İş Dünyası İçin Güçlü Dolar Neden Çok Kötüdür?

Amerika ve Çin arasındaki tatsız ilişkiler finansal haber manşetlerini domine etmiş olabilir. Ancak güçlenen Amerikan doları, büyük Amerikan şirketleri için ticaret savaşından bile daha yüksek zarar potansiyeline sahip.

Euro, Yen, Pound gibi önde gelen diğer uluslararası döviz kurlarının bileşiminden oluşan sepet karşısında doların değerini saptayan ABD dolar endeksi, bu yıl yaklaşık olarak %5 değer kazandı ve bu veri 52 haftanın tepe noktasından uzak değil.

Peki dolar neden bu kadar güçlü? Bu durum, özellikle de dünyanın geri kalan ekonomileri zayıflarken, sağlığını koruyan bir Amerikan ekonomisi ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca Amerikan Merkez Bankası faiz oranlarını artırıyor. Zira herhangi bir ülkenin döviz kuru, faiz oranlarıyla doğru orantılı olarak artmaya eğilimlidir.

Güçlü bir dolar, deniz aşırı ülkelerde yüksek miktarlarda iş çeviren firmalarımız için kötü bir haber çünkü güçlü dolar kuru bu firmaların uluslararası satış ve kararlarına zarar verir. Yüksek dolar kuru, iç piyasalarda da büyük Amerikan firmalarına zarar verebilir çünkü dolar kurundaki artış neticesinde Amerikan tüketicisi dış mallara yönelik daha fazla satın alma gücüne sahip olur ve deniz aşırı menşeli malları tercih edebilir.

Hasbro, Harley-Davidson, Huggies’in üreticisi Kimberly-Clark, ve Gillette’nin sahibi Procter & Gamble’ın da aralarında bulunduğu uluslararası pazara yönelik tüketim malları üreten bir kaç firma, güçlenen doların firma karlılığına zarar verdiği husunda uyarıda bulundular. Bunlara ilave olarak 3M ve Caterpillar(CAT) sanayi şirketleri de sayılabilir.

Daha Güçlü Dolar Daha Az Kar Demektir

Hasbro(HAS), geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; Avrupa, Latin Amerika ve Asya döviz cinsleri karşısında güçlenen dolar endeksinin, son çeyrekteki satışlarına 30 milyon dolardan fazla bir darbe vurduğunu söyledi.

Harley-Davidson(HOG) da güçlenen doların satışlarında yüzde birden fazla bir düşüşe neden olduğunu söyledi. Güçlenen doların bu negatif yansıması, alüminyum ve çelik fiyatlarıyla beraber Avrupa ve Çin tarafından Amerikanın meşhur motosiklet üreticisine karşı yükseltilen misilleme tarifelerinin olumsuz etkilerini de gölgede bırakıyor.

Kimberly-Clark(KMB)’in baş operasyon sorumlusu Michael Hsu, şirketin son konferansında, dolar ve diğer döviz kurlarındaki dalgalanmaların 2019 yılında son derece önemli bir sorun olabileceği açıklamasında bulundu.

Şirket önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde, Kuzey Amerika’da tüketime yönelik ürettiği malların pek çoğunda fiyatlarını artırmayı planlıyor. Ve kurdaki dalgalanmalara yönelik endişeleri bu karara varmalarında önemli bir neden.

Görülüyor ki bir çok büyük firma doların devam eden oynaklığına karşı hazırlıksız yakalandı ve onun potansiyel olumsuz etkilerini hafife aldı.

Örnek olarak 3M(MMM) firmasına bakınız.

Yapışkan kağıt üreticisi 3M, geçen haftaki açıklamasında dolar kurundaki hareketin bu yıl hisse başına 5 cent tutarında bir kar kaybına etki etmesini beklediklerini söyledi. Firmanın önceki tahmini, doların zayıflayarak hisse başına karın 10 cent artarak 15 cente ulaşacağıydı. Arada büyük bir makas var.

P&G(PG)’nin baş mali sorumlusu, daha güçlü doların şirketlerindeki etkisi hakkında son derece dobra konuştu. Sorumlu, Amerikan Merkez Bankasının bir dizi faiz artırım kararını takiben birleşik devletlerdeki faiz oranının bir çok ülkedeki faiz oranını geride bıraktığına işaret etti.

“Amerika ile diğer devletlerin faiz oranları arasındaki bu fark, gerçek bir olumsuzluk olarak üzerine konuştuğumuz dolar kurunun yükselmesiyle sonuçlanıyor.” diyerek meseleyi açıkladı P&G’nin CEO’su Jon Moeller.

Kimberly-Clark gibi P&G de gelecek yıl ürünlerinin bazılarında fiyatlarını yukarı çekmeyi planlıyor. Sonuç olarak, daha güçlü dolar kuru önümüzdeki bir kaç ay içinde bir çok büyük firmanın karlarını törpülemekle kalmayacak, aynı zamanda Amerikalı tüketicilerin cüzdanından eskiden Amerikan malları için çıkan parayı da dışarıya yedirecektir.

[toggle title=”Kaynakça” state=”close”]

Kaynak: https://edition.cnn.com/2018/10/29/investing/strong-dollar-earnings-stocks/index.html

[/toggle]