Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İrlanda
Kaynak: AP

İrlanda Dışişleri Bakanı, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Görüştü

İran devlet televizyonu, İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney’in, pazar günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Tahran’da bir araya geldiğini bildirdi.

Coveney, 2015 nükleer anlaşmasının BM Güvenlik Konseyi kolaylaştırıcısı olarak ülkesini temsil ediyordu.

Rapora göre Ruhani, anlaşmayı imzalayan Avrupalıları taahhütlerine yönelik eylemsizliklerinden dolayı eleştirdi.

İran cumhurbaşkanlığının toplantı raporuna göre Ruhani, “Avrupalı ortaklarla farklı ikili, bölgesel, uluslararası düzeylerde sorunları çözmenin en iyi yolu, karşılıklı saygıya dayalı müzakereler ve herhangi bir tehdit veya baskıdan kaçınmaktır.” dedi.

Raporda ayrıca Ruhani’nin, ABD’nin yaptırımları kaldırması ve “sindirme ve baskı politikasından” vazgeçmesi halinde İran’ın anlaşmaya tam olarak uymaya hazır olduğunu söylediği de aktarıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin nükleer programını sınırlandırmak için İran ile uluslararası güçler arasındaki 2015 nükleer anlaşmasına bir kez daha katılmayı düşünüyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018’de ABD’yi nükleer anlaşmadan çekmiş ve Tahran’a yaptırımlar da dahil olmak üzere sözde bir “azami baskı” kampanyası başlatmıştı.

Coveney ayrıca İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif ile de görüşecek.

Kaynak: Euronews