Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Iran,Yerleşim Durumunu Çözmek İçin Kuzey Kore İle İlişkilerini Kullanmayı Planlıyor

Iran,Yerleşim Durumunu Çözmek İçin Kuzey Kore İle İlişkilerini Kullanmayı Planlıyor

Çeviren: Elif Beygirci

Reuters Haber Ajansına göre; İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Ardashir Larijani, Kore yarımadasındaki sorunu çözmekte İran’nın Kore ile ilişkilerini kullanmaktan çekinmediğini söyledi.

İranlı Siyasetçi Avrasya ülkeleri parlamento başkanlarının toplantısına katılmak için yaptığı ziyaretinde,Güney Kore Medya ile röportajında ,”Biz,sorunları çözmek için (Tahran ve Pyongyang arasında) ikili ilişkilerimizi kullanmamız gerektiğine inanıyoruz.Gücümüz olsaydı,İki Kore ile de ilişki kurmak adına fırsatlar yakalayabilirdik.”  dedi.

Larijini ,”Siyasi diyaloğumuzu geliştimeye ve güçlendirmeye ihtiyacımız var.” diye belirtti.Dış politikada herhangi bir sorun dahilinde, Tahran’nın barışçıl çözüm ilkelerine bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyinin yaptırımlarına rağmen ABD tehditlerine karşı korunma bahanesiyle füze testleri yapmaya devam etmektedir. Kuzey Kore balistik füzeleri,kıyıdan birkaç yüz kilometre ötede Japonya’nın özel ekonomik alanlarına sık sık düşmektedir.

Anti-gemi cruise füzeleri test edildiğinde son fırlatma 9 Haziranda yapıldı.Bir önceki test 29 Mayıs günü gerçekleşti, düşman füzelerini engellemek için homing sistem ile balistik füzelerin atımı düzenlendi.

 

Kaynak: https://ria.ru/world/20170629/1497493000.html

 

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir