Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / İsrail Okullarındaki Bariz Ayrımcılık

İsrail Okullarındaki Bariz Ayrımcılık

İngilizce aslından çeviren: Feyza Nur Atabay

Bu yılın başında, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, dağıtılan eğitim bütçesinin bütün okullara eşit şekilde hizmet vermesi gerektiği gerçeğine rağmen, İsrail müfredatına adapte olurlarsa Doğu Kudüs’teki okullara fazladan fon sağlama vaadiyle bu okulları cezp etmeye başladı. Bennett, İsrail’in Canal 10 televizyonuna verdiği bir röportajda “Benim politikam açık. İsraillileştirme sürecine katkı sağlamak istiyorum” dedi.
İsrail Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bir rapora göre, İsrailli Yahudi öğrencilere Arap öğrencilere verilen hükümet katkısından %67 daha fazla katkı payı aktarılıyor.

Bakanlığa göre, Yahudi lise öğrencilerinin yaklaşık %40’ının zengin ailelerden gelmesine karşılık bu oran, Arap lise öğrencilerinde yalnızca %1.

Rapor, bakanlığın orta öğretimi finanse etme stratejisinin korunmasız gruplardan gelen çocukları etkilediğini ve onların ilerlemesine engel teşkil ettiğini ifade ediyor. Daha yüksek okul bütçeleri daha fazla eğitim saatleri sayısı ve mevcut ders konuları aralığının geniş olması anlamına geliyor.
Yerel makamlar bütçe açığının sorumluluğunun bir bölümünü de paylaşıyorlar. Zengin şehirlerdeki ve kasabalardaki okullar öğrencilerin ebeveynlerinden ücretler talep ediyor ve fazladan sınıfları finanse etmek, yeni bilgisayar ya da lazım olan herhangi bir araç gereci almak için topladıkları bu parayı kullanıyorlar.

Veri analizi gösteriyor ki, zayıf ekonomik durumdaki Arap öğrenciler yıllık 21.3 bin şekel (İsrail para birimi) katkı payı alıyorken, aynı ekonomik duruma sahip olan Yahudi öğrenciler yıllık 35.6 bin şekel devlet desteği alıyor.

Kaynak: https://www.middleeastmonitor.com/20170818-blatant-discrimination-in-israeli-schools/

Çevirmen Hakkında

Feyza Nur Atabay

Marmara Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir