İSRAİL RUSYA’YI KUDÜS’TE BİR BÜYÜKELÇİLİK AÇMASI İÇİN SIKIŞTIRIYOR – MOSKOVA KARARSIZ

Çeviren: Esra Sümeyra Bilgin


İsrail’in Göçmenlik Bakanı Zeev Elkin Rusya’ya, ABD’nin gecikmesini fırsat olarak kullanıp dünyada Kudüs’e Büyükelçilik açan ilk devlet olması için çağrıda bulundu.
Elkin Cuma günü Tel-Aviv’de yaptığı konuşmasında, Rusya’nın Ulusal Günü dolayısıyla 12 Haziran’da düzenlenecek olan bir resepsiyonda, ABD’nin altı aylık düşünme ve askıya süresinden istifade ederek dünyada Tel-Aviv’den Kudüs’e Büyükeçiliğini taşıyan ilk ülke olması konusunda Rusya’ya öneride bulunacağını ifade etmişti.
ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ün statüsünün tanımlanamaması nedeniyle seçim vaatlerinden birisini geri çekti ve ABD elçiliğinin şu an Kudüs’e taşınmayacağını ilan etti. Trump, bir hafta önce kararın yaklaşık altı ay ertelendiğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın ancak Kudüs’teki durumların kontrol altına alındığında ve İsraillilerle Filistinliler arasında bir anlaşma yapıldığında Kudüs’te bir Büyükelçilik açacağını belirtti. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın, Doğu Kudüs’ü gelecekteki Filistin Devletinin başkenti ve Batı Kudüs’ü ise İsrail’in başkenti olarak gördüğüne işaret etti.

1967 Altı Gün Savaşı. Ürdün topçuları Kudüs’ten çekildi.

Daha önce İsrail Kudüs’ün “birleşmiş ve bölünemez” başkent olduğunu ilan etmişti.
Basitçe, 1967’deki Altı Gün Savaşları’nda Ürdün’e karşı savaş ilan eden İsrail’in işgal ettiği tarihi merkezler dahil bütün şehir. Dünyanın geri kalan kısmı bu ilhakı tanımıyor ve Kudüs’ü Ortadoğu’nun en büyük sorunlarından biri olarak görüyor. Bu sorunun kentin doğusunun kendilerine ait olduğunu iddia eden Filistinlilerle anlaşmalar yoluyla çözülmesi gerektiği düşünülüyor.

Bu konu bağlamında, ABD ve Rusya da dahil olmak üzere tüm yabancı büyükelçilikler Tel Aviv’de bulunuyor.

Savaşın 6. Günü

 

Kaynak: https://de.sputniknews.com/politik/20170609316103914-israel-russland-usa-botschaft-verlegung-jerusalem/

Çevirmen Hakkında

Esra Sümeyra Bilgin

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu