bakış açıları geliştirilecektir.

14 Eylül Perşembe –18:30-20:00

Şiir ve İmge / Yalçın Armağan

15 Eylül Cuma – 18:30-20:00

Şiir ve Mekan – Şiir yazma etkinliği ile / Aylin Vartanyan

21 Eylül Perşembe –18:30-20:00

Şiir ve Kakışım & Ece Ayhan / Ferda Keskin

22 Eylül Cuma – 18:30-20:00

Şiir ve Doğa / Süreyya Aylin Antmen

*Etkinlik ücretsizdir. Katılımcı sayısı 60 kişiyle sınırlıdır.

Ücretsiz etkinliklerde katılım sayısı sınırlı olup Etkinlik davetiyesi bir saat öncesinden Akbank Sanat Danışma dan temin edilebilir.

 

2) İnsan ve Tabiatı 14 Eylül – 14 Ekim

sanat

İnsan da diğer tüm canlılar gibi tabiatı gereği durmaksızın bir yaşam mücadelesi içindedir. Doğar, büyür, öğrenir, doyar, doğurur,büyütür ve birikiminin paylaşıp hayata veda eder.

Fakat insanı diğer tüm canlılardan ayıran bir durumdan da bahsetmek gerekir.  Modern dünya bireyleri,kendi mücadelelerini diğer herkes ve her şeyden kıymetli görebilir ve mücadeleleri uğruna diğer canlılara veya kendi habitatlarına zarar vermekte de beis görmezler.

Hatta ve hatta ‘Dünyanın sonu geliyor ‘nidaları bile, aslen insan tabiatının Benmerkezciliği sonucu bir yanılsamadır; gezegen Dünya 4-5 milyar yıldır uzay boşluğunda dönmektedir ve gücümüz ne onu durdurmayı ne de sonunu getirmeye değer.

Nihayetinde zararımız, Dünya dan çok bize olmaktadır; yaşamayı halen tek becerebildiğimiz yer olan bu gezegenin bize sağladığı habitatı yok etmekteyiz. Kimi bilim insanlarına göre gezegene verdiğimiz zarar, geriye döndürebilir olma eşiğini çoktan geçti bile.

Evin Sanat Galerisi 14 Eylül –  14 Ekim tarihleri arasında yeni sezon açılışı için hazırladığı ‘İnsan ve Tabiatı ‘ isimli sergisinde temsil ettiği sanatçılar Nuri İyem, Rahmi Aksungur, Cansen Ercan, Temur Köran, Hakan Gürsoytrak, Zulal, Hakan Cingöz, Emin Turan, Setenay Alpsoy un yanı sıra fotoğraf sanatının iki ustası Orhan Cem Çetin ve Murat Germen ile bu konuyu irdeliyor.

‘İnsan ve Tabiatı ‘ sergisi 14 Ekim e kadar Evin Sanat Galerisinde izlenebilir.

  • Evin Sanat Galerisi, Pazar günleri hariç her gün saat 11:00-19:00 arası açıktır.

 

3) Suç ve Ceza : Arjantin Hikayeleri

sanat

Pera Film, yeni sezonu Arjantin’den suç filmleriyle karşılıyor. Arjantin Başkonsolosluğu iş birliği ile gerçekleşen ‘ Suç ve Ceza : Arjantin Hikayeleri’ başlıklı program, ülke gündemini sarsmış gerçek olaylardan, kurmaca suç ve suçlulara uzanan bir seçki sunuyor. İnsan psikolojisinde ki çatlakların sızıp suça evrilen kişisel meseleler, politik ortamın doğurduğu karanlık çeteler, soğukkanlı katiller yıllarca saklanmayı başarmış zeki suçlular… İnsan doğasında ki şiddet eğilimini, insanları suç işlemeye iten toplumsal ve psikolojik etkenleri, suçlularla suçları ortaya çıkarmaya çalışanların arasındaki ego çatışmaların ve akıl oyunlarını, gerilim ve aksiyon dolu zekice anlatımlarla ortaya koyan filmler… Bir çoğu ödüllü nefes kesen bir suç filmleri maratonu vadeden program, seçkide ki filmlerin bir çoğunda başrolde izleyeceğimiz yıldız oyuncu Ricardo Darín’e de bir saygı duruşu niteliğinde.

Detaylı Bilgi için:

http://www.peramuzesi.org.tr/FilmProgram/Suc-ve-Ceza-Arjantin-Hik%C3%A2yeleri/209

 

4) 2. Kadıköy Plak Günleri

sanat

9 Eylül Cmt-13:00 –  10 Eylül Paz- 22:00

Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

9 EYLÜL CMT 2017

13:00 açılış

14:00 DJ Set

16:00 Muhabbet/ Murat Meriç “Plaklarla Memleket Tarihi”

18:00 DJ Set / Mete Avunduk

20:00 Konser

Gaye Su Akyol

10 Eylül Paz 2017

13:00 Açılış

14:00 DJ Set / Hakan Tamar-Ertan Kurt

16:00 Muhabbet / Mustafa Özkent, Zafer Dilek “Usta İşi Plaklar “

18:00 Muhabbet / Nerelerdeydin Analog!

Mehmet Tez

Evrim Hikmet Öğüt

Yeliz

20:00 Konser

Bülent Ortaçgil

Detaylı Bilgi için

http://plakadikoy.kadikoy.bel.tr

 

5) Karikatür Evi Atölyelerinden 3

sanat

11-22 Eylül 2017

Karikatür Evi’nde dolu dolu bir sezon geride bırakıldı. Bu süre zarfında 1000in üzerinde katılımcı ile atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Yanı sıra animasyon film gösterimleri, mizah ile ilişkili, mizahı-çizmeyi kendisine meslek edinmiş kişilerle sohbetler düzenlendi. Karikatür sanatının önemli kişi-kurumları ile sergiler açıldı.  Açılan sergilerden 2’si ise Karikatür Evi’nde ki atölye çalışmalarında ki katılımcıların sergisi olmuştur. 2016-2017 sezonunun son sergisi, yaz döneminde ki atölye çalışmalarından gerçekleştiriliyor.

Sergi Salonu

*Etkinlik ücretsizdir.

 

6) İstanbul Comics&Art Festival

sanat
İstanbul Comicsand Art Festival (İCAF), 8-10 Eylül 2017 tarihleri arasında çizginin dört farklı disiplini graffiti, çizgi roman, illüstrasyon ve animasyon sanatlarını bir araya getirecek, workshoplar, sergiler ve söyleşilere ev sahipliği yapacak, ünlü çizerleri çizgiseverlerle buluşturacak.

Yetkililerden alınan bilgilere göre bir şehir festivali olarak tasarlanan İCAF, çizgi roman ve çizgiye dair tüm sanatları bir araya getirecek. Festival workshoplar, sergiler ve söyleşilere ev sahipliği yapacak, ünlü çizerleri çizgiseverlerle buluşturacak. Festivaldeki workshop etkinlikleri arasında “Comic Drawing Workshop”, “İlüstrasyon Atölyesi”, “Hand Lettering”, “Paper Cutting”, “Kolaj Atölyesi”, “Stencil”, “Suluboya Atölyesi”, “Mandala”, “Book Binding”, “Origami Lamp”, “Marker”, “Fanzin Atölyesi”, “Animasyon Atölyesi”, “Karakter Atölyesi” ve “Skateboard Atölyesi” yer alıyor. Festival, karikatür ve mizah dünyasının önde gelen isimleriyle buluşma ve eserlerini yakından görme imkanı da sağlıyor. İCAF’a katılan isimler arasında Hicham Habci, Emrah Ablak, Ethem Onur, Furkan Bilgiç, Kutlukhan Perker, Devrim Kunter, Erdil Yaşaroğlu, Yıldıray Çınar, Sedat Girgin, Ethem Onur Bilgiç, Furkan Birgün, Sümeyye Kesgin, Selçuk Ören, Cem Güventürk, Esen Karol, Çağıl Ömerbaş, Ali Paşaoğlu ve Beril Ateş bulunuyor. İCAF’ta bu yıl yine şehrin en iyi graffiti sanatçıları performanslarını gerçekleştirilecek. Graffiti sanatçıları arasında Brezilyalı sanatçı Manoel Quitério Santos da yer alıyor. Şehir temalı, animasyon film seçkisi ise üç gün boyunca gösterimde olacak. Ünlü çizerlerin imza günleri de düzenleyeceği İCAF’ta Kutlukhan Perker, “İnsomnia” kitabının lansmanını gerçekleştirecek. İstanbul Comics& Art Festival’in açılış partisi 8 Eylül’de gerçekleşecek.