Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
saldırgan

İstanbul’da Bir Gece kulübünde Ölen 39 Kişinin Ardından Saldırganın Peşine Düşüldü

Yılbaşı kutlaması yapan lüks bir gece kulübüne, sağa sola ateş ederek içeri giren saldırgan düzinelerce insanı öldürüp 70 kişiyi yaraladı.

Yılbaşı gecesi İstanbul’un kalabalık bir gece kulübünde 39 kişiyi öldüren ve olay yerinden kaçan en az bir saldırgan için Türkiye’de organize bir şekilde yakalama emri verildi.

Pazar günkü saldırıdan sonra Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, saldırıda 70 kişinin yaralandığını ve 3 kişinin de durumunun kritik olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırıyı, ‘’Gerçekten insanlık dışı bir vahşet.’’ olarak tanımladı.

‘’Güvenlik güçlerimiz çok önemli bir operasyon başlattılar. İnşallah, kısa bir zaman içinde saldırganı yakalayacağız.’’ açıklamasında bulundu.

Polis, saldırganın 20’li yaşlarda olduğunu ve kırık bir Türkçe ile konuştuğunu söyledi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, ‘’Saldırgan, uzun namlulu bir silahla, saat 1:15 sıralarında Reina gece kulübüne girerek içeridekileri öldürmeden önce kulübün etrafındaki bir polisi ve bir güvenlik görevlisini de öldürdü.’’ açıklamasını yaptı.

Binali, ‘’Saldırgan içeride silahını bıraktıktan sonra kargaşanın getirdiği avantajla birlikte kaçmayı başarmış.’’ dedi.

Saldırıdan kimin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir ve yetkililer herhangi bir şüpheli bir örgüt ismi açıklamadılar.

Türkiye’de 2016’da yaşanan en kanlı saldırıların sorumlusu IŞİD ve yasadışı bir örgüt olan PKK idi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017’nin ilk saatlerinde Ortaköy yakınlarında gerçekleşen saldırıyı kınadı ve ölen tüm insanlar için başsağlığı diledi.

Yetkililer, teşhis edilen 21 kişiden 15’i yabancı uyruklu olduğunu söyledi. ‘’Öldürülenler, Suudi Arabistan, Libya, Hindistan, Fas, Lübnan, İsrail ve Belçika uyruklu insanlardı.’’

Pazar günü, ağır silahlı polisler, olay yeri inceleme müfettişleri gece kulübü içerisindeki insanların arkalarında bıraktıkları sandalye, masa ve kıyafet yığınlarını incelemek için Ortaköy’deki kulübün önünü kapattılar. Reina, boğazın kıyısında yer alan, yerli ve yabancı turistler tarafından popüler olan İstanbul’un en ünlü gece kulüplerinden biridir. Türk polis botları, kulübün diğer tarafı olan Asya kıyısını da devriye olarak gezdi.

Saldırı gerçekleştiğinde kulübün içerisinde en az 500 kişi olduğu tahmin ediliyor. Haber kanalı olan NTV, saldırganın 7 dakika içerisinde 120-180 el ateş ettiğini söyledi. Bu sırada ölümden kaçmayı başaran içerideki insanların çoğu kendilerini boğazın dondurucu suyuna attı.

İstanbul/Al Jazeera’den Sinem Köseoğlu, saldırganın kullandığı malzeme, zamanlama ve hedef açısından IŞİD ile ilişkili olabileceğini söyledi. Ayrıca, Köseoğlu, yılbaşı arifesinde bir intihar saldırısı düzenleneceği şüphesi ile 8 IŞİD üyesinin tutuklandığını da söyledi.

Sinem Köseoğlu şunu da ekledi: ‘’Reina sadece parti yapmak isteyenlerin kullandığı bir yer değil, iş adamlarının ve diplomatların toplantı yapmak için kullandığı bir mekandır.’’

Ayrıca Köseoğlu, kulüptekilerin, saldırıyı yapan ve kalaşnikov silah taşıyan üç kişiye rastladıklarını da söyledi.

Hürriyet gazetesinin aktardığı haberde ise, bir görgü tanığının söylediğine göre saldırganların iki kişi olduğu belirtilmiş.

Görgü tanığı, ‘’İki kişi elindeki silahlarla ateş ediyordu. İnsanlar aniden kaçmaya başladı. Kocam bana korkmamam gerektiğini söyleyerek üstüme atladı. İnsanların üzerimizden basarak kaçıyordu. Kocam üç yerinden vuruldu.’’ açıklamasında bulundu.

Türkiye, IŞİD’e karşı ABD önderliğinde kurulan koalisyonun bir parçasıdır ve Suriye’deki savaştan kaynaklanan patlamalar dahil olmak üzere birçok güvenlik tehdidi ile karşı karşıyayız. Son aylarda IŞİD ve PKK tarafından yapılan birçok saldırı ve bombalama eylemleri görülmektedir.

PKK ve ona bağlı kuruluşların yaptığı eylemlerde sivillerden ziyade daha çok güvenlik güçleri hedef alınmaktadır. Başbakan bu olaylar hakkında medyada bazı kısıtlamalar yapıldığını, kamuoyunda panik, korku, kargaşa ve terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edecek paylaşımlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin en büyük şehirleri olan İstanbul ve Ankara’daki meydanlarda polis geniş güvenlik önlemlerini arttırarak bazı yolların girişini kapattı. Anadolu haber ajansına göre, 17.000 polisin noel baba ve satıcı kılığında görev yaptığı bildirildi.

Not: 2 Ocak 2017 tarihinde saldırıya yapan teröristin kimliği yetkililer tarafından belirlenmiştir. 

Kaynak:  http://www.aljazeera.com/news/2017/01/manhunt-istanbul-nightclub-massacre-kills-39-170101190029656.html

Çeviren Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler