Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / İsrail’li Yetkililer Gizli Bilgilerinin Donald Trump’ın Yönetimi Tarafından Rusya’ya Sızdırılabileceğinden Korkuyor

İsrail’li Yetkililer Gizli Bilgilerinin Donald Trump’ın Yönetimi Tarafından Rusya’ya Sızdırılabileceğinden Korkuyor

Çeviren: Mervan Nazım

Amerikan istihbaratı iddiaya göre İsrailli meslektaşlarını, gizli bilgilerin Beyaz Saray’a sızdırıldığını ve bu bilgilerin de Rusya ve İran’a gönderilebileceği konusunda uyardı.

İsrailli yetkililer, gizli belgelerinin ABD ile paylaşılmasının ve Donald Trump yönetiminin üyeleri tarafından Rusya’ya sızdırılmasına ve daha sonra İran’ın eline geçmesinden korkuyorlar.

Amerikan istihbaratı, son 15 yıldır İsrail’in en gizli belgelerinin bir kısmına erişimi bulunmaktadır.

İsrail’in gazetelerinden biri olan Yedioth Ahronot’ın kaydettiği bir habere göre, birkaç İsrailli yetkili, Trump’ın yemin töreninden sonra bu durumun gerçekleşmesinden korktuklarını iddia etti.

Başkan seçilen Trump’ın Kremlin ve Rusya Başkanı Putin’le yakın bir ilişkisi olduğu anlaşılıyor ve Putin’in de İran’daki İsrail düşmanı yetkililerle arası iyi olduğu bilinmektedir.

İsrailli gazeteci Ronen Bergman’ın haberine göre, son zamanlarda İsrail ve ABD istihbarat yetkilileri arasında gizli toplantıların gerçekleştiğini söylüyor.

Amerikalı yetkililer Trump’ın seçilmesinden dolayı umutsuzluğa kapılarak Putin’in Trump üzerine ‘’baskı kurduğu’’nu iddia etti.

Son zamanlarda, Başkan Obama ve Trump’ın Rus hırsızlığına ilişkin yapılan gizli bir brifingde, Trump’ın 2016 seçimleri öncesi ve seçimler sırasında Kremlin ile doğrudan temas kurduğu iddia edildi.

Rusya ayrıca gelecek olan başkan hakkında ödün veren bilgilerin de saklı tutulduğunu söyledi.

Brifingde ayrıca, Moskova’daki bir otel odasında gerçekleştiği iddia edilen ve fahişeleri de ilgilendiren “sapık cinsel eylemler” başlıklı Trump’ın detaylarına değinildi.

Bu bilgilerin Trump’a şantaj kurma amaçlı olarak kullanılabileceği önerildi.

Fakat Trump bu iddiaları defalarca reddetti ve onlar ”sahte haber’’ olarak niteledi.

Ancak gazeteci Ronen Bergman’ın haber kaynağına göre, Amerikan istihbarat yetkililerinin gizli belgeleri Beyaz Saray’a ona tabi olan Ulusal Güvenlik Konseyi’ne (NSC) aktarıldığında İsrailli akranlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulunduğunu söyledi.

Amerikalılar iddialara göre İsraillilere, ABD’ye şahsen açıklanıncaya kadar herhangi bir gizli bilgi göndermekten kaçınmaları gerektiği ve Trump’a şantaj yapılmadığını ve bu bilgilerin İran’a ulaşma ihtimalini ortadan kaldırmak için Rusya ile uygunsuz bir bağlantısı bulunmadığını söyledi.

2013’ten beri ABD ve İran, nükleer anlaşma üzerine yapılan gizli görüşmelere rağmen, İsrail’in İran konusundaki istihbaratı ABD’ye devredildi ve bu gizli belgelerin sızdırılması konusu İsrail için endişe kaynağı olacaktır.

2000’lerin başından beri, İsrail ve Amerikan istihbarat servisleri, İsrail’in ulusal güvenliği korumak amacıyla birlikte çalışmışlardır.

2008 yılından itibaren, iki ülke arasındaki işbirliği kapsamlı bir hale geldi ve eylem yöntemleri, kaynakları ve tüm bilgileri paylaşmak da bu işbirliğine dahil edildi.

Kaynak:  http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/us-intelligence-israeli-officials-donald-trump-leak-putin-russia-iranclassified-intelligence-a7526556.html

Çevirmen Hakkında

Mervan Nazım

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir