İstanbul Kültür Sanat Etkinlikleri

İstanbul’da Devam Eden Kültür-Sanat Etkinlik Tavsiyeleri 3

Hazırlayan: Özlem GÜL

1-) 4. ULUSLARARASI BEŞİKTAŞ FOTOĞRAF Festivali “Foto İstanbul’’( 2-22 EKİM)

Klasikle moderni, ustayla amatörleri bir araya getiren, fotoğrafın bütün disiplinlerini ve tüm tarzlarını konu alan bir festival olma özelliği taşıyan 4. İstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali başladı.

Beşiktaş Belediyesi’nin her yıl Türkiye’den ve dünyadan pek çok fotoğraf sanatçısını bir araya getirdiği festival, Ortaköy Yetimhanesi’nde kapılarını sanatseverlere açtı.

Tarihi Ortaköy Yetimhanesi’nin duvarlarını süsleyen fotoğrafların ve festivalin Sanat Yönetmeni Atilla Durak, bu yıl sanatseverleri sürprizlerin beklediğini söyledi. Festivalde fotoğrafın daha çok deneysel yönüne ağırlık verdiklerini ifade eden Durak, “Her yıl bir konuyu, düşünceyi ya da fotoğrafla ilgili bir eğilimi gizliden işlemeye çalışıyoruz. Bu yıl da fotoğraf yapmak mı yoksa fotoğraf çekmek mi konusunu gizli gizli işlemeye çalıştık. Fotoğrafın daha çok deneysel tarafına ağırlık verdik. O yüzden bu yıl izleyiciler çok sürpriz, değişik ve farklı işleri görecekler. Enteresan bir yıl olacak diye düşünüyorum” dedi.

“İstanbul’un Karakterine Uygun Bir Festival”

Atilla Durak, 4 yıldır düzenlenen Foto İstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin en geniş kapsamlı festival olduğunu da belirtti. Tarz ayırımı yapmadan her fotoğrafın festivalde yerini aldığını söyleyen Durak, şunları söyledi: “Dünyada festivaller kendilerine alanlar açıyorlar. Mesela bazı festivaller sadece dokümanteride uzmanlaşıyorlar, bazı festivaller deneysel fotoğraf, bazı festivaller slayt gösteriyor. Biz bunların hepsini kapsayan, fotoğrafla ilgili olan her şeyi içine alan bir festival olmaya çalışıyoruz. Tarz ve disiplin ayırmadan fotoğrafla ilgili her şey bizim konumuz. Böyle olunca da dokümanteriden deneysel fotoğrafa, klasikten moderne, yeniyle eski bir araya geliyor. Bunun da İstanbul’un karakterine oturan bir yapı olduğunu düşünüyorum.”

112 fotoğraf sanatçısının katılımıyla 60 sergi ile 12 lokasyonda gerçekleşen festival, 22 Ekim’e kadar Beşiktaş’ın en önemli noktalarında devam edecek. Festival kapsamında sergilerin yanı sıra panel, yuvarlak masa tartışmaları, ustalarla sohbet, portfolyo değerlendirmeleri ve kitap imza günü gibi birçok yan etkinlik de düzenleniyor.

 

2-) BİSİKLETİN 200 YILLIK YOLCULUĞU ( 10 TEMMUZ – 30 ARALIK )

Günlük hayatımızın sıradan birçok aleti, yüzlerce yıllık geçmişe sahip ancak bunların hiçbiri, eskiye ait olmak konusunda bisiklet kadar göze çarpmıyor. Bisiklete bu izlenimi yakıştıran ne? İskeletinin tıpkı ilk yıllarındaki gibi ortada olması mı? Dengede durmasının doğası gereği hep zor olması mı? Bisiklet bu haliyle bize gelişiminin hala en başında olan küçük bir çocuk izlenimi veriyor; çocukluğumuza temas edebilmesinin altında galiba bu saklı. Sergi, dünyanın ilklerini de kapsayan harika bir koleksiyonu içeriyor: Penny Farthing, Velosipet, üç tekerlekli çocuk bisikleti. Sayısız farklı yorumu yapılmış bu muhteşem icadın büyük büyük büyük anneleriyle tanışma fırsatını kaçırmayın.

YER: RAHMİ M. KOÇ MÜZESİ

 

3-) FİLM EKİMİ  ( 29 EYLÜL – 8 EKİM 2017 İSTANBUL

Bu sene 29 Eylül-8 Ekim arasında gerçekleşecek Film Ekimi’nin gösterim programı açıklandı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 10 yılı aşkın bir süredir düzenlenen film festivalinin bu seneki gösterim salonları arasında önceki yıllarda olduğu gibi, Atlas ve Beyoğlu Sineması’nın yanı sıra, Cinemaximum City’s Nişantaşı ve Kadıköy’deki Rexx Sineması var. Festivalin biletleri 23 Eylül Cumartesi günü saat 10:30’dan itibaren satışta olacak.

GÖSTERİM ÇİZELGESİ :  http://filmekimi.iksv.org/tr/gosterim-cizelgesi

 

 

 

4-) ‘ TASARIM TOM TOM SOKAKTA BAŞLIYOR ‘ ( 20-23 EKİM)

Beyoğlu’ndaki Tom tom Mahallesi, 20-23 Ekim’de bir tasarım etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 100’den fazla tasarımcının Tomtom Kaptan Sokak etrafındaki dört farklı mekanda ürünlerini sergileyeceği mini festivalde 50 stant ve 30’a yakın mağaza kurulacak. Katılımcılar moda, aksesuar, dekorasyon, grafik ve yeme-içme kategorilerinden tasarımları inceleyebilecek. Programda tasarım sohbetleri, atölyeler ve söyleşiler de yer alıyor. 22 Ekim’de başlayacak ‘Tasarım Tomtom Sokak’ta’, 2. İstanbul Tasarım Bienali’nin Yaratıcı Mahalleler Paralel Programı’nda da yer alıyor.

 

 

Hazırlayan Hakkında

TESAD Kültür Sanat Birimi

Özlem Gül

İstanbul Üniversitesi 

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri